YENİLER >

Kaplumbağalar

Kaplumbağalar

Kaplumbağalar sırtındaki kalın kabukla dikkatleri üzerine çeken canlılardır. Yavaşlıkları, uzun ömürlü oluşları insanlar tarafından bilinen özellikleridir. İşte, kaplumbağalar hakkında tüm merak edilenler..

Kaplumbağaların vücutları kalın bir kabukla örtülüdür. Baş, kuyruk ve bacaklar bu sert kabuğun dışına uzanabilmekte ve bu sayede beslenebilmekte, hareket edebilmektedirler. Suda ve karada yaşayan türleri ile kaplumbağalar insanların ilgi odağıdır.

Kemik yapıdaki kabuklarının üstünde genellikle keratin plaklar yer alır. Bazı su kaplumbağası türlerinde ise yumuşak bir deri mevcuttur. Yine kabuklarının üstü “Karapas”, altı ise “Plastron” olarak adlandırılmaktadır. Kaplumbağaların kabuğu oldukça sert ve ağırdır. Bu nedenle ters dönmeleri durumunda yeniden düz dönmeleri çok zordur. Tehlikelerden korunmasını sert kabuğuna borçlu olsa da, ters dönmesi gibi durumlar tehlike yaratabilir.

Kaplumbağaların dişleri yoktur. Çeneleri keratinden bir kılıf ile kaplıdır ve kenarı keskindir. Görme ve koku alma duyuları oldukça gelişmiştir. Ancak sesleri çok iyi duyamazlar.

Kaplumbağaların 4 ayağı vardır. Her ayağında 5 adet parmağı mevcuttur. Tüm parmaklarını aktif şekilde hareket ettirip, kullanabilirler.

Kaplumbağaların ömürleri 150-200 yıl arasındadır. Oldukça uzun bir ömre sahiptirler. Antarktika’da fazla olmakla birlikte, tüm dünyaya yayılmışlardır.

Bazı kara kaplumbağaları ayılar, yılanlar gibi kış uykusuna yatarlar. Kendilerini bütün yıl toprak altına gömerek kışı geçirirler. Su kaplumbağaları ise denizin derinliklerine dalarak yazın gelmesini orada bekler.

Bilinen 250 çeşit kaplumbağa türü vardır. Bu türlerden sadece 8 tanesi Türkiye’de yaşamaktadır.

Bazı kaplumbağa türleri evcilleştirilir

Tıpkı kedi ve köpek gibi kaplumbağaların da bazı türleri sahiplerini tanıyan canlılardır. Hatta sahipleriyle oyun oynayabilirler.

İyi beslemek kaplumbağalar için önemlidir. Türlerine göre farklılık gösterebilirler. Bazıları etçil, bazıları otçuldur. Yanlış beslemek ölümle sonuçlanmasına sebep olur.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Hayvanlar Aşık Olur Mu?

27.08.2021

Aşık olmak insanlara has bir duygu mudur? Hayvanlar aşık olabilir mi? Bilim insanları ...

Kedim Neden Mama İstiyor?

26.06.2021

Sizin de kediniz hep aç ve yemek yemek için miyav sesleriyle peşinizden ayrılmıyor mu? Gün ...

Mezuniyete Doğru

02.06.2021

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Eğitim ve Öğretim Programları ...

Uyku - Dr. Tarkan Özçetin

10.04.2021

Tıpkı Fikret Kızılok’un şarkısındaki gibi: “Uyku kardeşim ver elini, usul usul damla ...

Kahraman Kedi Arthur

16.02.2021

Avustralya’da evlerinin arka bahçesinde ülkenin en zehirli yılanı tarafından saldırıya ...

Kedi Kitabevi

06.05.2020

Kedi Kitabevi, kapıdan giren herkesin dikkatini çeken ‘okur dostlar grubu’nun yeni üyesi ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER