YENİLER >

Her Hafta Bir Kedi 'Habeş Kedisi'

Her Hafta Bir Kedi 'Habeş Kedisi'

Her Hafta Bir Pati'de ‘Habeş Kedisi’ var!

Habeş kedisi, ince yapılı, orta boylu, sivri ve nispeten büyük kulakları olan bir kedidir. Sivri kulakları, badem gözleri en belirleyici yapısal özelliklerindendir. Göz renkleri altın, yeşil, ela ve bakır olabilir. Bacakları ince yapılı, uzun ve güçlüdür. Oval pati yapısı ve güçlü pençeleri zarif vücuduna orantılıdır. Kuyruk yapısı vücuduna uygun şekilde uzun ve sivridir. Zayıf yapıda olmasına rağmen oldukça güçlü olan Habeş kedileri kilo problemi ömürleri boyunca yaşamazlar.

Karakter Özellikleri

İlgiyi oldukça çok seven Habeş kedileri eğlenceli, sosyal ve zekidir. Oyun, aktivite ve ilgiye o kadar ihtiyaç duyarlar ki ilgilenilmediğinde strese girip depresyon hali yaşamaları olasıdır. İnsanlara ve çocuklara çok yakın, sevgi doludur.

Bakımı ve Sağlık Durumu

Habeş kedisi cinsi bakımı en kolay kediler arasındadır. Kısa tüylü olması çok fazla tüy problemi yaşamamanız için önemli bir avantajdır. Habeş kedisi bakımı sever ancak kısa tüylü olması nedeniyle haftada bir taranma işlemi yeterlidir. Habeş kedisinin pençeleri oldukça güçlü ve serttir, tırnak bakımını da ihtiyaca göre 10-12 günde bir yapmanız yeterli olacaktır. Kulak yapısı büyük ve sivridir. Bu nedenle kulak bakımını sizin yapmamanız gerekli. Hassas yapıdaki kulaklarını ayda bir veteriner hekiminize danışarak yaptırmalısınız. Sağlık durumları genel olarak iyi olan Habeş kedileri, diş eti iltihabına eğilimli olurlar. Çok hareketli olmalarından dolayı obezite sorunu yaşamayan Habeş kedilerinin ömrü 20 yıla kadar uzamaktadır.

Keditörün Önerisi

Birman Kedisi

05.05.2021

Tüm dünyada özellikle Avrupa ülkelerinde herkes tarafından bilinen Birman Kedisi, ilk ...

Kedi İstasyonu Kuruldu

10.05.2020

Sokak kedilerin bakımı beslenmesi için kurulan Kedi İstasyonu Hatay'ın Arsuz İlçesinde ...

Kediler Alemi

Alerjik Kedicilere Müjde!

06.04.2021

Alerji ve Astım Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Akçay: "Kedi veya köpeğinize karşı alerji ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER