Baskınlık Problemleri

Baskınlık Problemleri

Sosyal olarak dengeli bir evde kediler baskınlık ilişkileri geliştirirler. Eğer kediler çok arkadaş canlısı ve sosyallerse, bu ilişkiler tipik bir kedi sahibinin tanımlayamayacağı şekilde, oldukça ince ayarlarla düzenlenmiş olabilir. Bazen bu ilişkiler açıkça görülebilir ancak tüm kediler alfa kedinin önünü açıcı davranırlarsa problem teşkil etmez, alfa kedi kendisine meydan okunmadığı zaman saldırgan değildir, sadece istediği zaman arzulanan kaynaklara ulaşır (yemek, favori dinlenme alanları gibi).

Bazen baskınlık ilişkileri çok kedili evlerde sorun olabilir. Eğer yüksek rütbeli bir kedi kullanmadığı zamanlar bile kaynaklara uzun süreler bekçilik ediyorsa -örneğin saatlerce yemek kabının yanında ya da kum kaplarının olduğu odanın girişinde oturmak gibi- en basit çözüm bu belirli kaynakları evin içinde birçok yere yerleştirmektir.

Bazı yüksek rütbeli kediler zorbadır; düşük rütbeli kedi açıkça itaat sinyali verdiği ve etkileşimden kaçındığı zaman bile, düşük rütbeli kedilere düzenli olarak yoğun baskınlık ve saldırganlık sergilerler. Bu problem gençken kendi türleri ile iyi sosyalleşememiş kedilerde en yaygın görülendir. Zorbanın sosyal ilişkilerini yakından gözlem ile birlikte seçici serotonin geri alım inhibitörü (fluoxetin gibi) tedavisi ile zorbalık olaylarını önlemek sıklıkla yararlı olabilir. Aşırı derecede çekingen bir ya da daha fazla kedi zorbalığa uğruyorsa, bu kedilerin tedavisinde buspiron kullanmak sıklıkla tüm sosyal dinamiği geliştiren, korkuda azalma ve güvende artış sağlar. Baskınlığın yönlendirdiği belirgin saldırganlık vakalarında, saldırgan etkileşimlerde bulunan kediler, izlenmedikleri zamanlarda diğerlerinden tamamen ayrı tutulmalıdır.

Çeviri: Bengisu Nehir Aydın

Kaynak: Crowell-Davis SL (2007). Intercat Agression.Compendium, pg. 541-546.(Department of Anatomy and Radiology, College of Vete- rinary Medicine, The University of Georgia

18/02/2021

Keditörün Önerisi

KedVet Fransız Basınında

13.05.2020

Veteriner hekim Dr.Tarkan Özçetin, Alnas'a şöyle açıkladı: “Kedi severlerin ve kedilere ...

Kediler Alemi

Kedi Nefesi - Ferhan Yüksel

04.05.2020

Yeryüzündeki bütün hayvanlar gibi kediler de diyafram nefesi ile solurlar. Ömrümüzün ilk ...

En Büyük Kedi Cinsleri

09.08.2023

Büyük kedi cinsleri dendiğinde aklımıza ilk olarak kaplanlar, aslanlar, çitalar ve pumalar ...

Uykucu Kediler

20.09.2022

Evde yaşayan kediler günde ortalama 15 saat uyur, hatta bazı kediler günün yaklaşık 20 ...