Köpekler Ruh Halinizi Anlayabilir Mi?

Köpekler Ruh Halinizi Anlayabilir Mi?

Çoğu evcil hayvan sahibi, köpeklerinin ne zaman üzgün olduklarını anladıklarını ve ona göre davrandıklarını düşünürler. Bu davranış nedeniyle, çok sayıda araştırmacı köpeklerin insan ruh hallerini algılama yeteneğini araştırdı.

Sao Paulo Üniversitesi ve Lincoln Üniversitesi’nden araştırmacılar ilginç bir deney geliştirdi. İlk olarak, farklı ırklardan ve yaşlardan birkaç köpek seçtiler. Bu köpeklerle bir araya getirilen, farklı ruh hallerine sahip birkaç kişiye olan tepkilerini gözlemlediler. İşin en ilginç yanı, bu köpeklerin daha önce katılımcıları tanımıyor olmaları.

Sonuçlar, köpeklerin insan ruh hallerini yorumlayabildiğini gösteriyor. Bu sonuç aynı zamanda, muhtemelen yüzyıllar boyunca insanlarla birlikte yaşayan türlerin yani evcil türlerin de özelliği olabileceğini gösteriyor. Bu nedenle köpekler, sahiplerinin yanı sıra yabancıların ruh hallerini de algılayabilir.

Köpekler çok akıllı ve sadık canlılardır. En olası açıklama, insan yüz ifadelerini, duruşlarını ve eylemlerini “okuma” yeteneklerinde yatmaktadır. Köpekler çoğunlukla beden dili aracılığıyla iletişim kurarlar. Bu nedenle, tek kelime etmesek bile ruh halimizi algılayabilirler.

14/08/2021

Keditörün Önerisi

Kedi Doğası - Emek Ekşi

12.06.2022

Kediciler olarak, kedilerimizle geçirdiğimiz vakit bizlere onları tanıma ve anlayabilme yetisi ...

Kediler Alemi

Kutsal Kedi: Birman

15.03.2022

Tüm dünyada özellikle Avrupa ülkelerinde herkes tarafından bilinen Birman Kedisi, ilk ...

Kedilerin Yaşam Evreleri

07.04.2023

Kedinizin hayatın hangi aşamasında olduğunu hiç merak ettiniz mi? Kedilerin yaşam ...

Birman Kedisi

12.05.2023

Tüm dünyada özellikle Avrupa ülkelerinde herkes tarafından bilinen Birman Kedisi, ilk ...

5 Nisan Avukatlar Günü

05.04.2021

Hukukun üstünlüğünü sadece insanlar için değil çevre ve tüm canlar için savunan doğa ...