YENİLER >

Baskınlık Problemleri

Baskınlık Problemleri

Sosyal olarak dengeli bir evde kediler baskınlık ilişkileri geliştirirler. Eğer kediler çok arkadaş canlısı ve sosyallerse, bu ilişkiler tipik bir kedi sahibinin tanımlayamayacağı şekilde, oldukça ince ayarlarla düzenlenmiş olabilir. Bazen bu ilişkiler açıkça görülebilir ancak tüm kediler alfa kedinin önünü açıcı davranırlarsa problem teşkil etmez, alfa kedi kendisine meydan okunmadığı zaman saldırgan değildir, sadece istediği zaman arzulanan kaynaklara ulaşır (yemek, favori dinlenme alanları gibi).

Bazen baskınlık ilişkileri çok kedili evlerde sorun olabilir. Eğer yüksek rütbeli bir kedi kullanmadığı zamanlar bile kaynaklara uzun süreler bekçilik ediyorsa -örneğin saatlerce yemek kabının yanında ya da kum kaplarının olduğu odanın girişinde oturmak gibi- en basit çözüm bu belirli kaynakları evin içinde birçok yere yerleştirmektir.

Bazı yüksek rütbeli kediler zorbadır; düşük rütbeli kedi açıkça itaat sinyali verdiği ve etkileşimden kaçındığı zaman bile, düşük rütbeli kedilere düzenli olarak yoğun baskınlık ve saldırganlık sergilerler. Bu problem gençken kendi türleri ile iyi sosyalleşememiş kedilerde en yaygın görülendir. Zorbanın sosyal ilişkilerini yakından gözlem ile birlikte seçici serotonin geri alım inhibitörü (fluoxetin gibi) tedavisi ile zorbalık olaylarını önlemek sıklıkla yararlı olabilir. Aşırı derecede çekingen bir ya da daha fazla kedi zorbalığa uğruyorsa, bu kedilerin tedavisinde buspiron kullanmak sıklıkla tüm sosyal dinamiği geliştiren, korkuda azalma ve güvende artış sağlar. Baskınlığın yönlendirdiği belirgin saldırganlık vakalarında, saldırgan etkileşimlerde bulunan kediler, izlenmedikleri zamanlarda diğerlerinden tamamen ayrı tutulmalıdır.

Çeviri: Bengisu Nehir Aydın

Kaynak: Crowell-Davis SL (2007). Intercat Agression.Compendium, pg. 541-546.(Department of Anatomy and Radiology, College of Vete- rinary Medicine, The University of Georgia

Keditörün Önerisi

Kürküme Dokunma!

27.09.2021

Vahşice katledilen moda adı altında kullanılan savunmasız hayvanların kürklerinin hala ...

Obezite Kedilerin de Sorunu!

16.09.2021

Obezite, günümüzde insanlarda sağlık sorunlarına neden olan en önemli etkenlerden biri.. ...

Kediler Alemi

Kediler Neden Saklanır?

25.10.2021

Kediler kendilerine has davranışlara sahiptir. Doğal gibi gözüken saklanma davranışı ...

Kirli Derslere Katılıyor

19.10.2021

Trabzon'un Ortahisar ilçesinde yaşayan 63 yaşındaki Hatice Özkan'ın, torununa doğum ...

Kedilerin Ruh Halleri

19.09.2021

Kediler davranışlarıyla ruh hallerini belli ederler. Kediler, çok çeşitli temel duygulara ...

Karoş

27.03.2021

Doktorum “Alma” demişti. “Onun sorumluluğunu kaldıramazsın, zaten yeterince problem var ...

Hayvan Polisi Geliyor!

03.07.2020

“Çevre, Doğa ve Hayvan Koruma Şube Müdürlüğü”nün kurulması İçişleri Bakanı ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER