YENİLER >

Fil Mezarlığı Efsane Mi? Gerçek Mi?

Fil Mezarlığı Efsane Mi? Gerçek Mi?

Efsaneye göre, fil ne zaman öleceğini bilir. Sürüyü meşgul etmek ve onları yavaşlatmak yerine, fil mezarlığına gider. Burada huzur içerisinde ölür, ancak diğer filler onu kolayca bulabilir ve gelecekte mezarını ziyaret edebilir. Peki bu gerçek mi yoksa, bir efsane mi?

Filler ölecekleri zamanı bilir ve fil mezarlığına gidip orada ölürler diye nesilden nesile dolaşan bir efsane var. Filler, nesiller boyunca aynı kalan belirli göç yollarını izler. Yaralı, çok yaşlı veya seyahat etmekten yorulan filler, suya ve yiyeceğe kolay erişime sahip belirli yerlere yerleşebilirler. Ölmeye hazır oldukları için bu yerleri seçmezler. Hayatta kalabilmek için buldukları en iyi yer orasıdır. Aynı göç yolunda oldukları, hasta veya yaşlı filler en iyi yeri tercih ederek orada kalırlar. Zamanla, beslenmedeki çeşitlilik eksikliği, yaralanmalar veya yaşlılık bu fillerin ölmesine olur.

Ölmeden önce fillerin belirlenmiş bir mezarlık araması ile ilgili hiçbir geçerli kanıt olmamasına rağmen, küçük bir coğrafi bölgede çok sayıda fil kalıntısı bulmak mümkündür. Bilim insanları, fillerin kendi türlerine ait kalıntılarla etkileşimde bulunduklarını keşfettiler. Bu kalıntıları mutlaka düzenli ziyaret etmeleri gerekmiyordu, ancak düzenli rutin süresince onları tespit ederlerse kalıntıları dikkat çekici bulabiliyorlardı.

Keditörün Önerisi

Jyotish - Ferhan Yüksel

09.05.2020

Bizler, madde ve bilinç boyutlarında yani III. ve IV. Boyutlarda varlığımızı ...

Kediler Alemi

Kedilerde Kulak Bakımı

08.10.2021

Kedilerde kulak temizliği, çoğunlukla düzenli olarak gerçekleştirilmesi zorunlu olmayan bir ...

Kedilerde Depresyon

02.10.2021

Kediler hassas hayvanlardır. İnsanların ruh hali değişikliklerini bile hissedebilirler ve ...

Bir Dosta Veda - Emek Ekşi

14.04.2021

Sevgi, canlılara sunulmuş muazzam bir hediyedir. Amansız bir yaşam savaşının döndüğü bu ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER