YENİLER >

Kediler asla sadece kedi değildir.. - Dr. Tarkan Özçetin

Kediler asla sadece kedi değildir.. - Dr. Tarkan Özçetin

Evinden onlarca kilometre hatta birkaç yüz kilometre uzağa bırakılan kedilerin tekrar evlerine döndüğünü birçok Kedici duymuştur. Aramızda bunu yaşayan veya tanık olan var mı bilmiyorum ama bu inanılması çok güç olan şehir efsanesi, bilim insanlarının da ilgisini çekmiş olmalı ki konuyla ilgili deneyler ve testler yapmışlar. Sonuçlar oldukça ilginç.

Araştırmalar basit olandan başlıyor. Kediler önce birkaç kilometre uzağa bırakılıyor ve kısa sürede evlerine döndükleri gözlemleniyor. Bu durum kedilerin zaten bilinen, biz insanlarda da bulunan görsel hafızalarını kullanarak evlerini buldukları şeklinde açıklanıyor. Ayrıca kedilerin kokularıyla birkaç kilometre alanı işaretledikleri ve bizden farklı olarak koku hafızalarının olduğu düşünülürse, evlerinin yolunu eliyle koymuş gibi bulmalarında şaşılacak bir şey olmadığını düşünebiliriz. Daha sonra bilim insanları “biraz daha mesafeleri uzatalım bakalım ne oluyor” demişler ve kedileri şehir dışına kadar götürüp orada bırakmışlar. Görsel ve koku hafızasının işe yaramayacağı bu testten de kediler başarı ile çıkmış ve evlerine ulaşmışlar. Bunun açıklaması ise kedilerin gündüz güneşin, geceleri de ayın ve yıldızların konumuna bakarak yönlerini buldukları şeklinde olmuş.

Tabi bu durum da bilim insanlarının merakını gidermemiş ve Alman bilim insanları (bizim bilim insanları da umarım bir gün merak ederler) testleri iyice zorlaştırmışlar. Sahiplerinden izin alınarak evlerinden alınan kediler gökyüzü göremeyecekleri, üstü kapalı bir kamyonetle şehir dışına çıkarılmışlar. Yolculuk boyunca olabildiğince dolmabaçlı yollardan geçerek kedilerin kafaları karıştırılmaya çalışılmış. Şehir dışında kedilerin getirildikleri yer de oldukça ilginç. Çünkü burası bir labirent. Labirentin küçük bir özelliği daha var. O da kediler gökyüzünden yön bilgisi alamasınlar diye üstü tamamen kapalı. Sonuç, tabi ki kediler galip ve evlerinin yolunu tekrar buluyorlar. Bilim insanları bu durumu da, kedilerin arabayla seyahat ederken bilinmeyen özel yetenekleri ile bir harita çıkarttıkları ve bu haritayı kullandıkları yönünde açıklıyor.

Her şeyi abartmayı seven Amerikalılar, testlerde de son noktayı koymak istemişler ve bu sefer kedilerin evlerine dönmelerini engellemek için son kozlarını oynamışlar. Nedir bu koz? Seyahat boyunca kedilerin oluşturduklarını varsayılan haritanın yapımını engellemek. Bunun için de yapılacak tek bir şey var, kedilerin anesteziye alınması. Biz Kedicilerin tahammül sınırını zorlayan bu testte Amerikalı bilim insanları, Almanların yaptığı zorlu labirent testine ek olarak kedileri uyuttuktan sonra evlerinden alıyorlar ve aynı testten geçiriyorlar. Yok artık diyeceksiniz ama sonuç bunda da değişmiyor kediler yine galip. Bu testin açıklaması da kedilerin sahip oldukları varsayılan enerji ve elektromanyetik alan sayesinde olmuş. Bu gücü bir nevi biyolojik bir pusula gibi kullandıkları ve yönlerini bu şekilde buldukları düşünülüyor.

Bilim insanlarıyla kedilerin mücadelesi burada da bitmiyor. Yenilen bilim insanı teste doymaz mantığıyla bir test daha yapılıyor. Madem kedilerin pusulası var diyen hain bilim adamı onu bozmanın en kolay yolunu bulmakta zorlanmıyor. Mıknatıs. Evet, vücutlarına mıknatıs bağlanan kedilerin artık yönlerini bulamadıkları ve yapılan çok daha kolay testleri geçemedikleri gözlemleniyor.

Zaman zaman bizi kızdıracak boyuttaki bu kedi ve bilim adamı mücadelesinden ortaya çok önemli bir sonuç çıkıyor. O da kedilerin sahip oldukları ve gerekli olduğunda kullandıkları enerji ve elektromanyetik alanın varlığının, artık şüphe götürmez bir gerçek olduğu.

Bu son araştırma sonucunda, varlığından haberdar olduğumuz kedilerdeki bu enerji ve onu alabilen insanlarda, oldukça önemli pozitif etkiler oluştuğunu söylemek artık bilimsel temellere dayanıyor.

Son yıllarda yapılan birçok bilimsel çalışma, kedilerin insanların fiziksel sağlığı üzerinde olumlu etkilerinin olduğunu belirtiyor. Artık bunula ilgili haberler biz Kedicilere ilginç bile gelmiyor.

Kedilerin sağlığımızı olumlu yönde etkilemeleri dışında zihinsel yeteneklerimizi geliştirdiği , ruhsal gelişimimize yardımcı olduğu, pozitif enerjileri çektiği ve sezgilerimizi güçlendirdiği gibi birçok faydasının da olduğunu düşünüyorum. (Birçok başarılı sanatçı ve yazarın kedici olduğunu hatırlatırım)

Kedilerin iyi şansı da üzerinde topladığı bir gerçektir. Pozitif doğal enerjileri üzerinde taşıyan bir kedi, aynı şekilde pozitif enerjileri kendisine, daha doğrusu sadece kendisine değil , evine ve birlikte yaşadığı insanlara da çeker. Hatta iş yerlerini de bu gruba sokabiliriz. Kapısının önünde veya içinde kedi olan hiçbir kedici işletmenin kapandığına şahit olmadım. Ayrıca Japonya’da hemen her dükkanda bereket getirmesi için Maneki Neko isimli kedi heykelleri bulunur.

Son cümlemde bahsettiğim kedilerin bu ‘olumlu etkileri’ bilimsel anlamda şimdilik ispat edilmemiş olsa da, çok sayıda kedicinin deneyimleri bunu desteklemektedir.

Keditörün Önerisi

Ünlü Kediler

27.04.2021

Uzaya gönderilen ilk ve tek kedi, Fransız Felicette’dir (Astro kedi) 1963 yılında ...

Oyunun Kuralı Değişiyor!

07.01.2021

Bu haber kedilerle doğrudan ilgili değil. Ancak dolaylı yoldan da olsa onları ilgilendiriyor. ...

Kediler Alemi

OHHAD Isparta’da

05.08.2021

OHHAD üyesi Aorta Hayvan Hastanesi ekibi İstanbul’dan, Isparta’ya harekete geçti. Veteriner ...

Kedim Neden Su İçmiyor?

10.06.2021

Kedilerin uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri için yiyeceğe, suya ve sevgiye ihtiyacı ...

Kedi Hali - Yeşim Uludağ

08.03.2021

Çimenler hep ıslaktı bu sabah. Patilerim yetmezmiş gibi göbeğimin tüyleri de ıslandı ama ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER