YENİLER >

Soğuk Mevsime Hazırlık: Köpeğiniz İçin 5 İpucu

Soğuk Mevsime Hazırlık: Köpeğiniz İçin 5 İpucu

Köpeğinizin kendini iyi hissetmesine ve kış aylarında sağlıklı kalmasına yardımcı olabilirsiniz. Sizler için evcil dostunuzu kışa hazırlayacak 5 önemli ipucunu paylaşıyoruz.

Günlerin kısalması ve havaların soğumaya devam etmesi, tüm canlılar başta olmak üzere köpekler için birçok zorluğu beraberinde getiriyor. Bazı köpek ırkları doğal olarak kış koşullarına oldukça iyi uyum sağlar. Temel olarak, sıcaklıklar düşmeye devam ettiğinde köpekler zaten soğuktan rahatsız olurlar.

Kışın köpeğinize bu şekilde sıcak ve güvenli ortam sağlarsınız;

1. Uyumak için sıcak ve rahat bir yer yaratın

Yumuşak bir sepet ve kalın bir battaniye, köpeğinize kışın sıcaklık verir. Bununla birlikte, köpeğiniz evin özellikle serin bir köşesinde uyuyorsa, ekstra yumuşak ve sıcak bir uyuma ortamı hazırlamalısınız. Köpeğinizin güvenliğini unutmayınız: Köpeğiniz istediği zaman sepetten kolayca çıkabilmelidir.

2. Köpeğinize bir kazak alın

Bazı kalın ve yoğun kürklü köpek ırklarının daha soğuk havalarla daha iyi başa çıkabileceği açıktır. Tüyleri zayıf olan veya hiç olmayan köpeklerle dışarı çıkarken bir kazak giydirmeniz iyi olacaktır. Köpek kazağının doğru şekilde üzerine oturmasını sağlamak için, köpeğinizin boyun çevresini, sırt uzunluğunu ve göğüs çevresini ölçmek en iyisidir. Vücuduna iyi oturan ancak çok dar olmayan giysiler arayın. Kıyafette köpeğinize zarar verebilecek yutabileceği parçalar, fermuarlar veya tehlikeli nesneler olmamalıdır. Köpekler bir kıyafet giymeye hevesli değildir ve zorla giydirmek onları üzebilir. Köpeğiniz kazak giymek istemiyorsa, zorlamamalı ve dışarı ziyaretini kısa tutmalısınız.

3. Köpeğiniz için açık havada yeterli korumayı sağlayın

Çok soğuk havalarda köpeğinizi dışarıda, yalnız bırakmamalısınız. Soğuk havada çok uzun süre dışarıda kalırsa, kuyruğu veya patileri donabilir. Dışarıda yaşayan köpekler için bir kulübe bırakmanız, soğuk havada yaşamlarına devam edebilmeleri için önemlidir. İdeal olarak, kulübe zeminden yaklaşık 10 cm yükseklikte ve eğimli bir çatıya sahip olmalıdır. Yalıtım oluşturmak için kulübe ile zemin arasındaki boşluğu samanla doldurun. Kulübede elbette sıcak ve rahat bir mat da olmalı.

4. Köpeğinizin patilerini koruyun ve düzenli olarak inceleyin

Soğuk havalarda özellikle dikkatli olunması tavsiye edilir. Kışın köpeğinizin patilerinin bakımına özellikle dikkat edin. Patilerin hassas yerleri donmaya eğilimlidir. Ayrıca kar, yaralanmalara yol açabilecek tehlikeli şeyleri de beraberinde gizleyebilmektedir.

Köpeğinizin patilerindeki tüysüz alanların, soğuktan çatladığını ve kuruduğunu fark ederseniz, veterinerinizden köpekler için bir bakım ürünü isteyin. Bir veteriner hekim tavsiyesi olmadan asla insan yapımı bir krem ​​veya losyon kullanmayın.

5. Hipotermiye karşı koruma

Bir köpek çok soğuk havalarda çok uzun süre dışarıda kalırsa vücut ısısı düşebilir ve hipotermi gelişebilir. Hafif hipotermi ile köpekler zayıflar, daha az aktif olur ve durmadan titrer. Şiddetli hipotermi ile köpekler artık tepki vermez ve nefes alma ve kalp atışı hızları düşer. Bu belirtilerden herhangi birini yaşarsanız, köpeğinizi hemen ısıtın ve gecikmeden doğrudan veterinerinize gidin. Veterinere giderken bir havluya sarılmış bir sıcak su şişesi ile köpeğinizi sıcak tutun.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedilerde Duyu

01.08.2021

Kedilerin insanlara göre duyuları daha keskindir. Onlar avcılık yeteneklerini de bu duyu ...

Kediler ve Gerçekler

22.04.2021

Bir kere kedici olduysanız, bu tutkunuzdan asla vazgeçemezsiniz! Bu bilgileri öğrenince onlara ...

Oyuna Davet

04.01.2021

Kabul edelim, kediler genellikle uykuya düşkünlükleriyle bilinirler. Köpeklere kıyasla enerji ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER