YENİLER >

Kedileri Yemeye Nasıl Teşvik Edebiliriz? - Zeynep Tuncel

Kedileri Yemeye Nasıl Teşvik Edebiliriz? - Zeynep Tuncel

Kediler kendilerini iyi hissetmediklerinde veya stresli oldukları durumlarda iştahsızlık şikayetiyle karşı karşıya kalabilirler. Böyle durumlarda sahiplerinin onları yemeye teşvik etmeleri gerekir, bu da pek kolay bir durum değildir.

Öncelikle kedinizin iştahsızlık şikayetinin hangi sebep kaynaklı olduğunu bulmanız gerekebilir. İştahsızlık birçok hastalık ve psikolojik sebeplerden kaynaklı olabilir, bunun için öncelikle veteriner hekiminize danışmalısınız. Hekiminizin kararı ve yönlendirmesi bu konuda önemlidir.

Bu hastalıklardan bazıları:


-Sistemik hastalıklar; enfeksiyonlar veya organlarda meydana gelen fonksiyon bozuklukları (örn; diyabet veya böbrek hastalıkları)

-Bağışıklık sistemi hastalıkları,

-Gastrointestinal tıkanıklıklar,

-Mide veya bağırsak ülserleri,

-Bütün kanser tipleri,

-Mide bulantısı,

-Toksikasyonlar,

-Ağrılı durumlar,

-İlaçların yan etkileri,

-Koku alamama,

-Yüksek ortam sıcaklığı,

-Stres, rutinlerin değişmesi, çevresel farklılıklar, istenmeyen gıdalar gibi psikolojiyi ve davranışları etkileyen durumlar ve hastalıklar iştahsızlığa neden olabilir.

Eğer kediniz yukarıda belirtilen hastalık ve durumlardan herhangi birisini geçirmiyor ise, yemeye teşvik aşamasına geçmeden önce, kedinizin gerçekten aç olduğundan emin olun. Başta bu öneri kulağa garip gelse de çoğu zaman kedimizin yeteri kadar yemek yemediğini düşünüyoruz. Fakat kediler vücut ağırlıklarına göre, verilen miktardaki kuru mama ile enerji ihtiyaçlarını yeteri kadar karşılayabilirler. Bu sebeple eğer kediniz her gün yemek yiyor, kilo kaybetmiyor, mutlu ve normal davranışlar sergiliyor ise, yedikleri yemek miktarında herhangi bir problem yoktur.

Bu noktalardan sonra eğer hala kedinizin iştahsızlık durumunu gözlemliyorsanız onları yemeye teşvik etmenin birkaç yolu vardır. Bunlar:

1) Yetişkin bir kedinin gün içerisinde sürekli önünde mama olması doğru bir durum değildir. Sürekli mama kabında mama bulunduğu takdirde iştahlı yeme durumları ortadan kalkar ve istenilen düzeyde mama yemeyebilirler. Bunun yerine günde 2-3 kere belirlenen miktarlarda ve zamanlarda mama verilmesi kedinizin daha iştahlı ve sağlıklı beslenmesini sağlayacaktır.

2) Kedinizin beslendiği mama kabı bu durumlarda önemli bir husustur. Mamanın kokusu ve tadı kedilerin beslenmesinde önemli bir faktördür. Kullandığınız mama kabı metal ise kokusu mamaya geçebilir bu da kedinizin iştahını kapatabilir. Bir diğer önemli husus da mama kabının şeklidir. Kullanılan mama kabı çok derin ise kedinizin mamaya erişmesi zor olacaktır. Bu sebeple daha sığ mama kaplarının kullanılması daha doğrudur.

3) Kediniz yemek yerken sosyal veya bireysel olmayı tercih edebilir. Eğer mama verdiğiniz esnada sevilmekten ve sizin yanınızda yemek yemekten hoşlanıyor ise mama verdiğiniz zamanlarda onu severek yemek yemesini teşvik edebilirsiniz. Fakat bireysel yemek yemeyi tercih eden bir kediniz var ise, mama verdikten sonra onu tek başına bırakmanız daha rahat beslenmesini sağlayacaktır.

4) Eğer kedinizin beslenmesinde farklı bir diyete geçiş aşamasında iseniz bu süreci yönetmek zor olabilir, çünkü kediler her zaman farklı mamaları kabul etmeyebilirler. Bu süreci yavaş ve zamana yayarak yönetmek daha doğru olacaktır. Yeni geçilecek olan diyet mamanın eski mama ile birleştirilerek az miktarda verilmesi yemeye teşvik açısından daha yararlı olacaktır.

5) Mamanın taze ve kokusunu kaybetmemiş olması bu durumda önemli bir diğer husustur. Kediler seçici ve kokuya önem veren canlılar oldukları için, verdiğiniz mamanın tazeliğine ve kokusunu kaybetmemiş olmasına dikkat etmelisiniz.

6) İştahsız bir kedinin iştahını açmak ve yemeye teşvik etmek için bazı yiyeceklerin kullanılması bu süreçte fayda sağlayabilir. Bu yiyeceklerden bazıları; tavuk, ton balığı, rendelenmiş parmesan peyniri ve probiyotik takviyelerdir. Bu yardımcı gıdaları mamaları üstüne ekleyerek kedinizi yemeye teşvik edebilirsiniz.

7) Kedinize verdiğiniz mamaların az miktarda ısıtılarak verilmesi yemeye teşvik edebilir.Kontrollü derecede ısıtarak mamanın iştah açıcı hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

8) Yemeye teşvik de bir diğer yol ise kedinizi elden beslemektir. Kediniz sosyal bir kedi ise, verilen kuru mamayı elinizi kase olarak kullanarak verirseniz, bu kedinizin kendisini daha güvende ve mutlu hissederek daha rahat beslenmesini sağlayacaktır.

9) Kedinizin mama kabını tuvalet kabından uzakta farklı bir yerde konumlandırmanız kedinizin iştahı için daha faydalı olacaktır.

Keditörün Önerisi

Uyku - Dr. Tarkan Özçetin

10.04.2021

Tıpkı Fikret Kızılok’un şarkısındaki gibi: “Uyku kardeşim ver elini, usul usul damla ...

Kediler Alemi

Kedim Ünlü Olmak İstiyor

29.06.2021

Kedinizin fotoğrafları, videolarıyla dolu bir galeriniz var biliyoruz! Kediciler, onun her ...

Kedi Kasabası

15.01.2021

Samsun'da Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezi içerisinde 20 dönümlük alan ...

Hayvan Partisi

29.01.2020

Bu partiye üye olmak için hayvanları sevmeniz şart değil Türkiye’nin ilk ve tek Hayvan ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER