"En Güzel Van Kedisi" Seçilen Mia'nın Siyah Yavrusuna İlgi

Van'da bu yıl altıncısı düzenlenen Van Kedisi Güzellik Yarışmasında birinci seçilen Mia'nın 3 gün önce doğurduğu 4 yavrudan birinin siyah olması, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Cana yakınlığı, beyaz ve ipeksi kürkü, aslan yürüyüşü, uzun ve kabarık kuyruğu ve değişik göz renkleriyle öne çıkan Van kedilerinin neslinin korunması ve sayılarının artırılmasına yönelik çalışmalar devam ediyor.

AA’nın haberine göre, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezinde koruma altında tutulan ve bu sayede popülasyonları artan Van kedilerinin büyük bölümü doğum yaptı. Kentte geçen ay altıncısı düzenlenen Van Kedisi Güzellik Yarışması'nda 32 kedi arasında birinci seçilen "Mia" da biri siyah 4 yavru dünyaya getirdi.

YYÜ bünyesindeki Kedi Villası’ndaki özel odada bakımları yapılan ve takviye gıdalarla beslenmeleri sağlanan Mia’nın yavrularından birinin renginin siyah olması ziyaretçileri şaşırttı. Kedi Villası'na gelenler, bembeyaz tüylü yavrular arasında siyah rengiyle dikkati çeken kediyi uzaktan izleyip cep telefonlarıyla görüntülemeye çalıştı.

Merkez Müdürü Prof. Dr. Abdullah Kaya, AA muhabirine, merkezdeki hamile olan kedilerden bazılarının doğumunun sonuna geldiklerini söyledi. Önceki yıllara göre daha fazla yavru elde edildiğini anlatan Kaya, "Van kedileri nadir de olsa farklı renkte yavru doğurabiliyor. Bu genetik bir durum. Çok normal karşılanması gerekir." dedi.

28/04/2022

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedilerde İlkel Kese Nedir?

02.09.2022

İngilizce'de “Primordial Pouch" olarak adlandırılan ilkel kese, doğadaki vahşi kedilerde ...

Kedi Korkusu Nasıl Yenilir?

17.09.2021

Kedi görünce çığlık atma hatta masaların üzerine çıkmaya kadar varan abartı davranış ...

Kedim Ünlü Olmak İstiyor

29.06.2021

Kedinizin fotoğrafları, videolarıyla dolu bir galeriniz var biliyoruz! Kediciler, onun her ...