Kediler Hakkımızda Ne Düşünüyor? - Emek Ekşi

Kediler Hakkımızda Ne Düşünüyor? - Emek Ekşi

“Kediler, bizi büyük kediler olarak görürler”
Bu acaba doğru mu?


Bir hayvanın gerçekten hakkımızda ne düşündüğünü nasıl bilebiliriz? Bir kedi neden bize gırlar, yüksek sesle miyavlar, bacaklarımıza sürünür? Bütün bunları merak etmiş olan bir araştırmacı vardığı sonuçları “Cat Sense” isimli kitabında yayınlamış ve bu gizli bilinç yolculuğuna bir kapı aralamıştır. Elbette ki bilincin kendisini yalın bir halde görüntülemek imkansız olsa da bilim ve araştırmalar bu alanı da yavaşa yavaş aydınlatacak.

John Bradshaw, bir kedi davranışı uzmanı aynı zamanda “Cat Sense- Kedi Algısı” kitabının da yazarı. Evcil kedileri uzun yıllar boyunca gözlemlemesinin ardından şu şaşırtıcı sonuca ulaşmış: Kediler insanları, köpeklerin anladığı şekilde algılamıyorlar. 2014 yılında National Geographic dergisine verdiği bir röportajında fikirlerini dile getiriyor. Kariyerinin ilk yirmi yılında koku alma duyusu üzerinde, omurgasızlarla araştırma yapan Bradshaw, daha sonraları köpek davranışlarını bu koku duyusu üzerinden incelemeye başlamış. Fakat çok geçmeden kedilerin eşsiz yaratılışları dikkatini çekmiş ve bizim algıladığımız dünyayı nasıl gördükleri sorusuna merak salmış. Çeşitli kedi gruplarını gözlemleyerek, onların sosyal yaşamlarını ve birbirleriyle olan ilişkilerini ortaya çıkarmak üzerine çalışıyor Bradshaw. Gün içerisinde toplu halde yaşayan bir koloniye yeni bir kedi girdiğinde meydana gelen tepkiyi kaydediyor, oyuncaklara, çevresindeki objelere gösterdiği davranışların tümünü araştırmasında kullanıyor. Aynı zamanda sahipleriyle de olan ilişkiyi mercek altına alan Bradshaw, insanların kedilerini nasıl algıladıklarını da irdeliyor.

Köpeklerin bizi kendilerinden farklı bir canlı olarak algıladıkları ve türdeşlerine benzemeyen bir tutumla bize davrandıkları görülür. Fakat kedilerin davranışları için henüz kesin bir kanıt gösterilememiştir. Bizimle sosyal etkileşime girdikleri esnalarda, bizi kendilerinden ayrı bir varlık olarak görüp görmedikleri bir sır. Bizi kendilerinden oldukça büyük bir “şey” olarak gördükleri aşikar; fakat bacaklarımızın arasından sürünerek geçerken, kuyruklarını havaya dikerek yanımıza gelirken, yanımızda oturup gırlarlarken tıpkı kendi türdeşlerine olan davranışları sergilerler. Bu açıdan, sosyal davranışlarını duruma göre adapte etmede pek başarılı oldukları söylenemiyor.

Kitabında bahsettiği bu durumdan yanlış yorumlar çıkarıldığına değinen Bradshaw, anlatmak istediğinin kedilerin bizi büyük kediler olarak gördüğü değil; kedilerin bize olan tutumunun kendi türdeşlerinden farklı olmadığına dikkat çekmek olduğunu belirtiyor.

Bizi sakar olarak görebilirler, diyor Bradshaw. Çünkü hiçbir kedi insana takılmazken, insanlar durmadan onlara takılabilir. Aynı zamanda bizi aptal ve büyük bir kedi olarak düşünmeyeceklerini şu şekilde açıklıyor; kedilerin birbirlerine sürtünmesi hiyerarşik bir düzene bağlı olarak meydana gelir. Sürtünen kedi, diğer kediye göre daha aşağı bir seviyededir.

Kedilerin düz mantık çerçevesinde bir öğrenim sergilediğine değinen Bradshaw, odada yalnız başına bir kedinin durmadan vokalizasyon (yüksek sesle miyavlama) yapması, daha önceden sahiplerinin seslere tepki vermesinden ileri geldiğini söylüyor. Böylece bunu öğrenen kedi, sahibinin yanına gelmesini veya oyun oynamasını, mama kabını doldurmasını istiyorsa sesini yüksek perdelerden kullanacaktır.

Aynı zamanda aile bireylerinin davranışlarını ve tutumlarını izleyerek her birinden farklı beklentiler içerisine girebilirler. Örneğin hangi aile bireyinin sabah 4’te ödül maması vermeye kalkabileceğini bilirler ve ondan isterler. Ve kendilerine korku ve acı vermiş olan kişileri de asla unutmadıkları, affetmedikleri buna sebep olan kişiyi anladıklarında ondan uzak durduklarını belirtiyor. Bu sebeple kedi eğitimi sırasında çok dikkatli ve hassas davranılmalıdır.

Kedilerimizin gizemli yapılarını aydınlatmaya her gün daha çok yakınlaşıyoruz. Aslında belki de araştırmalara gerek kalmadan hepimiz zamanla kedimizin eşsiz karakterini çözebiliriz. Nitekim de her bir ilişki zaman alır ve tanımak uzun soluklu bir maceradır.

KAYNAKLAR:

1. What Do Cats Think About Us? You May Be Surprised- BYCHRISTINE DELL'AMORENATIONAL GEOGRAPHIC
https://www.nationalgeographic.com/adventure/article/140127-cats-pets-animals-nation-dogs-people-science

15/02/2022

Keditörün Önerisi

Kediler Neden Çok Uyur?

15.05.2022


Kedilerin günde 20 saate kadar çıkabilen uyku düzenleri vardır. Evin her köşesinde ...

Kediler Alemi

Kedi Aknesi Nedir?

04.06.2022

Kedi çene aknesi, kedilerde oldukça yaygın bir cilt durumudur. Çene aknesi, bir kerelik bir ...

Van Kedisi & Ankara Kedisi

23.04.2022

Türkiye’nin endemik canlıları olan ve tüm dünya tarafından tanınan Van kedisi ve Ankara ...

Kedilerde Kulak Bakımı

02.03.2022

Kedilerde kulak temizliği, çoğunlukla düzenli olarak gerçekleştirilmesi zorunlu olmayan bir ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER