Bir Kedi, Bir Köpek - Seda Tuncel

Bir Kedi, Bir Köpek - Seda Tuncel

Dilimize yerleşmiş bir söz kalıbı var. İki insan anlaşamazlarsa, “kedi köpek gibi” kavga etmekten bahsederiz hemen. Peki kedi ve köpeklerin iyi geçinmesi gerçekten imkansız mı?

Kediler ve köpekler çok uzun zamandır gezegendeki en ünlü rekabete sahip. Tarihsel düşmanlıklarına rağmen,  mükemmel bir barış ve uyum içinde yaşayan birçok kedi ve köpek dostluğu da olmuştur tabi. Bu da bizi şu soruya götürüyor: bunu nasıl yapıyorlar? Cevap eğitime bağlı. Öyleyse, kedi ve köpeklerin daha iyi anlaşması işin neler yapabiliriz? Bu yazıda bu iki tür arasındaki arkadaşlığı kurmanıza yardımcı olacak birkaç öneri vereceğiz sizlere.

Atalarımızın ağaç yaş iken eğilir sözü biz insanlarda olduğu gibi hayvanlar alemi için de geçerli. İki düşman olarak görülen bu canlılar, en kolay yavruluk dönemlerinde birbirine alışıp dost olabiliyorlar. Sosyalizasyon adı verilen bu dönemde kedi ve köpek yavruları çevrelerini tanımaya başlıyorlar ve kendilerinden başka canlıları da kabul etmeleri ya da benimsemeleri daha kolay oluyor.

Tanışmanın en temel yolu olarak, birbirlerini koklamalarına izin verin. Bir araya getirmeden önce üzerlerinde kokuları olan eşyaları koklatmak birbirlerinin kokularını tanımaları için yararlı olur. Ancak kedi ve köpek tanışmalarında birbirlerine sert tepkiler vermeseler bile bir süre yalnız bırakılmamalı. Özellikle ilk günlerde evde yalnız kalmaları gerekiyorsa mutlaka ayrı odalarda, ya da birbirleriyle fiziksel olarak temasta bulunamayacakları mesafede bırakılmalılar.

İlk birkaç gün mama ve su kaplarını birbirlerinden uzak alanlara koymak daha iyi olacaktır. Yetişkin kediler stres altında olduklarında iştah kesikliği yaşadıkları için kedinin yemeği köpeğin ulaşamayacağı bir yerde olmalı.

Bu dönemde birbirine dostça davranmayan hayvanları azarlamak veya cezalandırmak ise en yanlış davranış. Tam tersi köpek kediyi gördüğünde, ödül mamasıyla desteklenmeli ve olumlu duygular pekiştirilmelidir.

Yetişkin bir kedi ve köpeğin de birbirleriyle yeterince vakit geçirdikten sonra anlaşabilmeleri sanıldığı kadar zor değil. Yeter ki siz sabırlı ve kararlı olun, evin hakiminin siz olduğunu unutmayın!

29/03/2022

Keditörün Önerisi

Sadece Sevgi...

02.02.2021

Shafieva Svetlana Nikolaevna Kırgızistan’da yaşayan bir felinolog... Kırgızistan’daki ...

İran’da Kedi Müzesi

29.04.2022

İran'ın başkenti Tahran'da farklı cinsteki kedilere ev sahipliği yapan kedi müzesi, ...

Kediler Alemi

Kediler Neden Esner?

17.12.2022

Suratları birbirinden tatlı haldeyken bir anda ağızlarını kocaman açıp esnemeleri, sadece ...

Kedilerde Nefes Problemi

20.01.2023

Eğer kediniz nefes almakta zorluk yaşıyorsa, alerjiden enfeksiyona birçok faktör buna neden ...

Kedi Çığlığı

04.01.2023

Kedilerin adeta çığlığı andıran fazla yüksek sesle miyavlamalarına ‘vokalizasyon’ ...

Kediler Neden Duvar İzler?

06.09.2022

Kedilerin bir çok ilginç davranış sergilediğini, kediciler oldukça yakından bilirler. Bu ...

En Çalışkan 5 Hayvan

09.08.2021

Bazı hayvanlar yorulmadan günlerce çalışabilir, önemli miktarda ağırlık kaldırabilir, ...