Norveç Orman Kedisi - Mehmet Çetiner

Norveç Orman Kedisi - Mehmet Çetiner

Norveç orman kedisi (Norsk Skaukatt) gerçekten de tıpkı adının ima ettiği gibi tam bir orman canlısıydı. Diğer kedi ırklarının aksine suyla arası çok iyiydi. Ormandaki nehir ve derelerde balık avlayarak beslenirdi. Ta ki İskandinavya’nın hızlı bir ekonomik gelişim gösterip, şehir hayatının yaygınlaşmasına kadar..

Aslına bakılırsa bu kedilerin Norveç’teki tarihleri çok eskilere dayanır. İskandinavya bir efsaneler bölgesidir ve kediler de bu efsanelerden paylarını almışlardır. Halk masallarına ve mitolojiye göre bu kediler o kadar ağırdırlar ki, Tanrıların Kralı Odin bile onları kaldıramaz. O kadar güçlüdürler ki Aşk Tanrıçası Freya savaş arabalarını bu kedilere çektirir.

Norveç orman kedisiyle ilgili bu hoş hikayeler şöyle dursun, biz biraz onların kökenine değinelim. Norveç’e nereden geldikleriyle ilgili çeşitli teoriler mevcuttur, fakat bunların içinde en çok kabul göreni bunların, Anadolu’daki kedilerin torunları olduğu yönündedir. Buna göre Vikingler gemileriyle birlikte Anadolu’ya kadar gelmişler ve burada gördükleri dayanıklı, uzun tüylü ve her türlü hava koşuluna uygun gözüken bu kedileri uzun gemilerindeki koca farelerle mücadele etmeleri, karada ve denizde buğday ambarlarını kurumaları için yanlarına almışlardır.

Dr. S. Tarkan Özçetin’e göre ise bu kediler, aynı Maine Coon kedilerinde olduğu gibi bizim Ankara kedilerinden başka kediler değil. Avrupa’da doğal olarak uzun tüylü kedi ırkı bulunmadığını söyleyen Özçetin, bu kedilerin 17. yüzyıldan günümüze kadar ülkemizden götürülen kediler oldukları iddiasında. Denizci olan Vikinglerin Ankara’ya gelerek kedileri ülkelerine götürmelerine ise, gerçek dışı ve tarihsel olarak gülünç olduğunu belirten Özçetin bunun ancak Vikinglerin torunlarının Ankara sokaklarından alınması ile mümkün olabileceğini belirtiyor. Sonuçta ismi Ankara, Maine Coon veya Norveç Orman Kedisi olsa da bu sevimli kedilerin yetiştirilmeleri, sevilmeleri ve tanıtılmaları bizim için övünç kaynağı olmaya devam edecek.

Başta da belirttiğimiz gibi 20. Yüzyılın ortalarında İskandinavya şehir hayatınını oldukça gelişmesi, Norveç orman kedisini büyük ölçüde tehdit etmiş, bu nedenle de bu kedilerin korunması amacıyla 1963’te Norveç Ulusal Kedileri Derneği kurulmuştur. Fakat bu kedinin Uluslararası Kedi Organizasyonu (TICA) tarafından tanınması ancak 1992 yılında gerçekleşebilmiştir.

Biraz da Norveç orman kedilerinin fiziksel özelliklerinden bahsedelim. Bu kedilerin bembeyazdan kömür karasına kadar oldukça farklı renkleri mevcuttur. Ayrıca, olabilecek tüm tüy desenlerine sahiptirler. Norveç orman kedileri uzun ve güçlü kedilerdir. Ortalama 8 kilogram ağırlığına ulaşabilirler. Kafa yapısı üçgenimsidir. Arka bacakları ön bacaklarından daha uzundur. En etkileyici kısımları ise yeleleridir. Bu uzun ve şık yeleler uzun yıllar acımasız soğuklara kafa tutmuş ve gerçekten de muhteşemdirler. Bu uzun tüylü kedilerin günlük olarak fırçalanması heybetli görünümlerini daha da pekiştirir. Norveç orman kedilerinin en belirgin özelliklerinden birisi de badem şeklindeki kocaman gözleridir.

Norveç orman kedisi çoğu zaman daha önce bahsettiğimiz Maine Coon kedisiyle karıştırılabilir, fakat arada belirgin farklar vardır. Maine Coon’lar Norveç orman kedilerine göre daha iri kedilerdir. Ayrıca daha yuvarlak bir kafa yapısına sahiptirler.Ayrıca kuyrukları, Norveç orman kedilerine göre daha uzun ve kabarık tüylüdür.

Bu kediler insanlarla çok yakın ilişki içindedirler. Oldukça sessizdirler ve yeni ortamlara çok kolay adapte olabilirler. Son derece sabırlıdırlar. Onları oyun sırasında kızdırmak gerçekten de zordur. Norveç orman kedisinin popülaritesi tüm dünyada giderek artmaktadır.

Amerika’dan Avustralya’ya, İngiltere’den Rusya’ya kadar pek çok ülkede kendileri adına fan kulüpleri kurulmuştur. Bu güzel kedilerin ırk özelliklerinin korunmasıyla Kedicilerin ilgisini daha uzun süre çekecekleri ve onların en yakın dostları arasında olmaya devam edecekleri şüphesiz.

Keditörün Önerisi

Kediler Gözleriyle Konuşur

20.12.2021

Kedilerin her hareketi bir mesaj, her hareketi bir olaydır. Onlar gözleriyle adeta konuşur, göz ...

Yaşa(t)mak - Yaren Çiçek

25.03.2021

Hayatta sadece kendimizi ve bize ait olan şeyleri sevmeyi bıraktığımız gün, her şeyin daha ...

Kediler Alemi

Calico Kediler

23.01.2022

Sokaklarda en sık karşılaştığımız kediler arasında 3 renkli olanların tekir kedilerden ...

Uykucu Kediler

01.11.2021

Evde yaşayan kediler günde ortalama 15 saat uyur, hatta bazı kediler günün yaklaşık 20 ...

Kediler Rüya Görür Mü?

11.07.2021

Kediler uyurken kuyruklarını sallaması, ayaklarında, patilerinde ve bıyıklarında ani ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER