YENİLER >

Yaşa(t)mak - Yaren Çiçek

Yaşa(t)mak - Yaren Çiçek

Hayatta sadece kendimizi ve bize ait olan şeyleri sevmeyi bıraktığımız gün, her şeyin daha iyiye gittiğini göreceğimizi biliyorum. 

Bugün bu yazımla belki de birilerini "saf sevgi"yle tanıştırabilirim. Belki birilerine tekrardan unuttukları şeyi hatırlatırım. Belki de bakıp da görmediklerini gösterir, fark etmelerini sağlarım. Evet; hiçbir çıkarın olmadan, safça sevebilmek. Başarabilir miyiz bunu? Bence gerçekten istersek başarabiliriz. 

Bu soğuk günler için ablamla sıcak, soğuğu geçirmeyen bir yuva yapmak istedik küçük dostlarımız için. Fakat yaptığımız yuvaları koymak istediğimiz çoğu yere koyamadık. Çünkü iki ya da üç gün sonra parçalanıp atılacağı, üzerine basılacağı yönünde endişelerimiz oldu. Biz, dünyada saf sevgiden daha çok saf kötülük olduğunu çok iyi biliyoruz. Sorgulanmadan, düşünülmeden yapılan ve hiç ama hiç pişmanlık duyulmayan kötülükler. "Bir kedi veya köpek evi ne kadar zararlı olabilir ki?" sorusunu asla cevaplamadan onlara zarar veren ve bundan eğlenen kötüler. Varlıklarının farkındayız, içimizde dolaştıklarını biliyoruz. Biliyoruz ama neden bunları düzeltemiyoruz? Çünkü saf sevgiyi öğretemedik onlara ve nasıl öğretilebileceğini de bilmiyoruz.

Yaptığın yuvalarda uyuyan kedileri gördüğün an, hissettiğin şey saf sevginin karşılığıdır. Çoğu kişinin sandığı gibi acıma duygusu değildir. Senin hiçbir çıkarın yoktur ama yaptığın şey belki de anlam veremeyeceğin kadar huzura eriştirir seni. Yavaş yavaş fark edersin. İlk önce "sevgi"yi tanırsın. Sonra çıkarın için de sevebileceğin kişiler ya da eşyalar olduğunu anlarsın. Bir süre sevgi ve saf sevgi arasında bocalarsın belki de hiç fark etmeden. Ama karşılığını beklemeden sevebildiğin an saf sevgiyi yaşarsın. 

Hayvanları sevebilmek, hayvanların karnını doyurabilmek, onlara yardım etmek ve iyileştirmek de benim için saf sevginin karşılığı. Önceleri "Sevgi iyileştirir, sevgi yaşatır." demiştim; şimdi de "Saf sevgi iyileştirir, saf sevgi yaşatır." diyorum. 

Günün birinde herkesin gözlerini açıp saf sevgiyle tanışabilmesi ümidiyle... Saf sevgi hepimizin içinde yaşasın ve birilerini, bir şeyleri yaşatsın.

Keditörün Önerisi

Kedinizin Güvenini Kazanın

07.06.2021

Kedilerin özgür ruhları vardır ve mesafeli olarak kabul edilebilirler, yine de bir insanla çok ...

Kediler Alemi

Kediler ve Müzik

26.02.2021

İnsanların hemen hepsi gün içerisinde az ya da çok müzik dinlemektedir. Peki hiç ...

Evcil Dostunuz Güvende Mi?

06.01.2021

Kediler bizim küçük dostlarımız ailemizin bir üyesi gibi.. Ülkemizde her yıl birçok ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER