YENİLER >

Evcil Kral; Karslan - Emre Ünal

Evcil Kral; Karslan - Emre Ünal

Karslan (Liger); erkek aslan (Lion) ve dişi kaplanın (tiger) birleştirilmesinden ortaya çıkan ve büyümesi hiç durmayan bir hibrittir. Doğada bulunması pek mümkün olmayan bu yeni canlı, insan yardımıyla ortaya çıkmış ve geliştirilmiştir. Doğada bulunmamasının en büyük nedeni, atalarından biri olan aslanın ana vatanının Afrika, kaplanınsa Asya kıtası olmasıdır. Tahminlere göre kıtalararası göçler sırasında ve özellikle İkinci Dünya Savaşı döneminde kurulan hayvanat bahçeleri için anavatanından ayrılarak getirilen aslan ve kaplanların bir araya gelmesi ve birleştirilmesiyle Liger efsanesi doğmuştur.

Bu sevimli deve ait ilk dökümanlar Asya kıtasında bulunurken, 1700’lü yıllarda yapılan ve Etienne Geoffroy’a ait bir Liger resmi ortaya çıkmıştır. Daha sonraki dönemlerde özellikle de 1900’lü yıllarda Liger’a ait detaylı resimler yapılmış ve literatüre geçen araştırmalar gerçekleştirilmiştir.

Liger’e benzer birçok hibrit denemesi yapılırken; örneğin Tigon (baba kaplan,anne aslan) büyüklüğüyle ve güzelliğiyle Liger daha fazla ilgi odağı olmuştur. Bu sevimli devin boyu 4 metreye kadar ulaşabilir; ayrıca bir erkek aslanın ortalama kilosu 250 kilogram, bir erkek kaplanınsa 220 kilogram olurken, Liger 320 kilograma ulaşabilmektedir.

Hayvanlar alemindeki hibrit canlıların üreme yeteneği (fertilite) genelde yoktur ve Liger da bu durumda bir ayrıcalığa sahip değildir. Ancak çok nadir rastlansa da dişi Liger’da bazen üreme yeteceği gözlenebilmektedir.

Bu güzel kedinin renkleriyse anne ve babasının temel özellikleriyle büyük benzerlikler gösteriyor; tüyleri genelde altın sarısı, kum sarısı ya da kahverengi ve tonlarında olurken, anne ve babasına büyüleyici güzelliğini veren, kaplanın siyah şeritleri ve aslanın sarı siyah lekelerini de bulunduruyor. Ayrıca beyaz kaplanla aslanın birleşimi sonucu nadiren de olsa beyaz tüylü ve siyah lekeli Liger’lar da doğmuştur; ancak literatüre henüz bembeyaz ya da simsiyah doğan bir Liger geçmemiştir. Bunun nedenlerinden biriyse, hem sağlıklı hem de bembeyaz ya da simsiyah bir aslanın olmayışıyla yakından ilgilidir.

Henüz ülkemizde bulunmayan bu büyüleyici güzellikteki kediyi resimlerden ve video görüntülerinden takip edebilsek de gerçek heybetiyle görmek, kükremesini duymak sanıyorum ki, bir ayrıcalık…

Keditörün Önerisi

Kediniz Hiperaktif Mi?

07.07.2021

Hiperaktif, yerinde duramayan, oyun oynamaktan sıkılmayan çok hareketli bir kediniz mi ...

Kediler Alemi

Kitapçı Kedi

04.05.2020

İlk Okuma - KedilerUsborne Beginners – Cats – 2003Anna Milbourne / Çeviri: Alp ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER