Kediler Süt İçmeli Mi? - Aynil Furtun

Kediler Süt İçmeli Mi? - Aynil Furtun

Kediler sütü çok sever fakat kendilerine zarar verdiğini bilmezler. Nasıl çocuğunuz şekeri, çikolatayı çok seviyor diye her öğün bunları yedirmiyorsanız sütü de kedinize bir ödül ya da eğlence olarak verebilirsiniz.

“Çoğu kedinin laktoz intoleransı var yani sütte bulunan laktozun sindirilmesini sağlayan “laktaz” adlı enzimden yoksunlar.”


 Kedi sahibi olan pek çok kişi sütün kedi diyetinin önemli bir parçası olduğunu düşünür. Kedi ve süt neredeyse inek ve süt kadar alışılmış bir ikili... Filmlerde hatta çizgi filmlerde bile kediler süt içer. Mesela Tom... Önünde hep bir tas süt yok mudur? Yolda aç bir kedi görsek hemen alıp biraz süt veririz. Kedi ne yer? diye sorsalar hemen “süt” diye cevap veririz. Maalesef bu tamamen yanlış bir bilgiymiş. Çünkü çoğu kedinin laktoz intoleransı var yani sütte bulunan laktozun sindirilmesini sağlayan “laktaz” adlı enzimden yoksunlar. Süt ayrıca protein ve yağ açısından zengin bir besin bu da kedilerin sindirim sistemini oldukça zorlar. Örneğin 4 kg'lık bir kediye verilen 250 ml süt az gibi görünse de onun için ağır bir yemek olacaktır. Bir de laktoz intoleransı varsa kalın barsaklara giden laktoz orada bakterilerin çoğalmasına ve enfeksiyon oluşmasına ya da barsaktan vücuda yayılan diğer enfeksiyonların başlamasına neden olacaktır.

Bazı kedi sahipleri nedense kedilerine süt vermekte ısrar ediyorlar. Bir kedi 1kg ağırlığının karşılığında 1 gram laktozu sindirebiliyor yani 4 kglık bir kedi için 4 gramdan fazla laktoz içeren süt verilmemelidir. Marketlerde satılan sütlerin üzerinde içerikleri yazıyor. Bu ölçüye göre eşit miktarda su ile karıştırarak verebilirsiniz. Bilin ki sadece sütle beslenen kediler yaşayamıyorlar, yani hiç süt vermeseniz bile sorun yok. Bence öncelikle kedinizde laktoz intoleransı var mı diye test edin. Bunun için bir miktar süt vermek gerekiyor. Eğer ishal gibi herhangi bir rahatsızlık belirtisi göstermiyorsa arada bir dikkat ederek verebilirsiniz. Kediler sütü çok sever fakat kendilerine zarar verdiğini bilmezler. Nasıl çocuğunuz şekeri, çikolatayı çok seviyor diye her öğün bunları yedirmiyorsanız sütü de kedinize bir ödül ya da eğlence olarak verebilirsiniz. Onların sağlıklı ve uzun yaşamalarını bizler sağlayacağız.

Kediler için inek sütünden başka seçenekler de var. Mesela laktozsuz sütler ya da soya sütü. Bazı veterinerler soya sütünün inek sütüne iyi bir alternatif olduğunu söylüyorlar. Yine bunlar da her öğün verilmeyecek. Soya sütü kediler tarafından iyi tolere edilse de test yapmadan vermemek lazım. Önce biraz verip takip edelim, herhangi bir rahatsızlık oluşursa onu da vermemek gerek.

Yavru kedilerin en az 8 hafta mutlaka anne sütü içmesi gerekiyor. Yavrular, 12 haftalık oluncaya kadar annelerinden ayrılmamalılar. Çünkü anne sütü yavruların ömür boyu sağlıklı olabilmesi için gerekli antikorları içerir. Bu antikorları alamayan yavrular fazla yaşayamaz. Eğer annesi olmayan bir yavrunuz varsa onlar için de veterinerlerde özel mamalar bulunuyor. Hiçbir yetişkin kedinin beslenmesi için inek sütü ya da soya sütü gerekmiyor. Eğer yavru sütten kesildiyse bir daha süt vermenize gerek yok. Ödül olarak vermek istiyorsanız da kuru mama yiyen bir kedi için yaş mama çok daha seveceği bir hediye olacaktır. Yine de kesinlikle süt vermek istiyorsanız:

Tam yağlı süt vermek kedinizi şişmanlatır, kilosunu sürekli kontrol edin.

Sütü su ile karıştırın.

Her gün süt vermeyin.

Sütü yemek ya da su yerine vermeyin.

27/08/2022

Keditörün Önerisi

Kedimin Kilosu Normal Mi?

23.03.2023

Kedim çok zayıf ya da çok kilolu, ideal kilosu ne olmalı? Dediğinizi duyar gibiyiz. Kediciler ...

Engelli Canlar İçin Villa

21.12.2021

Bursa'nın Osmangazi ilçesinde belediye tarafından 80 engelli kedi için iki villa kuruldu. Soba ...

Kediler Alemi

SENİN PATİN HANGİSİ?

16.07.2023

SENİN PATİN HANGİSİ?Her kedinin pati rengi farklıdır. Peki bunu biliyor muydunuz?Biz ...