YENİLER >

Türkiye’nin Endemik Canlıları

Türkiye’nin Endemik Canlıları

Endemik bir bölgeye özgü olan, dünyanın başka hiçbir yerinde yaşama ihtimali olmayan, sadece bulunduğu bölgeye özgü canlı türüdür. Peki, sadece Türkiye’ye özgü olup yaşayan canlılar nelerdir?

Arap Tavşanı 

Orta Anadolu Bölgesi ve Batı Anadolu Bölgesi ovalarıyla Doğu Anadolu'nun yayla ve steplerinde görülür. Genellikle Iğdır, Kars ve Şanlıurfa civarlarında yaşamaktadır. Bitki örtüsü bozulmamış, seyrek otlu, zemini sert, 350 ila 2 bin 600 metre yüksekliğe kadarki doğal alanlarda yaşar. Sayıları oldukça azalmıştır. Bu nedenle; Arap Tavşanı Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği'nin (IUCN) kırmızı listesinde bulunuyor.

Anadolu Parsı

1980lere kadar ırkını sürdüren bir cinstir. Türüne 1974 yılından bu yana hiç rastlanmamıştır. Boyu 200-250 cm, ağırlığı dişilerde 35-50 kg, erkeklerde 45-70 kg civarındaydı. Yaklaşık ömrü 20 yıldı. Etobur ve çevik bir canlıdır. En çok Doğu Akdeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde görülmüştür.

Ankara Kedisi

1600’lü yıllardan bu yana ankara kedisi popülerliğini korumaktadır. Tüy rengi beyaz, kahverengi ve sarıdır. Gözleri mavi, yeşil ve sarıdır. Oldukça zeki, hareketlidir. Uzun tüylüdürler. Kulakları sivri ve uçlarında tüyler bulunur. Ortalama ömürleri 12 ile 18 yıl arasında değişen ankara kedileri oldukça uzun yaşayan kedilerdendir. Büyüdüklerinde ortalama ağırlıkları 4 ile 5 kilogram arasında değişirken boyları ise 60 santimetreye kadar uzamaktadır.

Van Kedisi

Kediler arasında tek yüzmeyi seven ve iyi yüzen tür olarak bilinmektedir. Doğduktan 40 gün sonra göz rengi farklılaşır. İki kulağı arasında bir veya iki adet siyah nokta bulunan Van kedisi yavrularının çoğu tek-göz olur. Ve bu siyah noktalar adeta Tek göz kedilerin mührü olarak tanımlanır. Tüy rengi genel olarak beyaz ve uzundur. Atletik ve enerjik bir yapıya sahiptir.

Sivas Kangal

Türk kangalı ismiyle de bilinen bu kocaman köpekler cüsseleri ile tezat oluşturan yumuşacık bir karaktere sahiptir. Anadolu’dan çıkıp dünyaya yayılmış olan, ülkemize ait en çok tanınan hayvandır. Sivas Kangalı, çoban köpeği olarak nitelendirilirler ancak bekçi köpeği tanımına daha çok uyarlar. En belirgin özelliği sahibine duyduğu sadakat, sevgi ve koruma içgüdüsüdür. Ailesini korumayı sever ve tehditlere karşı iyi bir dövüşçüdür.

Türk Tazısı

Türk tazısı olarak adlandırılan aslında bir av köpeğidir. Atalarının St. Hurbert tazıları olduğu düşünülmektedir. Benekli tazı bu ırkın temsilcilerindendir. Genellikle sahipsiz, kırsal bölgelerde başıboş dolaşırlar ve kontrolsüz ürerler. Tür tazılarının üreme kontrolleri olmadığı için, nesli tehlike altındadır.

Yayla Tipi Sivas Atı 

Bu at tipi, Sivas'la Malatya illeri arasında bulunan Uzun Yayla'dan köken aldığı için bu ismi almıştır. Rusya'dan gelen göçmenlerin beraberinde getirdikleri çerkez atlarıdır. Sayıları oldukça azalan Yayla Tipi Sivas Atı’nın nesli tehlike altındadır.

Midilli

Poni grubunda olan bu atlar, Ege bölgesinin sahilinde ve adalarında yetiştirilir. 110-120 cm cidago yüksekliğine sahip olan midilliler, oldukça küçük bir yapıya sahiptir. Dayanıklı yapılarıyla bilinirler.

Tiftik Keçisi

Orta Asya’dan Anadolu ya göç sırasında getirilmiş bir ırktır. Daha çok Ankara’da bulunduğu için Ankara Keçisi olarak adlandırılır. Vücut örtüsü, gümüş renginde, ince, uzun, parlak tiftiklidir. Büyük boynuzları ince ve kısa kuyrukları vardır. 

Ankara Tavşanı Yünü uzun, ince, yumuşak, parlak ve dokunmaya elverişlidir. Türkiye’den çıkmıştır ancak yurtdışında daha fazla yetiştirilme oranı vardır. Yünü uzun, ince, yumuşak, parlak ve dokunmaya elverişlidir. Genellikle yünü, kuzu veya sentetik yünlerle karıştırılarak kullanılır.

Keditörün Önerisi

Tarihte İz Bırakan Kediler

25.04.2021

Kedilerin çok zeki olduğu aşikar. Ayrıca hayatı çok daha iyi bir hale de getiriyorlar. Bazen ...

Kediler Alemi

Kedilerde Yeme Bozuklukları

16.08.2021

Kedilerin çoğu yemek yemeyi sever. Özellikle evde yaşayan kedilerin çoğu, sokaktaki kedilere ...

2000 Yıllık Kedi Figürü

21.05.2021

Peru'daki Nazca bölgesinde inceleme yapan arkeologlar iki bin yıl öncesine tarihlenen bir kedi ...

Kahraman Kedi

17.04.2021

Yavru kediyken bir kutuda nehre atılan kedi, onu kurtaran ve evine alan sahibinin epilepsi ...

Hayvan Polisi Geliyor!

03.07.2020

“Çevre, Doğa ve Hayvan Koruma Şube Müdürlüğü”nün kurulması İçişleri Bakanı ...

Maskotun adı: Bascat

05.05.2020

Maskotun Özellikleri Atik, Çevik, Atletik, Enerjik ve Hınzır 2010 FIBA Dünya ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER