En Gelişmiş Duyulara Sahip Hayvanlar

En Gelişmiş Duyulara Sahip  Hayvanlar

En gelişmiş duyulara sahip hayvanlar, yalnızca görmek ve duymakla kalmaz, aynı zamanda insanların algılaması imkansız olan şeyleri de algılarlar. İşte duyuları en gelişmiş 6 hayvan.

Kediler

Kediler karanlıkta iyi gören canlılardır. Işığın, kedinin gözüne yansımasına neden olan ve böylece oküler fotoreseptörlere ulaşan miktarı artıran bir doku tabakası vardır. Bu nedenle, gece görüşü insanlara göre 6-8 kat daha iyidir. Aynı zamanda kedilerin görüş açıları insanlara göre daha geniştir. İnsanların 180 derecelik görüş açıları varken, kedilerin 200 derecelik görüş açıları vardır.

Yarasalar

Yarasaların işitme duyuları çok fazla gelişmiştir.  İnsanlar sadece 20 ila 20.000 Hertz (Hz) duyarken, yarasalar 150.000 ila 200.000 (Hz) aralığında yayabilir ve algılayabilir. Yarasalar neredeyse görme yetileri olmayan canlılardır. Bu nedenle işitme özellikleri çok gelişmiş olup, avlama konusunda zorluk yaşamazlar.

Filler

Filler koku alma duyuları en gelişmiş canlılardır. İnsanlardan beş kat daha fazla koku alma özelliği vardır. 20 km ötede olan su kanallarını kolaylıkla tespit edebilirler.

Fareler

Fareler çok yüksek tat alma duyusuna sahiptir. Dilleri, insan dilinden daha fazla reseptör taşır ve insanların alamadığı tatları alırlar. Kalsiyum ve karbondioksit tatlarını dahi algılayabilme özellikleri vardır.

Batı Hint Deniz Ayısı

Otçul beslenen Batı Hint Deniz Ayısının dokunsal yetenekleri oldukça gelişmiştir. Daha henüz vücutlarına dokunmamış nesneleri bile anında hissederler. Bıyıkları, akıntıda sıcaklık veya gelgitin gücündeki değişiklikleri tespit etmelerine yardımcı olan kendi duyu cihazlarını oluşturur.

İnekler ve geyikler

İnsanların; tat, koku, dokunma, işitme, görme gibi duyuları vardır. Ancak insanların da sahip olmadığı bazı duyular vardır. 2008 yılında yapılan bir araştırmada , sığırların ve bazı yaban geyiği gruplarının, şimdiye kadar yalnızca kuşlarda ve böceklerde bulunan bir yetenek olan, dünyanın manyetik alanlarını algılayabildikleri gösterildi.

Keditörün Önerisi

Kedi Ürolojik Sendromu

22.12.2021

Feline Urologic Syndrome (FUS) Kısaca FUS olarak bilinen bu sendrom idrar akıtıcı kanalın ...

Kediler Alemi

Kedi Öpücüğü Nedir?

09.01.2022

Deneysel çalışmalar, kedilerin sevgi dolu ve yavaş göz kırpmalarının gerçekten de insan ...

Kedimin Kilosu Normal Mi?

24.12.2021

Kedim çok zayıf yada çok kilolu, ideal kilosu ne olmalı? Dediğinizi duyar gibiyiz. Kediciler ...

Kedilerin Mucizevi Dili

05.11.2021

Kediciler iyi bilir ki kedilerin dili dikenlidir. Kendini temizlemek için dikenli diliyle epey ...

Proboscis Maymunu​

22.10.2021

Birbirinden ilginç özellikleri ve burnuyla ilk bakışta bütün dikkati üzerine çeken ...

Kedi Ötüşü

06.07.2021

Kedilerin birçok ses çıkarttığını ve her bir sesin farklı anlam taşıdığını biliyor ...

Manx Kedisi - Orhan Yılmaz

11.03.2021

Manx Kedisi’nin anavatanı Man Adası’dır. Man Adası; İngiltere ile İrlanda arasındaki ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER