YENİLER >

Dev Kediler İstanbul’u Dolaşıyor

Dev Kediler İstanbul’u Dolaşıyor

Bimeras Kültür Vakfı tarafından düzenlenen, disiplinlerarası sanat festivali iDANS Uluslararası Çağdaş Dans ve Performans Festivali’nde, iKEDi isimli ilginç sanat projesi 1 Ekim’de Dolapdere Semt Konağı’nda başladı. 2010 Dünya Futbol Şampiyonası’nın açılış ve kapanış törenlerinde dev boyutlardaki uğur böceği ve fil kuklalarıyla dünyanın hayranlıkla izlediği eşsiz bir performansa imza atan Güney Afrikalı sanatçı Roger Titley tarafından tasarlanan dev kedi kuklaları İstanbul’u dolaşmaya başlıyor.

iKEDi etkinliklerine katılım ise tamamen ücretsiz olacak. 4 metrelik kediler yollarda Beyoğlu Belediyesi’nin desteği ve ev sahipliğinde, Bilgi Üniversitesi’nin de katkılarıyla hayata geçen iKEDi projesinde 4 metre yüksekliğinde ve yaklaşık 3 metre uzunluğundaki kediler İstanbullularla buluşacak. Proje kapsamında İstanbul sokaklarıyla özdeşleşen kedilerin yanında köpek, martı, balık figürleri de İstanbul’un çeşitli mahallelerinde, kültür merkezleri ve alışveriş merkezlerini ziyaret ederek halkla buluşacak.

iKEDi projesi sanatın sokağa yansıyan tarafını ortaya çıkarmak ve geniş kitlelerde sanata olan ilginin artmasını sağlamak amacıyla “Biz de İstanbulluyuz” kavramıyla yola çıkıyor. Sokak hayvanları da İstanbullular İKEDİ projesi, bu yılki teması kozmopolitizm olan İDANS çağdaş dans festivali paralelinde gerçekleştirilecek sokak etkinlikleri ve atölye çalışmalarını içeriyor. İDANS’ın bundan önceki festivallerinde de çok seslilik hep ön planda olmuş, 4 yıl gibi kısa bir sürede İDANS farklı ülkelerden, coğrafyalardan yereli evrenselle buluşturan çağdaş dans ve performans sanatçılarının bir araya geldiği dünya ölçeğinde bir organizasyon olarak sanat çevrelerinde adından söz ettirmeyi başarmıştır. Kozmopolit”, tek ülkeye ait olmayan, ulusal sınırlamalardan azade, dünya vatandaşı, dünyanın her yerinde aynı rahatlıkta yaşayan, ulusal önyargıları olmayan kişi gibi anlamlar taşıyor; dolayısıyla Türkiye’de de, başka her yerde de, milliyetçi dünya görüşüne uymayan, uymamak bir yana, ona son derece aykırı, ters gelen değerler içeriyor. Bizim geçmişimiz “kozmopolit” kavramını iyi bilmemizi gerektiriyor. Çünkü bunun bir “olgu” olduğu bir hayat biçimi burada yaşanmıştı. İstanbul, 1. Constantin tarafından inşa edilirken bir imparatorluk başkenti olarak tasarlanmış, gerek roma gerek Osmanlı dönemlerinde hakim olunan toprakların da ötesinde farklı etnik ve dinsel kimliklerin kendilerini ifade edebildiği bir dünya kenti olmuştur. İDANS’a paralel gerçekleştirilecek İKEDİ projesi, birlikte yaşama, birbirini anlama ve çoğulculuk kavramlarını bir üst boyuta taşıyarak,

İstanbul’lu bir yaşamı paylaştığımız, İstanbul’un vazgeçilmezleri olan ve en az bizler kadar bu şehirde varolma hakları bulunan, İstanbul’un hayvanlarına dikkat çekiyor. 2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul’da hayvanlar da sürece dahil oluyor ve İstanbul’un hayvanları “Biz de İstanbulluyuz” sloganıyla sokaklara iniyor.

“Tasarım: Roger Titley Televizyon, tiyatro ve sinema dünyasında yaptığı tasarımlarla tanınan, Güney Afrikalı, dünyaca ünlü kukla ve animasyon sanatçısı. En son, 2010 Dünya Futbol şampiyonasının açılış ve kapanış gösterilerinde dev boyutlardaki uğur böceği ve fil kuklalarıyla dünyanın hayranlıkla izlediği eşsiz bir performansa imza attı.

Sanatsal Yönetim: Airan Berg Avusturyalı Tiyatro Yönetmeni. Linz 2009 Avrupa Kültür Başkenti Gösteri Sanatları Direktörlüğünü yürüten Berg, yaratıcı bir çok projeye imza atarak Linz’in Avrupa Birliği raporlarında örnek Avrupa Kültür Başkenti olarak ilan edilmesinde önemli rol oynadı.

Müzik Yönetmeni: Tod Ashley Dünyaca ünlü Firewater grubunun kurucusu ve yönetmeni. Tüm dünya müziklerini yakından tanıyan Ashley, seyyar atölyelere ve kortejlere İstanbullu müzisyenlerle birlikte eşlik edecek.”

İKEDİ NEDİR?

 Birlikte yaşama, birbirini anlama, çok kültürlülük gibi konulara vurgu yapan ve evrensel değerleri öne çıkaran festival programına paralel gerçekleştirilecek “Biz de İstanbulluyuz” projesi, farklı kültürler ve inanışlara hoşgörüyle yaklaşmanın ötesinde; İstanbul’un havasını, suyunu paylaştığımız kedisi, köpeği, balığı, kuşu, ağacıyla bütün canlılarıyla ve çevreyle uyumlu bir yaşama ve diğer canlıların var olma haklarına saygılı bir bakışa davet ediyor. Projenin en önemli özelliği sanatsal yaratıcılık zevkinin İstanbul’un mahallelerinde çok farklı toplumsal kesimler tarafından paylaşılmasını sağlamak olacaktır. “Biz de İstanbulluyuz” üç ana bölümden oluşmaktadır:

a. Eylül ayı boyunca, büyük atölyede gönüllülerin katılımıyla 3 adet dev kedi kuklasının hazırlanması,

b. Ekim ayı boyunca, küçük hayvan kuklalarının (kedi, köpek, kuş, balık, martı) üretileceği geniş katılımlı ve eğlenceli, seyyar sokak atölyeleri,

c. Dev kuklaların mobil platform üzerinde gerçekleştireceği sokak gösterileri ve kortejler.

Keditörün Önerisi

Yeni Ev ve Kediler

22.07.2021

Mama kabının yerinin değişmesine dahi strese giren kediler, ev ortamı değiştirdiklerinde zor ...

Kedinizin Güvenini Kazanın

07.06.2021

Kedilerin özgür ruhları vardır ve mesafeli olarak kabul edilebilirler, yine de bir insanla çok ...

Kediler Alemi

Kedi Çığlığı Nedir?

28.06.2021

Kedilerin adeta çığlığı andıran fazla yüksek sesle miyavlamalarına ‘vokalizasyon’ ...

Obezite Kedilerin de Sorunu

07.01.2021

Obezite, günümüzde insanlarda sağlık sorunlarına neden olan en önemli etkenlerden biri.. ...

Evcil Dostunuz Güvende Mi?

06.01.2021

Kediler bizim küçük dostlarımız ailemizin bir üyesi gibi.. Ülkemizde her yıl birçok ...

Kedi Nefesi - Ferhan Yüksel

04.05.2020

Yeryüzündeki bütün hayvanlar gibi kediler de diyafram nefesi ile solurlar. Ömrümüzün ilk ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER