Kedili Evler İçin Temizlik Tüyoları

Kedili Evler İçin Temizlik Tüyoları

Bir kediyle beraber yaşamak büyük bir şanstır. Evcil dostlarımızla aynı evi paylaşıyorsak onun ihtiyaçlarını asla göz ardı etmemeliyiz. Zaten temiz canlılar olduklarını biliyoruz ama bazen yaramazlık yaparak evi kirletebiliyorlar. Böyle durumlarda onlara zarar vermeyen ürünlerle evimizi nasıl temizleyebiliriz?

Kedinizi sık sık tararsanız, evde tüy sorunun az da olsa önüne geçebilirsiniz. Eğer kediniz taranmaktan hoşlanmıyorsa, ona ufak ödüller vererek bundan hoşlanması için eğitebilirsiniz. Her bir fırça darbesi için bir parça ödül vererek başlayıp, daha sonra yavaş yavaş ödül sıklığını azaltarak devam edin. Bunu yanısıra evcil hayvan odaklı elektrikli süpürgeler de kurtarıcınız olabilir.

Koltuklardaki tüyler için tüy toplama rulolarına her ay bir servet ödüyorsanız daha ucuz ve pratik bir yöntem olan lastik eldivenleri deneyin. Lastik, statik elektriklenme sağlayarak halı ve koltuklardaki kedi tüylerini kendine çeker, lastik eldivenli elinizi yüzeylerin üzerinde gezdirmeniz tüyleri toplamak için yeterli olacaktır. Hafifçe ıslatılmış nemli bir lastik eldiven ise elbiselerden kolayca tüy toplamanızı sağlayacaktır.

Halınızda ya da koltuktaki idrar kokusu için karbonatı bolca serpin, kokuları emmesi için birkaç saat bekletin. Ardından süpürebilirsiniz. Ağır kimyasal maddeler evcil dostunuz için zararlı olabilir. Çamaşır suyu içeriğindeki bileşenler sebebiyle iyi durulanmazsa hem kediniz için zararlıdır hem de aynı bölgeyi tekrar işaretlemesi için teşvik edici olabilir. Bunun yerine temizlikte beyaz sirke kullanmanız kedinize zarar vermeden eşyaları dezenfekte etmenizi sağlayacaktır.

02/12/2022

Keditörün Önerisi

Kahraman Kedi Arthur

16.02.2021

Avustralya’da evlerinin arka bahçesinde ülkenin en zehirli yılanı tarafından saldırıya ...

Uyku - Dr. Tarkan Özçetin

06.01.2023

Tıpkı Fikret Kızılok’un şarkısındaki gibi: “Uyku kardeşim ver elini, usul usul damla ...

Kediler Alemi

Kedilerde Ağız Kokusu

16.03.2023

Kediler temizlikleriyle ün salmış canlılardır. Sürekli kendi kendini temizlemelerinin bizim ...

Kedim Neden Isırıyor?

05.05.2023

Kediler bazen ısırma eğilimi gösterebilir. Kediciler iyi bildiği gibi bir anda koşup ...