"Kedi Köyü" Engelli, Hamile ve Yavru Kedilerin Yuvası Oldu

Kırıkkale'nin Yahşihan ilçesinde geçen yıl açılan "Kedi Köyü", engelli, hamile ve yavru kedilere ev sahipliği yapıyor.

Yahşihan Belediyesi, 600 metrekarelik alanda tamamen geri dönüşüm malzemeleri kullanılarak yapılan ve 17 Şubat 2021'de açılan barınaktaki kafesler sayesinde hayvanlar yazın sıcaktan, kışın da soğuktan korunuyor. Kedi Köyü'nden şartları taşıyan yurttaşlar da istediklerinde hayvanları sahiplenebiliyor. Belediye Başkanı Osman Türkyılmaz, 1,5 yıl önce açtıkları Kedi Köyü'nün yavru, engelli ve hamile kedilere hizmet verdiğini söyledi.

Kedi Köyü'nün hemen yanında da geçici köpek barınağının bulunduğunu aktaran Türkyılmaz, şöyle konuştu:

"Mevcut 9 personel ve bir veteriner hekimimizle birlikte 30 bin nüfuslu bir ilçede hizmet vermeye çalışıyoruz. Geçen yıl Türkiye Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen 'Sahipsiz Evcil ve Sokak Hayvanlarının Barınma ve Beslenme Şartlarının İyileştirilmesi Fikir ve Proje Yarışması'nda 10'uncu olduk ve ödülümüzü de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'dan aldık. Aldığımız 500 bin liralık ödülle birlikte Kedi Köyü'müz daha da güzelleşti. Şu anda burada genellikle yavru ve engelli kedilerimiz var. Hamile kedileri aldığımız yerlere geri bıraktık. Günlük 3 personelimiz düzenli olarak bakımlarını ve besleme işlemlerini yapıyor. Yine belirli noktalara kediler için mama bırakıyoruz. Kediler için yıllık 25 tona yakın mama dağıtmaktayız."

Türkyılmaz, nezih bir ortamda kedileri ağırladıkları için personeline ve destek olan hayvanseverlere de teşekkür etti.

Özellikle sıcak havalarda yurttaşlardan da hayvanlar için belirli noktalara su koymalarını rica eden Türkyılmaz, "Lütfen o suya da tekme atmasınlar. O sudan kedi, köpek ve kuşlar su içiyor. İlçemizin belirli bölgelerine de su ve mama kapları koyduk. Vatandaşlarımızı duyarlı olmaya davet ediyorum." dedi.

Türkyılmaz, göreve geldiklerinden itibaren sıfır atığa da önem verdiklerine dikkati çekerek, buradaki parkelerin yol ve parklardan sökülen eski parke taşları olduğunu vurguladı.

Yahşihan Belediye Başkanı Osman Türkyılmaz: "Kedi Köyü'nde şu ana kadar kayda alınmış 175 kedi doğdu. Yaralı 50 kedinin ameliyatı ve 40'a yakınının da doğumu gerçekleştirildi. Yavru ve engelli kedilerimizi aynı zamanda sahiplendiriyoruz"

09/08/2022

Keditörün Önerisi

Dostça Bir Uyarı…

06.05.2020

Dostça Bir Uyarı…2018 verilerine göre Türkiye’deki hanelerin %10’nunda en az 1 köpek ile ...

Kediler Alemi

Maskotun adı: Bascat

05.05.2020

Maskotun Özellikleri Atik, Çevik, Atletik, Enerjik ve Hınzır 2010 FIBA Dünya ...

Damdaki Kedi - Müjde Dural

29.12.2022

Tam yılını hatırlamıyorum ama 80’lerin ortaları ya da sonları filan. O zamanlar Üsküdar, ...