YENİLER >

Kedilerin Anavatanı Türkiye

Kedilerin Anavatanı Türkiye

DNA analizlerini değerlendiren bilim insanları, “Kediler yaklaşık 10 bin yıl önce bugünkü Türkiye topraklarından dünyaya yayıldı” dedi.

Dünyanın neredeyse her yerinde görülen kedilerin anavatanının Türkiye olduğu belirlendi. Antarktika hariç tüm kıtalarda var olan kedilerin 10 bin yıl önce bugünkü Türkiye topraklarından yayıldığı düşünülüyor. Kedilerin nereden geldiğini belirlemek için yapılan DNA analizleri sonucunda atalarının büyük ihtimalle Türkiye'den yayıldığı tespit edildi. İlk çiftçilerin kemirgenlerle mücadelede kullanmış olabileceği düşünülen kediler, tarım devriminden sonra M.Ö. 2500'de Kıbrıs'a ulaştı. Bundan sonraki birkaç yüzyıl içinde de insanlar aracılığıyla Bulgaristan ve Romanya'ya geçen kediler, daha sonra da Mısır'a yayıldı.

OKYANUS ÖTESİNE...


Mısırlılar tarafından çok değer verilen ve bir statü sembolü haline gelen bu hayvanlar, Romalılar ve Vikingler tarafından haşereyle mücadele edebilmek için gemilerle kendi ülkelerine götürüldü. Gittikçe popüler olan bu hayvanlar zamanlar tüm Afrika, Avrupa ve Asya'ya yayıldı. Son olarak birçok cinsi olan bu hayvanlar, Amerika'nın keşfiyle insanlar tarafından gemilerle okyanus ötesine taşındı. Bugün ABD'deki her üç evden birinde en az bir kedinin bulunduğu ve ülkedeki toplam kedi sayısının 93.5 milyon olduğu düşünülüyor.

Kaynak: Sabah

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedi Ötüşü

06.07.2021

Kedilerin birçok ses çıkarttığını ve her bir sesin farklı anlam taşıdığını biliyor ...

Kış ve Kedi - Ahmet Özcan

01.03.2021

Bu hafta sonu da beklenen kar yağmadı. Kararsız bir hava. Kar yağıp yağmamakta kararsız. Ben ...

Dikkat Kedi Çıkabilir!

18.02.2021

Sivas Belediyesi örnek bir olaya imza atarak, şehrin birçok noktasına ‘Kedi çıkabilir’ ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER