Anadolu Parsı İlk Kez Net Olarak Görüntülendi

Anadolu Parsı İlk Kez Net Olarak Görüntülendi

Anadolu parsı (Panthera pardus tulliana), Leopar alt türündeki büyük kedilerin Anadolu’daki son temsilcilerinden. Nesli tükendiği düşünülen Anadolu Parsı termal kameralar ile ilk kez çok net olarak görüntülendi. Nerede görüntülendiği gizlenen Anadolu Parsı ile ilgili açıklamalarda Prof. Dr. Şağdan Başkaya, parsın hep dağlarda olduğunu ve hiçbir zaman neslinin tükenmediğini belirtti.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Şağdan Başkaya, Türkiye'de, Trakya Bölgesi haricinde bütün bölgelerimizde parsın yaşadığına dair kanıtlar elde ettiklerini belirtti. Başkaya, pars popülasyonlarının giderek daha da iyileştiğini gözlemlediklerini, bugün, Doğu, Güneydoğu, Karadeniz ve Akdeniz bölgelerine ilaveten, Güney Marmara, İç Ege ve İç Anadolu’nun birçok yerinde de Pars’ın yaşadığına dair iz, belirti, fotoğraf ve filmler elde ettiklerini söyledi.

'Parsın korunması planlı yönetimle olur'

Anadolu Parsı türünün korunması ile ilgili olarak ise Başkaya “Parsın korunması için dar alanların kesin koruma alanı ilan edilmesi yerine, büyük alanlarda, birbirine bağlı ekosistemlerde yapılacak olan bütün türleri dikkate alan planlı ormancılık, planlı hayvancılık, planlı yaban hayatı yönetimi ve planlı avcılık yönetimi önem arz etmektedir” ifadelerini kullandı.

Keditörün Önerisi

Kediniz Sizi Özlüyor

08.12.2021

Kediler söz konusu olduğunda onların bağımsızlıklarına düşkün ve insan varlığına ...

Obezite Kedilerin de Sorunu!

16.09.2021

Obezite, günümüzde insanlarda sağlık sorunlarına neden olan en önemli etkenlerden biri.. ...

Kediler Alemi

Kedilerde Utangaçlık

26.10.2021

Kedinizin yabancılara karşı neden utangaç olduğunu merak ediyorsanız veya korkmuş bir ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER