Karantinada Kediler İnsanlardan Bıktı

Karantinada Kediler İnsanlardan Bıktı

Geçtiğimiz sene herkes için oldukça zordu. Ancak evcil hayvan sahipleri bu süreci evdeki dostlarıyla geçirdikleri için daha iyi atlattı diyebiliriz. Geçtiğimiz Eylül ayında PLOS Medicine dergisinde yayınlanan bir araştırma evcil dostlarımızın, karantinanın insanlar üzerindeki bazı olumsuz psikolojik etkilerini azalttığını ispatladı.

Peki ya onlar bu durumdan memnun mu?

Hayvan davranışı uzmanı veteriner hekim Emmanuele Titeux durumu; “Evcil hayvan sahipleri, hayvanlarının yanlarında olduğu için elbette çok mutlular. Bu tamamen yalnız olmadıkları anlamına geliyor" diye açıklıyor. Ancak bazı evcil hayvanlar -çoğunlukla kediler- bütün gün insanlarla olmaktan pek hoşlanmıyorlar. Veteriner hekim, karantina başladığından beri, daha fazla kedinin insanları veya nesneleri takıntılı bir şekilde tırmaladığını, aşırı yalama ve kaşınma veya diğer stres belirtileri gibi tekrarlayan davranışlar gösteren birçok kedi vakası gördüğünü ifade etti.

Ohio Eyalet Üniversitesi’nde veteriner ve davranış bilimcisi M. Leanne Lilly ise, insanlar gibi hayvanların "ani bir değişikliği stresli bulduklarını" söyledi. Ayrıca bu dönemde veteriner hekimlere sinir ve ilginç davranışlar şikayetiyle getirilen evcil hayvan sayısında artış görülürken özellikle kedilerin sakinleştirici ilaç kullanımında artış görüldüğünü belirtti.

10/02/2021

Keditörün Önerisi

İmza: Pati!

13.06.2023

Kedilerin yumuş yumuş olan patileri sadece sevimli değil aynı zamanda onların en hassas ...

TAT MI KOKU MU?

16.07.2023

TAT MI KOKU MU? Kediler benzersiz burunlara sahiptir. Hatta öyle ki her kedinin burnu birbirinden ...

Kediler Alemi

Miyav Dili Ve Kedi Selamı

01.02.2023

University of Georgia’dan hayvan davranışları konusunda uzman olan Sharon Crowell-Davis, ...

Evcil Dostu Ölene Yas İzni

29.03.2023

Kediciler iyi bilir ki kediler sıradan canlılar değildir. Onlarla kurulan kuvvetli bağ ile ...

SENİN PATİN HANGİSİ?

16.07.2023

SENİN PATİN HANGİSİ?Her kedinin pati rengi farklıdır. Peki bunu biliyor muydunuz?Biz ...