YENİLER >

Kedilerden Kurulmuş Bir Dünya - Başak Gökçe

Kedilerden Kurulmuş Bir Dünya - Başak Gökçe
Sayın Murat Akın çok hoş bir dükkanınız var. Kedi sevginiz nasıl başladı?

Gazi Üniversitesi Resim Bölümü’nü bitirdim. Sanat eğitimi, nesnelere, objelere farklı bakış açıları ve farklı yorumlar getiren bir öğreti ve terbiye olabiliyor. Bu büyülü serüvenin on beş yıl öncesine dayanan bir hikayesi var. Kuru ayazlı bir sabah, üç beş günlük bir misafirlik olacak diye baktığımız ziyaret bir ev sahipliğine dönüştü. Tarçın çok iyi bir ev sahipliği yaptı. Bizi her gün işe uğurladı ve karşıladı. Ta ki, aramızdan ayrılana kadar. Bu on beş yıllık macera çok şey öğretti bize. Bazen insanlığımızdan utandık, bazen birlikte yaşayıp paylaşmanın doyumsuzluğuna ulaştık. Sevgimiz tutkuya dönüştü, 15 yılı bu tutkuyla yaşadık. Kimileri için dokunulmaz olurken, benim için hayatın vazgeçilmezi oluverdi bir anda.

 

Kedili aksesuarlar satma fikri nasıl ortaya çıktı?

Leonardo usta kediyi doğanın başyapıtı olarak yorumlamıştır. Mükemmel vücut dili, form ve biçim zenginliği, son derece estetik ve dinamik vücut yapısı, zaman zaman görsel bir şölene dönüştürür onu. Günlük yaşamda kullandığımız pek çok aksesuar veya işlevsel özelliğe sahip üründe kedi figürünü desen olarak ya da form olarak görmek mümkün. Bunu bir boşluk olarak düşündüm ve yurtdışında yaşayan bir arkadaşımın da yardımları ile kapsamlı bir araştırmaya girdim. Gördüm ki, hayal edemeyeceğimiz bir ürün çeşidi ile karşı karşıyayız. İş yerimize bir dinamizm ve farklı bir ruh kazandırma adına, hiçbir ticari kaygımız olmadan, koleksiyoner titizliği ve hassasiyeti ile bugünkü konsepti yarattık. Her üründen bir veya iki adet gelmesi müşterilerimizde de bir koleksiyon düşüncesi yarattı.


Dükkanınızla ilgili nasıl tepkiler alıyorsunuz?

Çok özgün tasarımlara sahip kolye, küpe, kol saati, çanta, fular gibi aksesuarlar var ürün listemizde. Bunlar müşterilerimizin günlük kullanımlarında, tanıtım adına bizim yapmak isteyip de yapamadığımız etkiyi yarattı. Yazılı ve görsel basında birkaç kez haber olmamız bazı sanatçıların da ilgisini çekmiş olacak ki, onlarla güzel bir iş birliği içine girdik. Seramik, cam, metal, kumaş, ahşap hayat bulmaya başladı usta ellerde. İşte onların bu büyülü dünyası beni bugünlere getirdi. Var olsunlar bana bu tatları yaşattıkları için.

 

Bu kedili dünyanızla hoş bir takım oluşturmuşsunuz size başarılar dileriz.

Gandhi’nin bir sözü vardır; “Bir toplumun büyüklüğünü ve ahlaki gelişmişliğini anlamak için o toplumun hayvanlara nasıl davrandığına bakılmalıdır” der. Umarım korkularla büyütüldüğümüz bu dünyada hayvan dostlarımızla barışı sağlayabiliriz.

Keditörün Önerisi

Gorillerde Sosyal Mesafe

25.10.2021

Covid-19 virüsünün hayatımıza girmesiyle sosyal mesafe birinci kuralımız oldu. Pandemiyle ...

Kedici Ol, Terk Etme!

19.07.2021

Bazı insanlar, kedici olmanın ona ömür boyu huzurlu, güvenli ve sevgi dolu bir ortam ...

Kediler Alemi

Kediler Üşür Mü?

26.09.2021

Kediler sıcağı seven canlılardır. Kışın onları evin en sıcak bölgelerinde, kalorifer ...

Kedilerde Yeme Bozuklukları

16.08.2021

Kedilerin çoğu yemek yemeyi sever. Özellikle evde yaşayan kedilerin çoğu, sokaktaki kedilere ...

Kedi Masajı

09.06.2021

Her zaman o size masaj yapacak değil.. Bu sefer sıra sizde! Bizce evcil dostunuz, küçük ...

Kedi Hafızası

26.03.2021

Japon uzmanların yaptığı araştırmada, kedilerin belirli hafıza testlerinde oldukça iyi ...

18 Mart Çanakkale Zaferi

18.03.2021

Çanakkale Zaferi'nin 106. yıl dönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve vatan için ...

Hayvan Partisi

29.01.2020

Bu partiye üye olmak için hayvanları sevmeniz şart değil Türkiye’nin ilk ve tek Hayvan ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER