YENİLER >

Kedilerde Tuvalet Eğitimi- Dr. Tarkan Özçetin

Kedilerde Tuvalet Eğitimi- Dr. Tarkan Özçetin

Her ne kadar eğitim ve kedi birbirine zıt kavramlar gibi gözükse de, mutlu bir birliktelik için şansımızı denemekte fayda var. Kediyi diğer evcil hayvanlardan ayıran ve bizi kendilerine hayran bırakan en önemli özelliği bağımsızlığı olsa da, bu onu eğitmemize engel değildir. Tabi ki eğitim derken köpekte olduğu gibi otur, kalk, getir gibi komutları kedimizin yerine getirmesini beklemek saflık olacaktır. Kedi eğitiminde temel amacımız, ona bir şeyler yaptırmak değil olası kötü alışkanlıkların önüne geçmek olacaktır. Bunu sağlamak içinse, bir aslan terbiyecisinden daha fazla sabra, zamana ve şansa ihtiyacımız olacaktır..

Sabır, zaman tamam da şans nedir diye soracak olursanız, her kuşun eti yenmediği gibi her kedinin eğitilemeyeceği gerçeğini bilmeniz gerekir. Sadece siz istiyorsunuz diye kedinizi eğitemezsiniz. En az sizin kadar kedinizin de buna istekli olması gerekir. Böyle kedi var mı diye sorduğunuzu duyar gibiyim ama her şeye rağmen, başta söylediğim gibi şansınızı denemekte fayda var fakat garantisi yok.

Tuvalet Eğitimi

Yavru kedicilerin gözünü korkutmamak için, kedi eğitimi gibi zor bir konuya en kolayından başlamakta fayda var. Aslında birçoğumuzun bildiği gibi böyle bir eğitime kedimizin ihtiyacı yoktur. Kediler bu eğitimi, doğumlarını takiben maksimum 6-7 hafta içinde annelerinden alırlar ve bize yapacak bir şey kalmaz. Zaten kedici olmayan normal insanlar için, kediyi tercih etmemizin en mantıklı nedeni de budur. Bu sözümden kedilere bakmamız için başka mantıklı neden yokmuş gibi bir anlam çıkabilir ama gerçek sevgide mantık aranmaz. İşin felsefi kısmını başka yazılara bırakmak üzere biz asıl konumuza dönelim. Nadir olsa da bazı kediler tuvalet eğitimini almamış olabilirler. Bunun temel nedeni annelerinden çok küçük yaşta ayrılmış olmalarıdır. Böyle bir durumla karşılaştığınızda ilk yapacağınız şey, ona kedi kumunu koyduğumuz tuvalet kabının yerini göstermek olmalıdır.

Bu mekanı bir kez belirleyin ve yerini zorunlu olmadıkça değiştirmeyin. Burası çok göz önünde olmamalıdır. Kedilerde bizim gibi bu ihtiyaçlarını giderirken yalnız olmak isterler. Kediniz kumla ilk karşılaştığında elinizle kumu eşeleme hareketi yaparak ona burayı tuvalet için kullanması gerektiğinin işaretini verebilirsiniz. Çoğunlukla bir kez denemeyle bu eğitim tamamlanmış olacaktır. Sonrasında kumunun günlük temizliği ve kum kabının haftalık dezenfeksiyonunu yapmak dışında özel bir işleme gerek kalmayacaktır. Kediler yine bizim gibi, bu özel yerin her zaman temiz olmasını beklerler. Birden fazla kedimiz varsa her biri için ayrı kap kullanmakta fayda vardır. Bu konuda kediler çoğu şeyde olduğu gibi paylaşımcı değildir. Kullandığınız kumun markasını da değiştirmemenizde fayda olacaktır. Birçok kedi bundan hoşlanmaz. Zorunlu kalırsak eski ile yeniyi karıştırarak bu geçiş dönemini sorunsuz atlatabiliriz.

Son olarak bazı kediler vardır ki gerçekten çoğu insan gibi, insanlar için dizayn edilmiş tuvaletleri kusursuz kullanabilirler. Askerliğini yapmış birçok Türk erkeği için, bu çoğu insan gibi kelimesi fazla iyimser gelebilir ama bazı kediler bu konuda inanılmaz derecede yetenekliler. Bunun eğitimini nasıl aldıklarını tam olarak çözemedimse de, bu akıllı kedilerin sahiplerini taklit ettiklerini düşünmekteyim. Bu özel anınızı kedinizle paylaşmayı göze alırsanız onu bu şekilde eğitme şansınız olabilir. Ancak unutmayınız her zaman isteğiniz yere ihtiyacını yapmayabilir. Özellikle lavabo ve küvetler de bu iş için kedilerce kullanılabiliyor. Çok hijyenik olmasa da bu eğitim sizi hatırı sayılır kum masrafından kurtaracaktır.

Keditörün Önerisi

Kedilerde Yeme Bozuklukları

16.08.2021

Kedilerin çoğu yemek yemeyi sever. Özellikle evde yaşayan kedilerin çoğu, sokaktaki kedilere ...

Kediniz Kaç Yaşında?

22.06.2021

Kedicilerin kedilerinin yaşlarını hesaplamak konusunda kafaları biraz karışık. Kedilerin ...

Kediler Alemi

5 Tekir Kedi Türü

03.09.2021

İnsanlar kedilerin çoğuna tekir cinsi derler. Ancak tekir bir kedi cinsi değil, üzerinde ...

Kaplumbağalar

13.08.2021

Kaplumbağalar sırtındaki kalın kabukla dikkatleri üzerine çeken canlılardır. ...

Kediniz Hiperaktif Mi?

07.07.2021

Hiperaktif, yerinde duramayan, oyun oynamaktan sıkılmayan çok hareketli bir kediniz mi ...

Kedim Neden Isırıyor?

06.07.2021

Kediler bazen ısırma eğilimi gösterebilir. Kediciler iyi bildiği gibi bir anda koşup ...

Uyku - Dr. Tarkan Özçetin

10.04.2021

Tıpkı Fikret Kızılok’un şarkısındaki gibi: “Uyku kardeşim ver elini, usul usul damla ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER