Kedilerde Mizah Anlayışı - Alp Akoğlu

Kedilerde Mizah Anlayışı - Alp Akoğlu

Kedici’nin daha önceki yazılarında kedilerin “tatlı” tatları algılayamadığından söz etmiştik. Kedilerin bu özelliğine karşın köpekler de dahil çoğu memeli bu duyuya sahip. Kedilerin bunu zaman içerisinde, evrimsel süreçte bu özelliği “kaybettikleri” düşünülüyor. Çünkü hayvansal proteine dayalı beslenen kediler için şekerin besin olarak pek bir değeri yok. Bu nedenle gerek duyulmayan bu maddeye yönelik olan algılayıcıların zaman içinde genlerden silinmesi normal görünüyor.

Benzer şekilde kedilerin zaman içinde “mizah” genlerini kaybettiği düşünülüyor. Bizler komik bir şeyle karşılaştığımızda genellikle güleriz. Ancak bilim insanlarına göre gülmek içgüdüsel olduğu kadar sonradan öğrenilen sosyal bir davranış. İnsanlar sosyal ilişkilerinde karşılarındakilere “senin için bir tehdit oluşturmuyorum” mesajını vermek için de (bazen tersi de olabilir) gülerler. Yani gülme komik bir olaya verilen bir tepki olabileceği gibi, insanın arkadaş canlısı, düşman, ya da baskın olduğunu gösterme araçlarından biridir. Henüz bir sonuca varmak için erken ama mizah anlayışı ve gülmeyle ilgili yapılan DNA çalışmaları ilgili genin insan ve köpeklerde bulunurken, kedilerde bulunmadığına işaret ediyor.

Köpeklerin sosyal, teslimiyetçi ve sadık “kişiliklerini” göz önünde bulundurduğumuzda onlarla böyle bir ortak noktamızın bulunması normal olabilir. Kedilerse köpeklere ve bize göre çok farklılar. Peki, bir kedinin ya da köpeğin güldüğünü nasıl anlarız? Çoğu köpek sahibi köpeğinin en azından gülümsediğini söyleyebilir. Kediler için bunu söylemek çok zor. Yine de türler arasında ortak bir gülme biçiminin olmadığı söylenebilir. O nedenle kediler kendi aralarında gülüşüyor olsalar bile bunu fark etmiyor olabiliriz.

Keditörün Önerisi

Obezite Kedilerin de Sorunu!

16.09.2021

Obezite, günümüzde insanlarda sağlık sorunlarına neden olan en önemli etkenlerden biri.. ...

Kediler Alemi

Kedilerin Gizemi

10.11.2021

Kediler değişik, gizemli canlılardır. Onların davranışlarındaki gizemi çözebilmek için ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER