Kedili Hayatlar İçin Mutluluk Formülü

Kedili Hayatlar İçin Mutluluk Formülü

Elbette onlar için belirli bir yaşam süresi öngörmek mümkün değil. Ancak hayatı boyunca hastalıklardan korunan ve iyi bir yaşam standardına sahip kedilerin daha uzun ve daha sağlıklı yaşaması mümkün görünüyor. Kediciler için mutluluk formülü işte tam olarak budur! Evcil dostları için uzun ve sağlıklı bir hayat!

Konu onları daha uzun ve daha iyi yaşatmak olduğunda nereden başlayacağımızı, en çok nelere dikkat etmemiz gerektiğini düşünmek biraz kafa karıştırıcı olabilir. Ama merak etmeyin! Uzun ve daha sağlıklı bir kedi hayatı için gereken temel unsurları sizin için derledik. Onunla uzun ve güzel anılarla dolu yıllar geçirmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin!

İYİ BESLE!

Kedilerin temel besin ihtiyaçlarını proteinler, yağlar ve bir miktar karbonhidrat olarak ele alabiliriz. Ancak bunun yanında cinsine, sağlık durumuna ve hassasiyetlerine göre beslenmeleri oldukça önemlidir. Kedi beslenmesinde vitamin ve minerallerin değeri de gözden kaçırılmamalı, gerektiğinde ihtiyacı olan takviyelerle desteklenerek bedeninin optimum düzeyde iyi işlemesini sağlamak için elimizden geleni yapmalıyız!

VETERİNER HEKİM KONTROLÜ ŞART!

Veteriner hekim takibinin olmadığı bir evcil hayvan bakımı neresinden bakarsak bakalım eksik kalacaktır. Kısa vadede önemsiz gibi görünebilir ancak bu tutum oldukça yanlıştır. Günün sonunda veteriner hekim bakımının aksaması ani ve üzücü sonuçlar doğurabilir.

AŞILA!

Aşılama ve aşı takibi kedi bakımının altın kurallarından biri. Aşılar kedilerimizin tedavisi olmayan ya da ölümcül olabilecek hastalıklardan korunabilmesinin tek yolu, bulaşıcı hastalıklardan da korunmanın formülüdür. Hepsi %100 koruma garantisi vermese bile aşılama aksatılmadığı sürece kedilerin bir miktar daha uzun yaşadığı kanıtlanmıştır.

ZAMANI DEĞERLENDİR!

Bunu kabul etmek zor olsa da bilmeliyiz ki onlar da yaşlanıyorlar. Bu yüzden onlarla verimli ve bol vakit geçirmeye özen göstermeliyiz. Kedilerimiz ile paylaşımımız arttıkça daha da yakınlaşırız. Ve iyi bir kedi-bakıcı ilişkisi mutlu bir kedili hayatın gizli sırlarından biri!

EGZERSİZ ONLAR İÇİN DE ÖNEMLİ!

Kedilerimize evlerimizde bakıcılık yaparken ona kendi doğasına ne kadar yakın bir bakım sunabilirsek onun için o kadar iyi bir adım atmış oluruz. Doğalarında bolca aktivite gerçekleştiren kedilerimiz için günlük oyun ve hareketlerine ek olarak bir egzersiz rutini uygulamak uzun bir hayatın kapılarını aralayacaktır!

Dileriz ki tüm evcil dostlarımız ve onların değerli ebeveynleri olan siz Kedicilerle beraber muhteşem bir hayat sürsün..

23/02/2022

Keditörün Önerisi

Kediler İş Başında!

13.05.2021

ABD'nin Chicago şehrindeki fare istilası sorununu çözmek bir hayvan barınağındaki kediler ...

Kediler Neden Esner?

17.12.2022

Suratları birbirinden tatlı haldeyken bir anda ağızlarını kocaman açıp esnemeleri, sadece ...

Kediler Alemi

İsviçre Sınıfta Kaldı!

16.02.2022

İsviçre hayvan deneylerine devam kararı aldı, vahşete “Evet” dedi! İsviçre’de ...

Kediler Yıkanır Mı?

20.04.2023

Minik dostlarımız istisnalar dışında suyu pek sevmezler. Onları stres ve korkuya sürükler. ...

Kedicilerin Günlük Rutini

22.11.2022

Kediciler gün içinde kedisine nasıl vakit ayırmalı, neler yapmalı, bir gününü kedinizle ...

Kediler Neden Ot Yer?

01.10.2021

Etobur olan kedileri ot yerken gördüğünüzde biraz şaşırmış olabilirsiniz. Peki, kedilerin ...