YENİLER >

Kedilere Karşı Sorumluluklarımız Var

Kedilere Karşı Sorumluluklarımız Var

Kedici olmak, kedilere karşı sorumluluklarını bilmek demektir. Her bir bireyin tüm canlılara olduğu gibi kedilere karşı da sorumlulukları vardır. Bir evi paylaşmak öyle kolay değil, sorumluluk gerektirir!

Kediciler beraber yaşayacağı kedinin hayatı boyunca tüm ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılama sorumluluğu üstlenilir. Evde yalnız yaşayanlar için bu kararı vermek başlangıçta kolay olabilir ancak her zaman uzun vadeli düşünülmesi gerekir. Kediler sağlıklı bakıldıklarında ortalama olarak 14-20 yıl hayatlarını devam ettirirler. Beraber yaşamaya karar veren kişinin hayatındaki değişimleri öngörmesi elbette çok mümkün değildir ancak yine de şartların zorlanmasında fayda vardır.

İlk olarak elbette gelişim dönemine uygun bir kedi maması bulmanız gerekir. Mama seçimi yaparken kedinizin yavru, yetişkin ya da kısır olup olmadığına göre alternatifleri değerlendirebilirsiniz.

Kedinize ait alan oluşturmak onun stres yaşadığı veya dinlemek istediği anlarda yalnız kalması için önemlidir. Bu alana onun sevdiği oyuncakları, yatağını, mama ve su kabını koyabilirsiniz.


Bir kedi ile yaşamak bir takım sorumlulukları da beraberinde getirir. Her gün mama ve su kaplarının yıkanması ve taze mama, su verilmesi gerekmektedir. Rutini seven canlılar olduğu için mama saatlerini de aksatmamalısınız. Tırnaklarını düzenli kesmek, taramak ve oyun aktivitelerini yerine getirmek kedinizin sağlıklı bir hayat sürmesini sağlayacaktır. Düzenli veteriner ziyaretlerini aksatmamalı, sağlığının her şeyden önemli olduğunu unutmamalısınız.

Keditörün Önerisi

Baskınlık Problemleri

18.02.2021

Sosyal olarak dengeli bir evde kediler baskınlık ilişkileri geliştirirler. Eğer kediler ...

Kediler Alemi

Kedinize Adını Öğretin

26.11.2021

Kediler özgür, bağımsız canlılardır. Eğitime köpekler kadar yatkın değillerdir. Yavru ...

OHHAD Isparta’da

05.08.2021

OHHAD üyesi Aorta Hayvan Hastanesi ekibi İstanbul’dan, Isparta’ya harekete geçti. Veteriner ...

Yeni Ev ve Kediler

22.07.2021

Mama kabının yerinin değişmesine dahi strese giren kediler, ev ortamı değiştirdiklerinde zor ...

Kedim Neden Su İçmiyor?

10.06.2021

Kedilerin uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri için yiyeceğe, suya ve sevgiye ihtiyacı ...

Alerjik Kedicilere Müjde!

06.04.2021

Alerji ve Astım Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Akçay: "Kedi veya köpeğinize karşı alerji ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER