Kediler Neden Kuyruğunu Kovalar?

Kediler Neden Kuyruğunu Kovalar?

Bir kedi kuyruğunu kovalıyorsa, oyun oynuyor deriz. Ancak kedilerin kuyruğunu kovalaması yetişkin kediler için çoğunlukla oyun sebepli bir davranış değildir.

Yavru kedi kuyruğunu kovalarken, genellikle oyun yoluyla avcı içgüdülerini geliştirecektir. Aslında, bu davranış bu yaşam evresinde çok yaygındır. Aynı zamanda enerji atmasının da bir yoludur. Hiç dışarı çıkmayan bir kedi ise eğlenmek amaçlı kuyruğunu sıkça kovalayacaktır.

Ya kuyruğunu kovalayan kedi yetişkinse? Yetişkinlik döneminde işler değişir çünkü kedi zaten avlanmayı, oynamayı ve sınırlara saygı duymayı öğrenmiştir. Bu yüzden kuyruğunu kovalayan bir kedi büyüdüğünde daha endişe verici bir sorundur. Şimdiye kadar kedi, kuyruğunun oyuncak olmadığını bilecek kadar olgun olmalıdır. Bu nedenle, bu davranışı tekrar tekrar gösteriyorsa, kompulsif davranışla karşı karşıya olabilirsiniz.

Yetişkin kedilerde bu tür davranış nedenlerinden bazıları şunlardır:

Uyarılma eksikliği: Kedi günlük yaşamında yeterli çevresel zenginleşmeye sahip değilse, can sıkıntısı onun stereotipler geliştirmesine neden olabilir.

Sosyalleşme eksikliği: Ya diğer kedilerle ya da insanlarla, bu husus ihmal edilirse bu tür davranışlar ortaya çıkabilir.

Stres: Kediler strese karşı çok hassastır. Bazı bireyler için rutinlerinde küçük bir değişiklik büyük rahatsızlığa neden olabilir. Bu da değişik davranışlar göstermesine sebep olabilir.

Travma: Ne yazık ki kötü bir dönem yaşaması travmalara sebep olabilir. Şiddet, korku, ihmal gibi durumlarda kedilerde davranış bozuklukları oluşabilir.

Neler yapmalıyız?

Onlarla sosyalleşin: Onlarla oyun oynamak, vakit geçirmek hem sizin eğlenmenize hem de kedinizin sosyalleşmesine yardımcı olacaktır. Keyifli vakit geçirmek ikinize de iyi gelecek aynı zamanda aranızdaki bağ kuvvetlenecektir.

Tüm stres kaynaklarını bulun ve ortadan kaldırın: Bazen kedileri neyin rahatsız ettiğini bilmek zor olabilir, ancak bu stres faktörlerini bulmak ve ortadan kaldırmak önemlidir. Aksi takdirde iyileşme sürecinde ilerleyemezsiniz.

Fiziksel hastalıklara dikkat edin: Dış parazit gibi bir durum, kedinin kuyruğunu kovalamasına neden olabilir. Böyle bir durumda kedi rahatsız olduğundan, kuyruğunu ısırır.

Kediniz kuyruğu ile sık oynuyor, onu ısırıyor veya değişik davranışlar gösteriyorsa bir veteriner hekimden yardım alınmalıdır. Sadece oyun için kuyruğunu kovalıyorsa ve kuyruğuna zarar verici hareketlerde bulunmuyorsa kedinizin eğlenmeye ve biraz oyuna ihtiyacı var demektir.

09/03/2023

Keditörün Önerisi

TAT MI KOKU MU?

16.07.2023

TAT MI KOKU MU? Kediler benzersiz burunlara sahiptir. Hatta öyle ki her kedinin burnu birbirinden ...

Kediler Alemi

Kedilerde Anemi Nedir?

09.10.2023

Kırmızı kan hücrelerinin (eritrositler) sayısının, fonksiyonunun veya hemoglobin ...

Kuşlarda Stres

30.10.2021

Hayatını tehlikeye atabilecek birçok başka patolojiye yol açabilen kuşlardaki stresi iyi ...

Kedilerde Yüksekten Düşme

12.08.2022

Özellikle bahar ve yaz aylarında, açık bırakılan pencere ve balkon kapıları kediler için ...

Hamsterlar

03.08.2021

İnsanlar tarafından fareye benzetilen aslında farklı bir tür olan Hamsterlar, büyük ...

Kedi Kitabevi

06.05.2020

Kedi Kitabevi, kapıdan giren herkesin dikkatini çeken ‘okur dostlar grubu’nun yeni üyesi ...

Enkazdan Can Dostu Kurtardı

22.02.2023

Kahramanmaraş'ta yaşayan 12 yaşındaki Çınar Kuloğlu, enkazdan köpeği Alex'in yardımıyla ...