Kedi Tuvaleti Nasıl Olmalıdır? Açık Mı? Kapalı Mı?

Kedi Tuvaleti Nasıl Olmalıdır? Açık Mı? Kapalı Mı?

Kediler için alınması gereken bir takım malzemeler ve ürünler bulunmaktadır. Bu ürünler arasında en önemli olanlardan bir tanesi de kedi tuvaletleridir. İlk kez kedi ile yaşayacak biri için sıradan bir kutu gibi görünen bu kedi tuvaletleri, bazı özellikleri sayesinde oldukça kullanışlı hale gelir. Kedicilerin hep sorduğu sorudur: “Açık kedi tuvaleti mi, kapalı kedi tuvaleti mi daha iyi?’’

Temel olarak kedi tuvaletlerinin boyut, şekil ve derinlik olarak iyi tasarlanmalıdır. Kedilerin tuvaletlerini yaparken, rahat olmaları önemlidir. Bu yüzden sıkışık bir kedi tuvaletini kullanmak kedileri yoracaktır. Bu yüzden kedi tuvaleti seçilirken büyüklüğü, kolay taşınabilir olması, içerisinin akmaması gereklidir. Bunun yanı sıra tuvalet kabı seçiminde en merak edilen konu kapalı mı, açık mı olmalıdır?

Kedi Tuvalet Kabı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Tuvalet kabını seçerken her şeyden önce kullanımı ve temizliği pratik bir kap olmasına dikkat etmelisiniz. Bu amaçla, kolay taşınabilen, yıkanabilen plastik materyallerden yapılmış bir kum kabı uygun olacaktır. Unutmayınız ki kediniz ihtiyacını gidermek için her zaman kuytu bir köşeyi tercih edecektir. Petshop’lardan kapalı, filtreli, kapılı veya açık tuvalet kabı çeşitlerinden eviniz için uygun olan bir tuvalet kabı seçerken özellikle gizlilik ihtiyacını gözeterek kapalı bir kap seçmeniz kedinizin gizlenme duygusunu tatmin edeceği gibi kötü kokuların ve kum tanelerinin etrafa yayılmasını da önleyecektir.

Kediler alışkanlıklarına çok düşkündür. Kedi sahiplerinin pek çoğu deneyimlerine göre kapalı kedi tuvaletine ilk tepkinin korku olduğunu söyler. Birçok kedinin kapalı tuvaletin kapısından ürktüğü veya içine girmekten korktuğu sık karşılaşılan bir sorundur. Küçük yaştan itibaren açık kedi tuvaleti kullandıktan sonra kapalı tuvalete alıştırmak biraz uğraştırıcıdır ama imkansız da değildir.

21/05/2022

Keditörün Önerisi

Meraklı Şimal - Nuray Erman

15.03.2021

Bu kadın benden ne istiyor anlayamadım bir türlü. Beni aldı ensemden tuttu o hiç sevmediğim ...

Kedinizin Ağız Hijyeni

15.11.2021

Kedilerin ağzını temiz tutmak gerçekten önemlidir, aksi takdirde plak ve bakteri birikebilir ...

Kediler Alemi

Kedi Çığlığı Nedir?

28.06.2021

Kedilerin adeta çığlığı andıran fazla yüksek sesle miyavlamalarına ‘vokalizasyon’ ...

Tokyo’nun Dev Kedisi

09.07.2021

Tokyo’da Shinjuku Tren İstasyonu’ndan çıkanları meydandaki gerçekçi dev Calico kedi ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER