Kedi Tuvalet Kokusu Nasıl Giderilir?

Kedi Tuvalet Kokusu Nasıl Giderilir?

Oyuncu yapıları ve sevimli halleriyle gönülleri fetheden kediler oldukça temiz hayvanlardır. Temizliğe bu denli düşkün oldukları için tuvaletlerinin de temiz olmasını isterler.


Kedi sahipleri de evde baktıkları kedilerinin temizliğine önem vermelidirler. Özellikle kedilerin günde bir kaç kez kullandığı tuvaletlerini sıklıkla temizlemeli, kedilerin kullanımlarına uygun hale getirmelidirler. Özen gösterilmeden temizlenen kedi tuvaletleri hem kedi sağlığı açısından, hem kedinin ev içerisine kirli kum taşımasından, hem de etrafa yayılan kötü koku açısından zararlıdır. Kedi tuvaletinin kokusu evde kedi besleyenlerin yakındıkları konuların başında gelir. Etrafa yayılan kötü kokuyu gidermek için birtakım önlemler almak, bu rahatsızlığı büyük ölçüde engelleyebilir. Evde birden fazla kedi besleniyorsa en az iki kedi tuvaleti kullanılmalıdır.

Kapalı tuvaletler kedi mahremiyetini sağladıkları gibi dışarıya yayılan kötü kokuyu da büyük ölçüde engeller. Kapalı tuvaletler etrafa yayılan kedi kumlarını da büyük ölçüde önlediği için evin daha temiz kalmasını sağlar. Kedi tuvaletleri en az günde iki defa temizlemek koku oluşumunu büyük ölçüde yok eder. Günlük olarak temizlediğimiz kedi kumuna yeni kum eklemek kötü koku oluşumunu azaltır. 10 ya da 15 günde bir kedi tuvaletindeki tüm kumu değiştirip tuvalet kabını yıkayıp, yeni kum eklersek gerekli hijyeni de sağlamış oluruz.

Kedi kumunda oluşabilecek kötü kokuları gidermekte kullanılan kum çeşidinin de etkisi büyüktür. Parfümlü, doğal, aktif karbon içeren vb. kumlar kedi tuvaletinin olduğu yere hoş bir koku yayar. Doğal aktif karbon içeren kedi kumları kedilerin idrar ve dışkılarında bulunan amonyağı bloke ederek oluşan kokuyu minimum seviyeye çeker. Çeşitli hoş kokuları içeriğinde barındıran kumlar da kedilerinizin sağlığına zarar vermez ve dışkı, idrarla oluşan kokuyu dışarı yaymaz. Kedi kumu parfümü kullanmak da tuvalet kokusunu önlemede yararlı bir yöntemdir. Çeşitli kokularda üretilen kedi kumu parfümü, kedi kumu üzerine ince bir tabaka halinde dökerek kullanılır.

Bu işlem her kum değiştirildiğinde tekrarlanır. Sıvı ile temas ettiklerinde topaklanan kumlar da kil bazlı özellikleri sayesinde, kumun her zaman kuru ve hijyenik kalmasını sağlar. Kötü koku oluşumunu engelleyen bu kumlar kokulu ya da kokusuz üretilmektedir. Kolayca temizlenen kumlar uzun süre kullanılabilir. Kedi sağlığına olumsuz etkileri olmayan bu kumları birçok kedi sahibi güvenle tercih eder.

Kedi tuvalet önü paspasları da kumların etrafa yayılmasını engeller. Kedilerin patilerinde kalan kumlar paspas üzerinde kalır ve böylelikle küçük taneli kum parçaları evinize yayılmamış olur. Paspas içinde biriken temiz kumları da tekrar kedi tuvaletine ekleyerek kullanabilirsiniz. Yavru kedilere tuvalet alışkanlığını kazandırmak için öncelikle açık ve küçük boy tuvaleti kullanmanız onların tuvaleti kullanmalarında kolaylık sağlar. Doğaları gereği tuvaletlerini yaptıktan sonra üstünü kumla örten yavru kediler dışkı ve idrarla yayılan kokuyu absorbe etmiş olur. Yavru kediler için üretilen kedi kumları da onların hassas patilerine zarar vermeyecek şekilde üretilmiştir. Yapılarında bulunan bileşenler sayesinde yavru kedilere zarar vermeyen bu kumların bebek pudralı olanları gibi kokusuz olanları da mevcuttur. Bu bilgiler doğrultusunda, her gün temizlenen ve doğru seçilmiş bir kum, buna uyumlu tuvalet alışkanlığının yanı sıra çeşitli esanslardaki ürünler kedinizle beraber yaşamanızı büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.

29/07/2023

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Evdeki Tehlike

06.01.2023

Birçok kedici, antifriz, zehirli bitkiler ve bazı yiyecekler gibi evcil dostlarımıza ...

Habeş Kedisi

11.05.2023

Habeş kedisi, ince yapılı, orta boylu, sivri ve nispeten büyük kulakları olan bir kedidir. ...

Kara Kedi Sendromu

12.11.2021

Tıpkı siyah köpekler gibi, siyah kediler de evlat edinilmekte zorlanıyorlar. Birçok barınak ...

Kedinizin Güvenini Kazanın

04.02.2022

Kedilerin özgür ruhları vardır ve mesafeli olarak kabul edilebilirler, yine de bir insanla çok ...

Kedi Zekasını Anlamak

20.05.2021

Geçenlerde 5 yaşındaki bir çocuğa neden kedileri sevdiğini sordum. "Çok tatlılar" diye ...

Kediler Ve Akan Sular

15.12.2022

Kediler için akan su güven verir. Akan taze suyu, minik dostlarımız lıkır lıkır içerler. ...

Meraklı Şimal - Nuray Erman

14.07.2022

Bu kadın benden ne istiyor anlayamadım bir türlü. Beni aldı ensemden tuttu o hiç sevmediğim ...