YENİLER >

Kediler ve Gerçekler

Kediler ve Gerçekler

Bir kere kedici olduysanız, bu tutkunuzdan asla vazgeçemezsiniz! Bu bilgileri öğrenince onlara hayranlığınız kat kat artacak...

Kediler 100’den fazla farklı ses çıkarabilirler

Köpeklerin sadece 10 farklı ses çıkarabildiğini söylersen belki bu sayının büyüklüğünü anlayabilirsiniz. Aklınızdan hemen kedilerin çıkarabileceği sesleri geçiriyorsunuz, mırıldanma, miyavlama, kavgada çıkardıkları sesler, guruldama, vs. Ancak hepsini bilmeniz mümkün değil, araştırmalar 100’den fazla farklı ses çıkarabildiklerini gösteriyor.

Kediler sahiplerinin seslerini ayırt edebiliyorlar

Kediler yabancı seslerin arasında kendi sahiplerinin sesini tanıyorlar. Ancak özgür ruhlu yaratıklar oldukları için bu tanıdıkları sese tepki verecekleri anlamına gelmiyor.

Her ne kadar siyah kediler uğursuz olarak görülse de diğer renkteki kedilere kıyasla daha çok sevildikleri de bir gerçek

Mesela İngiltere’de siyah kedi harika bir düğün hediyesi olarak görülüyor. Fransa’da siyah kedilerin uğur getirdiğine inanılıyor. Japonya ve diğer Asya ülkelerinde siyah kedinin sizi kaderinizin efendisi yapacağına inanılıyor.

Dünyada kayıt altına alınmış 44 kedi cinsi var

Bunlardan en popüler 3 tanesi, İran kedisi, Maine Coon ve Siyam kedisi.

Psişik yolculuk…

Ne kadar uzağa bırakılırsa bırakılsın bir kedi evini bulur dendiğini hepimiz duymuşuzdur. Bu yeteneğe psişik yolculuk deniyor. Bu kedilerin beyinlerinde, dahili bir pusula gibi davranan manyetize olmuş özel hücreler bulunduğuna inanılıyor. Bir başka görüş ise açıları ve güneş ışığını kullanarak yollarını buldukları şeklinde.

Kediler birbirlerine miyavlamaz

Kediler birbirleriyle karşılaştıklarında mırıldanıyor, gurulduyor veya tıslıyor, ancak miyavlamıyorlar. Miyavlamaları insanlara özel.

Kedilerin kalp atışı insanlardan hızlı

Neredeyse iki katı üstelik, bir kedinin kalbi dakikada 110-140 kere atıyor.

Süper hassas duyular

Titreşimleri yakalama konusunda kediler süper hassas yaratıklar. Bazı türleri depremleri 10-15 dakika öncesinden algılayabiliyor.

Kaynak: Brightside

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Miyav Dili Ve Kedi Selamı

29.04.2021

University of Geeorgia’dan hayvan davranışları konusunda uzman olan Sharon Crowell-Davis, ...

Dikkat Kedi Çıkabilir!

18.02.2021

Sivas Belediyesi örnek bir olaya imza atarak, şehrin birçok noktasına ‘Kedi çıkabilir’ ...

Nazar - Ferhan Yüksel

15.02.2021

Kedinizin genel beden tipini, potansiyel hastalıklarını ve ilerleme derecesini gözlerinden ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER