YENİLER >

Karantinada Kediler İnsanlardan Bıktı

Karantinada Kediler İnsanlardan Bıktı

Geçtiğimiz sene herkes için oldukça zordu. Ancak evcil hayvan sahipleri bu süreci evdeki dostlarıyla geçirdikleri için daha iyi atlattı diyebiliriz. Geçtiğimiz Eylül ayında PLOS Medicine dergisinde yayınlanan bir araştırma evcil dostlarımızın, karantinanın insanlar üzerindeki bazı olumsuz psikolojik etkilerini azalttığını ispatladı.

Peki ya onlar bu durumdan memnun mu?

Hayvan davranışı uzmanı veteriner hekim Emmanuele Titeux durumu; “Evcil hayvan sahipleri, hayvanlarının yanlarında olduğu için elbette çok mutlular. Bu tamamen yalnız olmadıkları anlamına geliyor" diye açıklıyor. Ancak bazı evcil hayvanlar -çoğunlukla kediler- bütün gün insanlarla olmaktan pek hoşlanmıyorlar. Veteriner hekim, karantina başladığından beri, daha fazla kedinin insanları veya nesneleri takıntılı bir şekilde tırmaladığını, aşırı yalama ve kaşınma veya diğer stres belirtileri gibi tekrarlayan davranışlar gösteren birçok kedi vakası gördüğünü ifade etti.

Ohio Eyalet Üniversitesi’nde veteriner ve davranış bilimcisi M. Leanne Lilly ise, insanlar gibi hayvanların "ani bir değişikliği stresli bulduklarını" söyledi. Ayrıca bu dönemde veteriner hekimlere sinir ve ilginç davranışlar şikayetiyle getirilen evcil hayvan sayısında artış görülürken özellikle kedilerin sakinleştirici ilaç kullanımında artış görüldüğünü belirtti.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedilerin Bir Günü

21.09.2021

Kedilerle günlerimiz dolu dolu geçiyor. Onların sevgisi, tatlılığı, komikliği bize mutluluk ...

Kediler Gözleriyle Konuşur

03.08.2021

Kedilerin her hareketi bir mesaj, her hareketi bir olaydır. Onlar gözleriyle adeta konuşur, göz ...

Kediniz Mutlu Mu?

02.08.2021

Kanada’da hayvan sağlığı teknolojisi şirketi Sylvester.ai, bir kedinin acı hissedip ...

Marianna Zampieri

22.02.2021

“Gelinler ve onların kedilerinin yer aldığı düğün sonrası fotoğrafları yakalayan ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER