Nazar - Ferhan Yüksel

Nazar - Ferhan Yüksel

Kedinizin genel beden tipini, potansiyel hastalıklarını ve ilerleme derecesini gözlerinden okuyabilirsiniz.

Hayat çok farklı bir ritimde gözlerde yansır. Olağanüstü güzellikteki kedi gözlerinde daha da net gözlemlenir. Canlı organizmaların organları hücresel düzeyde derin bir zekaya sahiptir, bu zeka özgün bir ritim ile kendini açığa çıkartır. Gözlerde, ilgili organların yaşam enerjilerinin yansıdığı alanlar vardır.

Dikkatli bir gözlemci göz bebeğinden ve iristen her organın bağışıklığının(ojas), işlevinin(prana) ve metabolik algısının(tejas) sağlıklı olup olmadığını anlayabilir. Yani kedinizin genel beden tipini, potansiyel hastalıklarını ve ilerleme derecesini gözlerinden okuyabilirsiniz.

Mandala

Değerli dostlar,

Eski Türkçe’de “mandalak” Sanskrit dilinde “mandala” denilen bir kavram vardır. Işık saçan öz, anlamına gelir. Bizleri diri ve canlı tutan RUH’UN tezahür alanları bu mandalalardır.

Ruh, en çarpıcı olarak gözlerde tezahür eder. Bu kavram Anadolu’da “nazar” yani “bakış” olarak kullanılır. Göz sadece bir araçtır, nazar ise Öz’ün açığa çıktığı yerdir.

Kedilerin gözleri muhteşem mandalalardır. Hipnotik tesir alanıdırlar, kendinizi bu nazar alanından kurtarmanız zordur.

Ayurvedik bakış açısından, göz hattı incelendiğinde, iç organların yaşam enerjileri hakkında ipuçlarına ulaşırsınız. Tüm organların hayat enerjileri direk olarak, canlıları diri tutan Öz’e bağlıdır.

Kedi nazarının mandalası ya da Öz’ün tezahür alanı göz hattının tamamını içerir. Yani kaş yerine geçen uzun tüyler, göz kapakları, göz akları, iris ve göz bebeklerini sayabiliriz. Yakından incelediğimizde hem hayvanlarımızı daha iyi tanırız hem de olabilecek hastalıkları daha oluşmadan önce fark edebiliriz.

İlk nazar, ifadededir. Kediniz deli deli, aşırı hiperaktif, huysuz ve huzursuz bakıyorsa Vata doshadır.

Bal rengi gözleri ile keskin ve zeki bakıyorsa, bazen neşeli bazen öfkeli ışıklar saçıyorsa Pitta doshadır.

Mavimsi soluk gözlerini hülyalı hülyalı süzüyorsa, miskin, nemli ya da sabit ve derin bakıyorsa Kapha doshadır.
(bkz: eski yazılarda doshalar hakkında bilgi verilmiştir)

Doshasını tespit ettikten sonra ikinci olarak dış mandalada, yani gözlerin üzerindeki birkaç upuzun tüy incelenmelidir. Dökülmüş, incelmiş azalmış ise kediniz fazla karbonhidrat tüketiyor olabilir, sindirim enzimleri gereksiz aşırılaşmış ve metabolizma yorulmuş demektir. Daha sonra göz kapağı incelenir.

İç ve dış örtülerde herhangi bir düşüklük, uyumsuzluk söz konusu ise kediniz potansiyel olarak felçlere yatkındır. Eğer özellikle iç kapakta şişlik ve saydamlaşma varsa böbrek enerjisi düşüktür, tahlillerini yaptırmanızı öneririm.

Göz çevresi mandalası incelenmesinde ciltte kızarıklık, hassaslık varsa yada enfekte olmuş doku var ise, karaciğer enerjisi sıkıntıda olabilir.

Göz akı mandalası size çok şey söyleyecektir. Göz akları mavimsi ise romatizmaya ve kemik erimesine yatkınlık vardır.

Sarımsı, hafif kanlı ya da sarı sınır çizgisine sahipse, durgun ve kirli karaciğere işaret etmektedir. Göz aklarında kahverengi benekler varsa kedinizin kanı zehirleniyordur, fazla toksik madde birikmiş demektir. Yiyeceklerine dikkat edin gerekli tahlilleri yaptırın. Göz akları çamur gibi kirli bir renk almış ise pankreas sıkıntıda olabilir.

İris mandalası inanılmaz güzelliği ile sizi büyüleyecektir. Eğer matlaşmış ise pankreas yetmezliği düşünülebilir. İris dış hattı fazla belirgin ise kan yağları yükselmiş, doşhası aşırılaşmış ve hastalanma sınırına gelmiş demektir. Veteriner hekiminize başvurun.

Göz bebeği, kedinizin autoimmun hastalıklara yatkınlığı, yaşam gücü yüksekliği ve algılama kapasitesi hakkında nazar ederek sizin ile konuşacaktır.

Uzun süre dikkatle kedinizin (ve tabi kendinizin de) göz hattı mandalasını incelemenizi öneririm değişimleri zaman içinde çok net anlayabileceksiniz. Parça parça irisi inceleyen uzman bir göz organizmanın hangi bölgesinde iritasyon olduğunu anlayabilir.

Sizlere ve sevgili kedinize sağlıklı, keyifli günler dilerim.

15/02/2021

Keditörün Önerisi

Kedilerin Koku Alma Duyusu

01.09.2021

Kedilerin burun izleri, tıpkı insanların parmak izleri gibi farklıdır. En önemli duyu organı ...

Kediler Alemi

PASAPORTLU PATİLER!

06.09.2023

Hayvan sahipleri için uzun süreli seyahatlerin vazgeçilmezi, en yakın dostlarının da ...

Rengarenk Akvaryum

12.08.2021

Akvaryumlar rengarenk oluşuyla, bulundukları yere muhteşemlik katan, içerisinde birbirinden ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER