Kedim Maalesef Avcı, Kedim İyi ki Avcı - Funda Umut Pakkal

Kedim Maalesef Avcı, Kedim İyi ki Avcı - Funda Umut Pakkal

CBC kanalının, “Windsor Morning” programı yapımcısı Tony Doucette, saygın bilim insanı Beth Daly’i programına konuk ederek kediler hakkında konuşmaya davet etti. ‘Talking Animals’ (Konuşan Hayvanlar) adlı programın bu serisinde kedilerin; kuşları ve kemirgenleri avlayan yırtıcı olarak bahsi geçiyor.

Programın bu yayınında, insan-hayvan ilişkilerini inceleyen Windsor Üniversitesi’nden Antrozoolog Beth Daly, bakış açısını ve görüşlerini şu şekilde açıklıyor:

“Kediler sevimli olabilir, ancak aynı zamanda saldırgan/yırtıcı da olabilirler - ve eğer bunu denemek istiyorsanız, yollarına bir iplik yumağı atın. Kediler tamamen evcilleştirilmemiştir. Kediler hâlâ avlanma içgüdülerine sahiptir ve hareket eden şeylerin peşine düşerler, böylece kuşları ve fareleri avlarlar. Ve onlar gerçekten, gerçekten çok iyiler, yüz milyonlarcasına uyumlular "diyor.

Windsor Morning'in, ‘Konuşan Hayvanlar’ dizisinin son baskısında Daly, Tony Doucette'e kedigillerin ne zaman vahşi hale geldiğini ve kedinin vahşi tarafını nasıl kontrol altında tutabileceği hakkında bilgi verdi. Kanada Çevre ve İklim Değişikliği bilim insanı Peter Blancher tarafından yapılan araştırmadan bahseden Daly, kediler Kanada'da yılda 100 ila 350 milyon kuş öldürüyor. Bu da onları Kanada'daki bir numaralı kuş katili yapıyor. Avustralya'da ki kediler ise; yılda yaklaşık 377 milyon kuşu öldürüyor ve Amerika Birleşik Devletleri'nde bilim adamları bu sayının 1,3 ile 1,4 milyar arasında olduğunu tahmin ediyor. Ayrıca küçük kemirgenlere ve sürüngenlere de saldırmayı sevdikleri gözlemlendiğinden bahsediyor.

Sonuç olarak, Avustralya'daki hükümetler, kıtadaki ölümcül saldırılarını sona erdirmek için vahşi kedileri zararlı olarak sınıflandırıyor ve vahşi kedileri ortadan kaldırmaya çalışıyor.

Daly, "Birçok insanı üzüyorlar bu davranışlarıyla, bu yüzden Toronto gibi bazı şehirler başıboş ve vahşi kedilerin nüfusunu azaltmak için "tuzak ve kısırlaştırma" programları benimsedi. Windsor / Essex Humane Society ‘de benzer bir program yürütmektedir. Küçük topluluklarda çok başarılı olma eğilimindeler " dedi.

Ve kediler hakkındaki tartışmalar, sadece kedilere sahip olanlar ile kedi sahibi olmayanların arasında değil. Aynı zamanda kedilerini içeride tutanlar ile kedilerinin dışarıda dolaşmasına izin verenler arasında da bir tartışma söz konusu.

Bir kedinin dışarıda dolaşmasına izin vermek, kedinizin, kuşların, kemirgenlerin veya diğer hayvanların üzerine atılma olasılığını artırır. Daly, araştırmanın, iç mekan kedisi olarak yetiştirilen kedilerin, dışarıda bırakılan kedilere kıyasla daha olumlu davranışlar gösterdiğini söylüyor. "Bence pek çok insan, kedilerini dışarıda bırakmaktansa içeride tuttukları için büyük bir suçluluk duyuyor, ancak gerçek şu ki, iç mekanda kesinlikle iyi durumdalar" diyor ve kedileri evin içinde tutmayı öncelikli olarak öneriyor.

“Eğer kedinizin dışarı çıkmasına izin verirseniz, bir kedi zili kullanmalısınız, boynuna takacağınız küçük bir çıngırak/zil sayesinde her zaman ne yaptıklarını veya en azından nerede olduklarını bilirsiniz” diye ekliyor.

Yapılan bu çalışma gösteriyor ki kediler evcilleşseler bile doğaları gereği, avcılıktan ve yakalamaktan vazgeçmiyorlar. Ancak bu durum birçok hayvanın ölmesiyle sonuçlansa da kedilerin insanlar tarafından evcilleştirilme sebebine uyum gösteriyor. Yaşadığım şehir Kanada Vancouver fareleriyle ünlü ve evlerin çoğunda bu farelerin eve girmesini, ya da bahçeye, eşyalara zarar vermesini önlemek amaçlı kedi besleniyor. Evini koruyan ve savunan bir kedi tam da sahibinin istediği gibi ve aynı zamanda iç dürtülerine göre davranmış oluyor.

Keditörün Önerisi

Maskotun adı: Bascat

05.05.2020

Maskotun Özellikleri Atik, Çevik, Atletik, Enerjik ve Hınzır 2010 FIBA Dünya ...

Kediler Alemi

Uyku - Dr. Tarkan Özçetin

03.01.2022

Tıpkı Fikret Kızılok’un şarkısındaki gibi: “Uyku kardeşim ver elini, usul usul damla ...

Ünlü Kediler

31.12.2021

Onlar tarih, bilim ve edebiyat dünyasına yön vermiş kediler... Ancak bu, hiç de umurlarında ...

Kediniz Sizi Özlüyor

08.12.2021

Kediler söz konusu olduğunda onların bağımsızlıklarına düşkün ve insan varlığına ...

Kediler Ve Aynalar

24.11.2021

Bazı kediler ayna ile ilk karşı karşıya geldiklerinde agresif davranışlar sergileyebilirler. ...

Lemurlar

05.10.2021

Lemurların, nesli tükenmekte olduğu için sayısı oldukça az ama bir o kadar da kıymetlidir. ...

Yeni Ev ve Kediler

22.07.2021

Mama kabının yerinin değişmesine dahi strese giren kediler, ev ortamı değiştirdiklerinde zor ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER