YENİLER >

Dünyanın En Eski Hayvan Mezarlığı Bulundu

Dünyanın En Eski Hayvan Mezarlığı Bulundu

Mısır'daki arkeologlar, dünyanın bilinen en eski evcil hayvan mezarlığını keşfetti. Yaklaşık 600 kedi, köpek ve maymuna ait kalıntılar, Kızıldeniz'in batı kıyısındaki Berenike kentinde bulundu. Yaklaşık 2 bin yıl önce öldüğü düşülen hayvanların bazılarının tasma ve çeşitli süslerle gömüldüğü görüldü.

Arkeozoolog Marta Osypinska ve meslektaşları, mezarlık alanını ilk olarak 2011 yılında şehrin kenarındaki bir Roma çöplüğü kazarken keşfetti. 2017 yılında, çoğu kedi olmak üzere yaklaşık 100 hayvanın kalıntılarını ortaya çıkardılar ve bölgenin ne için kullanıldığını araştırmaya başladılar.

YAKLAŞIK 600 HAYVAN ORTAYA ÇIKARILDI


World Archaeology dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, Berenice'deki “evcil hayvan mezarlığı”, birinci yüzyılın ortalarından ikinci yüzyılın ortalarına kadar yaklaşık yüz yıl boyunca faaliyet gösterdi. Ekip, bugüne kadar bazıları Afrika'ya özgü olmayan 585 hayvan buldu. Hayvanların yüzde 90’ından fazlası kediydi, ancak Güney Asya’ya özgü köpekler, babunlar ve iki tür makak da bulundu.

BİRÇOĞU SÜS EŞYALARIYLA BİRLİKTE GÖMÜLDÜ


Kedilerin çoğu, devekuşu kabuğundan boncuklarla işlenmiş metal tasmalar veya kolyeler takıyordu. Osypinska, ayrıca hayvanların çoğunun 'bir tür lahit oluşturan' kumaş veya çömleklerle kaplı olduğunu söyledi.

Bununla birlikte Osypinska, hayvanların alana gelişigüzel bir şekilde atılmadığını ve dikkatlice ayrı ayrı çukurlara yerleştirildiğini ve bu durumun alanın hayvan mezarı olduğunu kanıtladığını aktardı.

Diğer taraftan, bir veteriner hekime danışan Osypinska ve meslektaşları, birkaç hayvanın sahipleri olmasa onları öldürebilecek hastalıkları olduğunu belirleyebildi. Hayvanların bir kısmının dişlerinin olmadığı ya da dişeti hastalıklarından muzdarip olduğu görülürken, bazılarının ölümünden önce sakat olduğu anlaşıldı. Osypinska, “Çok sınırlı hareket kabiliyetine sahip hayvanlar bulduk. Bu tür hayvanların hayatta kalmaları için, özellikle de dişsiz olanların özel yiyeceklerle beslenmesi gerekiyordu. Eski bir evcil hayvanı beslemek için gereken bağlılık, Berenice halkının evcil hayvanlarla güçlü duygusal bağları olduğunu ortaya koyuyor” ifadelerini kullandı.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedimi Yıkamalı Mıyım?

06.07.2021

Minik dostlarımız istisnalar dışında suyu pek sevmezler. Onları stres ve korkuya sürükler. ...

'Arthur' Annesine Kavuştu

09.11.2020

İzmir depreminde zarar gören Egemen Apartmanı’nın ilk iki katı enkaz haline gelmişti. ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER