YENİLER >

Kedi Ve Köpeklerde Yanık Tedavisi - Umut Fikret Korkmaz

Kedi Ve Köpeklerde Yanık Tedavisi  - Umut Fikret Korkmaz

Dostlarımız bazen istemeden ütüden, ocaktan, sobadan ya da doğal afetler gibi kaçınılmaz durumlardan zarar görebilir. Bu sebeple onlar için bir ilk yardım çantası bulundurmak önemlidir. Evcil dostunuz ya da sokaktaki dostlarınız bir kaza geçirirse öncelikli olarak acilen bir veteriner hekime götürülmelidir. Ancak öncesinde ilk müdahaleyi sizin yapmanız gerekiyorsa, kedi ya da köpeklerde yanık tedavisinde neler yapmalısınız, yazımızda sizin için derledik.

Kedi ve köpeklerde yanıkların en yaygın nedenleri, ev kazalarıdır. Bunun haricinde elektrik çarpması, bazı kimyasal ürünlerle temas da sık görülen sebeplerdendir. Unutmayın ki insanlardaki gibi hayvanlardaki yanıklar da birinci, ikinci ya da üçüncü derece olarak sınıflandırılabilir. Bu durum yanmanın derinliğine ve boyutuna bağlıdır.

Ne Yapmalı?

İlk müdahale olarak yanan bölgeyi soğutmak ve sonrasında temizlemek önemlidir. Islak ve temiz bir gazlı bez kullanabilirsiniz. Yanık bölgeyi dikkatli bir şekilde yıkayın, bol miktarda soğuk su uygulayın. Yanık bölgenin, soğuk su ve soğuk kompres yaparak olabildiğince çabuk soğutulması gerekir.

Yanık bölgesine veteriner hekiminize danışmadan pomad ya da merhem uygulamayın.

Veteriner kliniğine götürene kadar, sivrisinekler ya da diğer böceklerin neden olabileceği enfeksiyonları önlemek için yanığı bandaj ile kapatın. Temiz bir gazlı bez kullandığınızdan ve etkilenen bölgeyi hafifçe kapattığınızdan emin olun. Ayrıca yanık bölgesini kaşımaması veya yalamaması için evcil dostunuza yakalık takmanız iyi bir fikirdir.

Ne Yapılmamalı?

Bu durumda önemli olan şey; kesinlikle buz kullanmamalısınız! Buz, aşırı soğuktan dolayı yarayı daha kötü bir hale getirebilir. Yara üzerine kesinlikle yağlı bir krem sürülmemelidir ve yara bandı yapıştırılmamalıdır. Yara üzerinde fazla baskı oluşturacak herhangi bir durum uygulanmamalıdır.

Yanık durumlarında evcil dostunuzun şoka girebileceğini unutmayın. Kediniz yara temizliğinde canı yanabileceği ve huysuzlaşabileceği için onu olabildiğince sakin tutmalısınız. Şiddetli ağrı, şok ve vücutta sıvı kaybı yaşanabileceği için ilk müdahaleyi yaptıktan sonra acilen veteriner hekiminize gitmelisiniz. Yanık vakaları ölümle sonuçlanabilen, ciddi durumlardır.

Keditörün Önerisi

En 'Kedici Ülkeler'

24.07.2021

World Atlas'ta yayınlanan bilimsel bir istatistikte, dünyada ki kedileri evcil hayvan olarak ...

Kediler Alemi

Kediniz Mutlu Mu?

02.08.2021

Kanada’da hayvan sağlığı teknolojisi şirketi Sylvester.ai, bir kedinin acı hissedip ...

Kedici Rutini

21.07.2021

Kediciler gün içinde kedisine nasıl vakit ayırmalı, neler yapmalı, bir gününü minik ...

İkiz Kediler Var mı?

20.07.2021

Kediler ikiz doğabilir ve bu sadece DNA testi ile anlaşılır. Genetik haritalandırma zor ve ...

Bir Dosta Veda - Emek Ekşi

14.04.2021

Sevgi, canlılara sunulmuş muazzam bir hediyedir. Amansız bir yaşam savaşının döndüğü bu ...

Pire - Esra Bandırma

16.02.2021

İnsan popülasyonunun gün geçtikçe artıyor oluşu, dünyamızı daha kalabalık hale ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER