YENİLER >

Köpekler Ruh Halinizi Anlayabilir Mi?

Köpekler Ruh Halinizi Anlayabilir Mi?

Çoğu evcil hayvan sahibi, köpeklerinin ne zaman üzgün olduklarını anladıklarını ve ona göre davrandıklarını düşünürler. Bu davranış nedeniyle, çok sayıda araştırmacı köpeklerin insan ruh hallerini algılama yeteneğini araştırdı.

Sao Paulo Üniversitesi ve Lincoln Üniversitesi’nden araştırmacılar ilginç bir deney geliştirdi. İlk olarak, farklı ırklardan ve yaşlardan birkaç köpek seçtiler. Bu köpeklerle bir araya getirilen, farklı ruh hallerine sahip birkaç kişiye olan tepkilerini gözlemlediler. İşin en ilginç yanı, bu köpeklerin daha önce katılımcıları tanımıyor olmaları.

Sonuçlar, köpeklerin insan ruh hallerini yorumlayabildiğini gösteriyor. Bu sonuç aynı zamanda, muhtemelen yüzyıllar boyunca insanlarla birlikte yaşayan türlerin yani evcil türlerin de özelliği olabileceğini gösteriyor. Bu nedenle köpekler, sahiplerinin yanı sıra yabancıların ruh hallerini de algılayabilir.

Köpekler çok akıllı ve sadık canlılardır. En olası açıklama, insan yüz ifadelerini, duruşlarını ve eylemlerini “okuma” yeteneklerinde yatmaktadır. Köpekler çoğunlukla beden dili aracılığıyla iletişim kurarlar. Bu nedenle, tek kelime etmesek bile ruh halimizi algılayabilirler.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Yaban Kedileri Geri Döndü

05.08.2021

Yaban kedileri yüzyıllar sonra Hollanda’ya geri döndü. Avlanma ve orman sayılarının ...

Kedi İstasyonu Kuruldu

10.05.2020

Sokak kedilerin bakımı beslenmesi için kurulan Kedi İstasyonu Hatay'ın Arsuz İlçesinde ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER