YENİLER >

Sokak Kedilerini Ekonomik Ve Sağlıklı Beslemek

Sokak Kedilerini Ekonomik Ve Sağlıklı Beslemek

Her zaman söyleriz; bir kap su, bir kap mama hayat kurtarır. Bu bilincin artıyor olması ile beraber pek çok hayvan sever, sokak hayvanlarını beslemek için çaba gösteriyor. Sokakta yaşayan birçok kediyi besliyor olabilirsiniz ve bu durum ekonomik olarak ağır gelebilir. İşte sokak kedilerini ekonomik ve sağlıklı beslemek için sizlere hazırladığımız yöntemler.

Sebzeler;

Kediler her ne kadar etobur sınıfında yer alsa da bazı sebzeleri tüketebilir. Hatta pek çok kedi mamasının içeriğinde kedilerin sağlığını desteleyen sebzeler yer almaktadır. Böylece kediler ihtiyaçları olan vitamin ve mineralleri karşılayabilir. Dolayısıyla çok abartıya kaçmadan kedilere sebze vermek oldukça yararlıdır. Kediler her sebzeyi yemeyebilir. Genelde kediler tarafından tüketilen sebzeler ise havuç, kabak, karnabahar, ıspanak, bezelye, yeşil fasulyedir. Ancak çiğ şekilde hiçbir besin kedilere verilmemelidir. Haşlanmış bu tür sebzeleri gönül rahatlığı ile verebilirsiniz.

Et;

Kediler genellikle et, balık ve tavuk ürünlerine bayılırlar. Ancak bunları kedilere verirken dikkat etmeniz gereken en önemli husus,  yağda kızartılmış, baharatlı, içerisinde yağ bulunan et türleri kediler için uygun değildir. Kedilere et vermek istiyorsanız sadece suyun içerisinde haşlanmış et vermeniz gerekir.  Ayrıca kemikli et vermek de tehlikeli olabilir. Özellikle sivri kemikler, boğazını yaralayabilir ve sindirim sistemlerini zedeleyebilir.

Yumurta;

Kedilerin beslenmesi için haşlanmış yumurta en iyi alternatifler arasında yer almaktadır. Haşlanmış yumurta hem besleyici özeliği hem de lezzetiyle beraber kediler tarafından sevilerek tüketilmektedir. Bunun için bir adet yumurta haşlayıp kedilere verebilirsiniz. Kediler yumurtanın hem beyazını hem de sarısını tüketecektir. Aynı zamanda protein bakımından da zengin bir besin kaynağıdır.

Ekonomik ve Sağlıklı Kedi Mamaları

Kediler için en sağlıklı beslenme, onlar için satılan kedi mamalarıdır. Ekonomik durumunuza göre hemen hemen her fiyata kedi maması bulabilirsiniz. Bu sayede, kedileri hem sağlıklı hem de ucuz bir şekilde besleyebilirsiniz.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Obezite Kedilerin de Sorunu!

16.09.2021

Obezite, günümüzde insanlarda sağlık sorunlarına neden olan en önemli etkenlerden biri.. ...

Kediniz Kaç Yaşında?

22.06.2021

Kedicilerin kedilerinin yaşlarını hesaplamak konusunda kafaları biraz karışık. Kedilerin ...

Mezuniyete Doğru

02.06.2021

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Eğitim ve Öğretim Programları ...

Ünlü Kediler

27.04.2021

Uzaya gönderilen ilk ve tek kedi, Fransız Felicette’dir (Astro kedi) 1963 yılında ...

Alerjik Kedicilere Müjde!

06.04.2021

Alerji ve Astım Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Akçay: "Kedi veya köpeğinize karşı alerji ...

5 Nisan Avukatlar Günü

05.04.2021

Hukukun üstünlüğünü sadece insanlar için değil çevre ve tüm canlar için savunan doğa ...

Oyunun Kuralı Değişiyor!

07.01.2021

Bu haber kedilerle doğrudan ilgili değil. Ancak dolaylı yoldan da olsa onları ilgilendiriyor. ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER