British Shorthair - Orhan Yılmaz

British Shorthair - Orhan Yılmaz

İngiliz Kısa Tüylü kedisi, 2001 yılında Kedi Yetiştiricileri Birliği Yönetimi tarafından tescil edilmiştir. Bu tarihte tescil edildikten sonra, tanınma yönünden İran Kedisini geçerek, İngiltere’de en popüler kedi ırkı olmuştur. Kedinin kökeni, İngiltere’yi bir zamanlar işgal eden Romalıların getirdiği, İngiltere’nin yabani kedisi ile melezlenmesi sonucuna dayanır. Daha sonraları ise postundaki tüylere kalınlık vermek için İran Kedisi ile melezlenmiştir. Kısa Tüylü Kedinin bir ırk olarak tanımlanması 19. yüzyıla dayanır fakat ayrı bir ırk olarak tescil edilmesi 2001 yılında olmuştur. İlk defa bir kedi yarışmasında boy göstermesi ise 1871 yılında Kristal Palas’ta yapılan kedi yarışması sırasında olmuştur. Daha sonraki yıllarda popülaritesi azalan kedi, II. Dünya Savaşı yıllarından sonra tekrar çok popüler olmuştur.

Irk Özellikleri

Kısa Tüylünün sık ve pelüş gibi bir kürkü vardır. Bu kısa tüylü, peluşumsu kürk, vücut hatlarını ortaya koyacak şekilde kırılma ve katlamalar yapar.Gözleri iri, yuvarlak ve geniştir. Bakır ve altın sarısı renkler en popüler ve tanınmış renkler olmasına rağmen, gözlerde her renk görülebilir. Baş yuvarlak, yanakları dolgun ve tombul görünüşlüdür. Vücut iri, geniş, kaslı ve tıknaz yapılıdır. Göğüs, omuzlar ve kalçalar dar, bacaklar oldukça kısa, patileri yuvarlaktır. Kabarık ve peluş görünüşlü kuyruğu yuvarlak ve küt bir uç ile sonlanır. Erkekler doğal olarak dişilerden daha iridir. Cinsiyetler arasındaki bu farklılık, diğer ırklarla kıyaslandığında oldukça fazladır. Erkeklerin yetişkin canlı ağırlığı 5-10 kg arasında iken, dişiler ancak 5-7 kg ağırlığındadır. Erkeklerin ayırıcı bir özelliği de, çene altının dişilere nazaran daha dolgun görünüşlü olmasıdır. Ortalama yaşam süreleri yaklaşık olarak 14-20 yıl arasındadır.

Vücut Yapısı

Vücut yapısı olarak çok sağlam bir kedidir. Neredeyse boyu enine eşit ve kare görünümlü vücut yapısı oldukça karakteristiktir. Kısa Tüylünün bacakları, oldukça kaslı vücudunu taşıyacak ölçüde kalın yapılıdır. Bu iri ve heybetli görünümü nedeni ile “Kedi Dünyasının Buldog Köpeği” olarak anılır. Kulakları vücuduna göre oldukça ufak yapılıdır. Kulak uçları yuvarlak şekillidir ve birbirinden uzak durur. Bu yapı kedinin kafasının kubbeli gibi yuvarlak görünmesine neden olur. Burun ucu kalkık görünüşlüdür. Hafif yuvarlak alt çenesi, güçlü ağız ve çene yapısı hakkında oldukça fikir vermektedir.

Kürk

İngiliz Kısa Tüylü Kedisi kürk rengi yönünden oldukça zengin bir ırktır. Uzun yıllardır en popüler renk varyetesi olan mavi rengi sebebiyle, bu ırk “İngiliz Mavisi” olarak da anılmaktadır. Birçok kedi yetiştirici derneği ve kulübü tarafından en diğer birçok renk varyetesi kabul görmesine rağmen, mavi renk çeşidi en makbul renk olarak kabul edilmektedir. Diğer sık görülen kürk renkleri siyah, beyaz, kırmızı, krem, çikolata kahverengi, leylak, tarçın ve açık kahve renkleridir. Kürk rengi tek bir renkten meydana gelebileceği gibi, tekir, iki renkli veya kulak kuyruk ve ayak gibi uç noktaları farklı renkte olmak üzere değişik renk desenleri görülebilir. Bu renklerin hepsi, krem ve kırmızı renk ile diğer ana renklerin bir arada bulunması ile meydana gelen “Kaplumbağa kabuğu” (Tortoise shell) deseni de görülebilir.

Huy Özellikleri

Bir İngiliz Kısa Tüylüsü güneş altında uzanarak yatmayı çok sever. Bu mutlu bir kedinin tipik bir görüntüsüdür. Uysal bir kedi olarak bilinir. Hiperaktif değillerdir. Bir köşeye çekilip yatmayı tercih ederler. Dengeli ve oturmuş bir karakteri vardır. Dışarı çıkma şansının fazla olmadığı, apartman hayatına alışkın bir kedi ırkıdır. Sahipleri ile oyun oynamayı sevmelerine rağmen, sahiplerinin aşırı ilgisini isteyen bir kedi de değildirler. Çeşitli oyuncaklarla oynamayı severler. Ev sakinlerini yüksek bir yere veya zemine oturup seyretmeyi severler.

Bu kedi, çalışan kişiler için çok uygundur. Sahipleri işe gidip, kendileri yalnız kaldıkları zaman, sakince oturmayı ve kendilerini oyalamayı severler. Çevreye, ev içindeki eşyalara zarar vermezler. Eğer yanlarında başka bir Kısa Tüylü veya ırktan kedi daha varsa, hayat onlar için çok kolay geçer. Kendilerine ilgi gösterilmesinden hoşlanırlar. Çok fazla miyavlamazlar, bazen diğer kedilerle haberleşmek için veya aç kaldıklarında yiyecek istemek için miyavladıkları olur. Ayrıca sevdikleri bir oyuncak ile oynarken miyavladıkları da görülür. Evdeki kişileri oda oda takip etmeyi severler. Sahipleri ile birlikte olmak ve onların ne yaptıklarını görmek hoşlarına gider. Kucağa alınmaya birçoğu tepki göstermese de, yerde serbest gezmeyi daha fazla tercih ederler. Bu kedi ırkı, kedi eğiticileri tarafından, zeki oldukları için çok sevilirler. Son yıllarda bazı filmlerde ve TV dizilerinde rol almışlardır. Rol yapmak için gerekli bazı ufak numaraları çok çabuk öğrenirler.

Bakım

Çok fazla bakım gerektirmezler. Tüylerinin kısalığı sebebi ile, tüyleri ne birbirine karışır, ne de keçeleşme yapar. Fakat tüylerinin sık sık fırçalanması veya taranması tavsiye edilir. Bilhassa mevsimsel tüy dökme sırasında buna dikkat edilmelidir. Sürekli içeride tutulmaları ve yiyeceklerinde aşırıya kaçılması durumunda, çok rahatlıkla kilo alırlar ve obezite sık görülür.

09/05/2023

Keditörün Önerisi

Japonya’da Kedici Olmak

13.07.2021

Japonya’da ‘kedi kafeler’ oldukça popüler. Bunun sebebi ise kedi beslemenin oldukça ...

Kediler Alemi

Sincaplar

26.10.2021

Sincaplar omurgalı canlılardır. Ormanlık ve çalılık bölgelerde yaşarlar, bazen insanlar ...

Maymunlar

30.08.2021

İnsanlar tarafından merak uyandıran ve büyük sevgi toplayan maymunlar, görünüşleri ...