Kediler Neden Saklanır?

Kediler Neden Saklanır?

Kediler kendilerine has davranışlara sahiptir. Doğal gibi gözüken saklanma davranışı aşırı olduğunda, fiziksel ve ruhsal hastalıklara işaret edebilir. Kedilerin neden saklandığına dair merak ettiklerinizi sizler için derledik.

Kedilerde çoğunlukla saklanma olayları doğal bir davranış olarak bilinir. Bazen oyun oynamak için bazen ise sevilmekten çok sıkıldığında saklanabilir. Bunun yanı sıra korku, endişe gibi faktörlerde kedilerin saklanmasına sebeptir. Örneğin, eve yabancı biri girdiğinde stres olabilir ve saklanabilir. Kediler kendilerine güvenen canlılar olsa da kendilerinin çözmekte zorlanacağı bir durum içerisinde kaldıklarında da ortamı terk ederler.

Bu doğal saklanmaların yanı sıra birde tehlikeli saklanma durumları vardır.

Hastalıklar

Kediler hasta olduğunda ağrı ve acı duyduklarında bunu göstermek istemezler. Bulundukları ortamdan uzaklaşır ve saklanırlar. Birçok hastalık kedilerde saklanma eğilimine yol açabilir. Hasta kediler sık sık saklanır hatta bazen saklandıkları yerden çok uzun süre çıkmayabilirler. Kedinizde saklanmanın yanında ishal, kusma gibi hastalık belirtileri varsa hasta olma ihtimali yüksektir. Canı acıyan bir kedinin saklanması sıklıkla karşılaşılabilen bir durumdur. Kediler bu süreçte ağrılarına alışmaya ve bunu normalleştirmeye çalışabilirler. Hissettiklerini bizlerin anlayacağı şekilde ifade edemediklerinden uzun süreli saklanma davranışı sergilediklerinde kedilerin zaman kaybetmeden veteriner hekimlere muayene olmaları gereklidir.

Depresyon

Kedilerde depresyonun başlıca belirtilerinden biri de sürekli saklanmadır. Kediniz saklanıyor, çevreye karşı ilgisizse ve bunlar gibi başka davranış değişiklikleri yaşıyorsa altında yatan neden depresyona girmiş olması olabilir.

Stres

Kedilerde en sık karşılaşılan sorunlardan biri de strestir. Çünkü kediler birçok farklı etken nedeni ile strese girebilirler. Ev değişikliği, veteriner ziyaretleri, taşınma durumları, eve gelen misafirler ya da yeni bir evcil hayvan onları strese sokabilir ve taşıma çantasını gördüğünde kaçıp saklanması olasıdır.

20/10/2022

Keditörün Önerisi

Kedicilerin Günlük Rutini

22.11.2022

Kediciler gün içinde kedisine nasıl vakit ayırmalı, neler yapmalı, bir gününü kedinizle ...

Kediler Nelerden Korkar?

09.05.2023

Zaman zaman kedinizin bir şeylerden korktuğunu fark etmiş olabilirsiniz. Şimdi size kedilerin ...

Kediler Alemi

Alerjik Kedicilere Müjde!

06.04.2021

Alerji ve Astım Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Akçay: "Kedi veya köpeğinize karşı alerji ...

Kediler Neden Esner?

17.12.2022

Suratları birbirinden tatlı haldeyken bir anda ağızlarını kocaman açıp esnemeleri, sadece ...