YENİLER >

Oyunun Kuralı Değişiyor!

Oyunun Kuralı Değişiyor!

Bu haber kedilerle doğrudan ilgili değil. Ancak dolaylı yoldan da olsa onları ilgilendiriyor. Haber şöyle; bilim insanları kediden korkmayan fare üretti. Farenin koku alma duyusu üzerinde yapılan genetik bir değişiklik, onun korkusunu tetikleyen kokuyu, kediyle ilişkilendirmesini engelledi.

Normalde kediden kaynaklanan en ufak koku bile farenin korkuya kapılmasını sağlarken, mutant fare hiçbir koku duymadan kediye yaklaşabiliyor. Fare, kokuyu duyduğu halde buna beklenen tepkiyi vermiyor.

Japonya’daki Tokyo Üniversitesi’nde yapılan araştırmayı yürüten Hitoshi Sakano, bu sonucun önemli olduğunu vurguluyor. Çünkü araştırmanın sonucu, farelerde olduğu gibi öteki memelilerin, hatta insanların bile bazı korkularının ya da olaylara verdikleri tepkilerin bu tür küçük genetik değişikliklere duyarlı olabileceğini gösteriyor. Araştırmanın bir sonraki aşamasının memelilerin öteki duyularında da benzer değişikliklerin bu tür etkileri olup olmadığının araştırılması olacağı belirtiliyor.

Sakano, korkusuz fareyi kediyle karşı karşıya getirmeden önce çok dikkatli davrandıklarını, kedinin karnının önceden iyice doyurulduğunu söylüyor. Yoksa bu çok değerli mutant fare, büyük olasılıkla korkusuzca yaklaştığı bu kedi tarafından hoş karşılanmayacaktı.


Kaynak: Independent.co.uk

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER