YENİLER >

Araştırma: Evdeki Sesler Köpekleri Strese Sokuyor

Araştırma: Evdeki Sesler Köpekleri Strese Sokuyor

Havai fişek ya da gök gürültüsü gibi seslerin köpekleri korkuttuğunu ve kaygılandırdığını hepimiz biliyoruz. Ancak yapılan yeni bir araştırma, bizim 'sıradan' olarak tanımlayabileceğimiz evimizdeki bazı seslerin de köpeklerde kaygı sorununa yol açtığını ortaya çıkardı.

California Üniversitesinde çalışan araştırmacılar, köpeklerinin evlerdeki yaygın gürültülere maruz kaldığı zaman stres yaşadığını keşfetti. Çoğu insanın bildiği gibi gök gürültüsü, havai fişek gibi gürültülü sesler, köpeklerde kaygıyı tetikliyor. Yeni çalışma ise elektrik süpürgesi veya mikrodalga fırın gibi yaygın gürültülerin bile tetikleyici olabileceğini gösterdi.

Frontiers in Veterinary Science dergisinde yayınlanan araştırmaya göre; bir duman dedektörünün pil uyarısı gibi yüksek frekanslı ve aralıklı gürültülerin, düşük frekanslı ve devamlı gürültülere kıyasla köpeklerde daha sık anksiyeteye yol açabileceği bulunmuş. Köpeklerdeki kaygı belirtilerinin yaygın işaretleri ise, iki büklüm olmak, titremek, sık nefes almak veya geri çekilmek gibi davranışlardır. Fakat köpek sahipleri, bu davranışlar daha hafif olduğunda korku veya kaygı işaretlerini iyi tanıyamıyor.

Ne Yapmalı?

California Üniversitesi Veteriner Tıp Fakültesinde araştırma görevlisi ve aynı zamanda araştırmanın başyazarı Emma Grigg, köpek bakanların kaygıyla ilişkili davranışlar konusunda kendilerini daha iyi eğitmesini tavsiye ediyor. Bununla beraber evcil dostunuzda kaygı bozukluğu ve stresi azaltmak için veteriner hekimlerin de önerdiği feromon ürünlerine evinizde yer verebilirsiniz. Anne köpekler yavruları ile havaya salınan doğal mesajlar ile iletişim kurar. Bu "rahatlatıcı mesajlar" bilimsel olarak köpek rahatlatıcı feromonları olarak adlandırılır. Bu kokusuz köpek mesajları insanlar ve kediler tarafından değil sadece köpekler tarafından algılanabilir. Adaptil, feromonlar sayesinde yavru ve erişkin köpeklerin stresli durumlarda kendilerini daha iyi ve sakin hissetmelerine yardımcı olur.

Keditörün Önerisi

Tokyo’nun Dev Kedisi

09.07.2021

Tokyo’da Shinjuku Tren İstasyonu’ndan çıkanları meydandaki gerçekçi dev Calico kedi ...

Kediler Alemi

Kedilerin Ruh Halleri

19.09.2021

Kediler davranışlarıyla ruh hallerini belli ederler. Kediler, çok çeşitli temel duygulara ...

Kediler Neden Esner?

14.09.2021

Suratları birbirinden tatlı haldeyken bir anda ağızlarını kocaman açıp esnemeleri, sadece ...

Kedileri En Çok Ne Üzer?

17.08.2021

Kediler hassas duygulara sahip canlılardır. Onların da üzüldükleri olaylar gerçekleşebilir. ...

Kedi Zekasını Anlamak

20.05.2021

Geçenlerde 5 yaşındaki bir çocuğa neden kedileri sevdiğini sordum. "Çok tatlılar" diye ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER