Kediler İsimlerini Ayırt Edebiliyor

Kediler İsimlerini Ayırt Edebiliyor

Bilim insanları evcil hayvanların farklı kelimeleri algılayabildiğini ama onlara derin anlamlar yüklemediğini söylüyor.

Kedi sahipleri, can dostlarının kendilerini anladığından zaten emin olsa da şimdiye kadar bunu doğrulayan fazla kanıt yoktu. Yeni bir bilimsel araştırma, ilgisiz doğasına rağmen kedilerin, isimlerini mükemmel biçimde ayırt edebildiğini ortaya koydu.

Ancak önceki bilimsel çalışmalar köpeklerin, maymunların, papağanların ve yunusların insan konuşmasını belli bir düzeyde anlayabildiğini göstermişti.

Şimdi de Sophia Üniversitesi’den Dr. Atsuko Saito liderliğindeki Japon ekip, kedilerin de bu yetiye sahip olup olmadığını anlamak için çevre evlerde ve ‘kedi kafelerinde’ bulunan 78 kediyi inceledi.

Scientific Reports adlı bilimsel yayında yer alan makalede, araştırmayla ilgili şu ifadeler kullanıldı: “Kediler insan sesindeki farklılığa duyarlı. Bazı kedi sahipleri de dostlarının kendi isimlerini ve yiyecekle ilgili kelimeleri anlayabildiği konusunda ısrarcı.”

Araştırmacıların tasarladığı deneyde, her kedi için 4 farklı kelime seçildi. Hayvanların kendi isimlerinin de bulunduğu kelimeler, araştırmacıların ve sahiplerinin ses kayıtlarından deneklere dinletildi.

Kedilerin kelimeleri algılayışı, kulaklarını, baş veya kuyruklarını oynatması ya da ses çıkarması gibi gözlemlenebilir tepkiler üzerinden ölçüldü.

Buna göre hayvanların büyük kısmı ilk kelimelere tepki verirken, ilerleyen süreçte ilgisini kaybetti. Ancak deneklerin kendi isimlerinin bulunduğu son kelimeyi duyduğunda yeniden dikkat kesildiği fark edildi.

Kaynak: Independent Türkçe

Keditörün Önerisi

Kedi Hafızası

27.12.2021

Japon uzmanların yaptığı araştırmada, kedilerin belirli hafıza testlerinde oldukça iyi ...

Geveze - Tuğba Sancak

08.04.2021

İlayda, babasının tayini çıktığı için başka bir okula gitmek zorunda kaldı. Eski ...

Kediler Alemi

Kedimin Kilosu Normal Mi?

24.12.2021

Kedim çok zayıf yada çok kilolu, ideal kilosu ne olmalı? Dediğinizi duyar gibiyiz. Kediciler ...

Sokaktayız - Galip E. Uzun

23.08.2021

Göz göze gelmek bile denemeyecek, olsa olsa göz değmesi, göz çarpması sözlerinin daha uygun ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER