Fil Mezarlığı Efsane Mi? Gerçek Mi?

Fil Mezarlığı Efsane Mi? Gerçek Mi?

Efsaneye göre, fil ne zaman öleceğini bilir. Sürüyü meşgul etmek ve onları yavaşlatmak yerine, fil mezarlığına gider. Burada huzur içerisinde ölür, ancak diğer filler onu kolayca bulabilir ve gelecekte mezarını ziyaret edebilir. Peki bu gerçek mi yoksa, bir efsane mi?

Filler ölecekleri zamanı bilir ve fil mezarlığına gidip orada ölürler diye nesilden nesile dolaşan bir efsane var. Filler, nesiller boyunca aynı kalan belirli göç yollarını izler. Yaralı, çok yaşlı veya seyahat etmekten yorulan filler, suya ve yiyeceğe kolay erişime sahip belirli yerlere yerleşebilirler. Ölmeye hazır oldukları için bu yerleri seçmezler. Hayatta kalabilmek için buldukları en iyi yer orasıdır. Aynı göç yolunda oldukları, hasta veya yaşlı filler en iyi yeri tercih ederek orada kalırlar. Zamanla, beslenmedeki çeşitlilik eksikliği, yaralanmalar veya yaşlılık bu fillerin ölmesine olur.

Ölmeden önce fillerin belirlenmiş bir mezarlık araması ile ilgili hiçbir geçerli kanıt olmamasına rağmen, küçük bir coğrafi bölgede çok sayıda fil kalıntısı bulmak mümkündür. Bilim insanları, fillerin kendi türlerine ait kalıntılarla etkileşimde bulunduklarını keşfettiler. Bu kalıntıları mutlaka düzenli ziyaret etmeleri gerekmiyordu, ancak düzenli rutin süresince onları tespit ederlerse kalıntıları dikkat çekici bulabiliyorlardı.

10/10/2021

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

İran Kedisi

21.10.2022

Uzun yumuşak tüyleri ve kocaman gözleri ile dünyanın en popüler kedi ırkları arasında yer ...

Kedi Kasabası

15.01.2021

Samsun'da Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezi içerisinde 20 dönümlük alan ...

Kedilerde İlkel Kese Nedir?

02.09.2022

İngilizce'de “Primordial Pouch" olarak adlandırılan ilkel kese, doğadaki vahşi kedilerde ...

Geveze - Tuğba Sancak

08.04.2021

İlayda, babasının tayini çıktığı için başka bir okula gitmek zorunda kaldı. Eski ...

Barınaktan Evlat Edinmek

20.09.2021

Kimsesiz veya terk edilmiş dostlarımıza sıcak bir yuva açmak için barınakları ve sokakları ...