Kedi Tiyatrosu Fikri, Tencerenin İçinde Uyuyan Kedimizden Çıktı - Olena Varıcıoğlu

Kedi Tiyatrosu Fikri, Tencerenin İçinde Uyuyan Kedimizden Çıktı	- Olena Varıcıoğlu

Yuri Dmitriyeviç Kuklaçev, Sovyet Rus RCFBR ulusal sanatçısıdır. Kedilerle sirkte çalışan dünyadaki ilk kişi olan Kuklaçev, aynı zamanda KOŞKİN DOM Kedi Tiyatrosu’nun da kurucusu ve yöneticisidir.

Bizimle röportaj yaptığınız için, Kedici dergisi adına teşekkür ederim. Kedi Tiyatrosu kurmak fikri nasıl ortaya çıktı? Acaba bu fikri size parkta bulmuş olduğunuz bir yavru kedi vermiş olabilir mi?

Evet. Benim kediyle ilk gösterimi kendi kedim Tişka buldu. Ben de onu, o daha çok küçükken buldum… Çok yağmur yağıyordu. Aç, sırılsıklam soğuktan titreyen yavru, rüzgârdan kaçmak için bir çukura saklanmaya çalışıyordu. Onu elime aldığımda avucumun içine sığıyordu. Perişan görünüyordu, ona çok acıdım. Hatırlıyorum, o zaman “ne kadar garip, daha yeni doğdu ve acı çekmek zorunda” diye düşünmüştüm. Onu aldım ve kendi evime götürdüm. Karım Elena ile birlikte onu doyurduk, ısıttık.Zamanla Tişka kocaman bir kediye dönüştü.Bir gün eve geldiğimde, Tişka’yı tencerenin içinde uyurken buldum. Orasının kediler için uygun bir yer olmadığını düşünerek onu oradan kovaladım. Ama o tekrar oraya döndü. Ben de tekrar kovaladım, sonunda mutsuz bir şekilde miyavlayarak tencereden çıktı. Böylece benim kediyle ilk numaram ortaya çıktı. Şovun adını “Kedi ve Ahçı” koyduk.Ve kedilerle çalışmayı öğrenmeye o zaman başladım.Eğitim kelimesi kediler için uygun bir kelime değildir. Kediler hiç bir zaman insanların emirlerine uymazlar. Onlar istemediği sürece onlara hiçbir şey yaptıramazsınız. Bizim bütün şovlarımız da bu nedenle kedilere oyun oynatarak yapılıyor. Tabii ki bizim kedilerimiz de sıradan kediler değiller. Aynı insanlar gibi, kedilerin de yetenekli olanları ve olmayanları var.İyi bir şov kedisinde olması gereken özellikleri nelerdir?Öncelikle kedi meraklı ve cesur olmalı, hiçbir şeyden korkmamalıdır. Sahnede konsantrasyonun bozulması için bir sürü faktör var (ışık, ses, gürültü). Kediler yüzlerce sesi birbirinden ayırt edebiliyorlar ve çoğu onlar için tehlike ima ediyor. Sahnede telaşlandıkları zaman, benim görevim onları sakinleştirmek, gerekirse kucağa alıp, onlara güven duygusu vermek. Kedi kendini güven içinde hissetmeli. Kediler için güven çok önemli.

Kedilerinizin hepsi kısır mı? Değilse grup içinde çiftleşmeler oluyor mu? Doğan bebekler de show şova katılıyor mu?

Bizde kısırlaştırılmış kedi çok az. Onun için bizim tiyatroda her sene 15-30 yavru dünyaya geliyor. Bizim tiyatroya hanedan diyebilirsiniz. Genç nesil büyük büyük babalarla ve büyük büyük annelerle sahneyi paylaşıyor.

Dört ayaklı dostlarınız arasında gözdeniz olan var mı?

Evet. Bizim tiyatroda yaşayan bir kedi. Adı Kartoşka (Rusça’da patates demek). Patatesle oynamayı çok seviyor. Hatta onun bu eğlencesinden ilham alarak biz de bir oyun hazırladık.Benim 8 yaşındaki oğlum zaman zaman sokaktaki kedileri toplayıp getiriyor. Bunun için ona hiç kızmıyorum, tam tersine seviniyorum. Kedi tutkusu ailemizden ona da geçti. Bir tanesi tiyatromuzun çok başarılı artisti oldu. Her birimizin bir gözdesi vardır ama benim için her kedi değerlidir; çocukluğumdan beri kedileri çok severim. Köpeklere her zaman saygı duydum ve duyuyorum, ama kesinlikle eminim ki kedilerden daha sadık hayvan dünyada yoktur.

Kedilerin köpekler gibi kolay eğitilemedikleri, bilinen bir gerçek. Siz bunu nasıl başardınız?

Bir kedinin istediklerinizi yapabilmesi için ona, kendini olayın hakimi olduğu hissini vermelisiniz. Eğitimcinin istediklerini değil de, kendi istediklerini yapıyormuş gibi düşünmeliler. Onun için kedilere istediğiniz numaraları öğretemezsiniz, kedinin günlük davranış elementleri neyse onları geliştirebilirsiniz. Bizim hedefimiz, kedilerin değişik hareketlerini keşfedip onları geliştirmek.

Türk milleti kedileri çok sever. Eğer teklif alırsanız, bizim ülkemize de gelmeyi düşünür müsünüz?

Davetiniz için çok teşekkürler. Biz her sene tatil için Türkiye’ye geliyoruz. İnşallah bir gün gösterilerimizi
güzel ülkenizde, Türk halkına da sunabiliriz.

28/01/2020

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Karıncalar

29.08.2021

Çalışkanlıklarıyla nam salmış karıncalar, kendilerinin 10 katı ağırlığını nasıl ...

Sezgin Kaymaz ile Söyleşi

02.07.2020

“Okuyan toplumların evinde daha çok hayvan var, daha hoşgörülü, daha barışseverler ve ...

Milli Gurur

03.08.2021

Zeki, çevik ve ahlaklı kadın sporcularımızla kızlarımızla gurur ...

Kedilerin Yaşam Evreleri

07.04.2023

Kedinizin hayatın hangi aşamasında olduğunu hiç merak ettiniz mi? Kedilerin yaşam ...

Oyunun Kuralı Değişiyor!

07.01.2021

Bu haber kedilerle doğrudan ilgili değil. Ancak dolaylı yoldan da olsa onları ilgilendiriyor. ...

Pire - Esra Bandırma

16.02.2021

İnsan popülasyonunun gün geçtikçe artıyor oluşu, dünyamızı daha kalabalık hale ...

Kediler Rüya Görür Mü?

22.03.2023

Kediler uyurken kuyruklarını sallaması, ayaklarında, patilerinde ve bıyıklarında ani ...