Kediniz İçin Aşılama Neden Önemli?

Kediniz İçin Aşılama Neden Önemli?

Evcil dostlarımızın sağlıklı, iyi bir hayat sürebilmeleri için onlara neyin iyi geldiğini bilmeli ve ona göre davranmalıyız. Bu büyük sevgimizi onların ömürlerini uzatmak, onları mutlu etmek için kullanmalı ve onların bakımlarını aksatmamalıyız. Peki, aynı evi paylaştığımız dostlarımız için aşılama önemli midir?

Kediniz veteriner ziyaretlerinden hoşlanmıyor olabilir. Bu ziyaretler onu strese sokuyor ancak sağlık kontrollerini rutin şekilde yerine getirdiğinizde veteriner korkusunda azalma olabilir. Aşılar henüz net bir tedavisi bulunmayan viral hastalıklara karşı kedi ve köpeklerin bağışıklığını güçlendirerek bu virüsler ile karşılaştıklarında hastalığa direnç göstermelerini sağlayan enjeksiyon tipi uygulamalardır. Dostlarınızın uzun yıllar boyunca sağlıklı yaşamasını istiyorsanız veteriner kontrolünde aşılarını yaptırmanız gerekmektedir.

Cat Hospital Kedi Hastanesi’nden veteriner hekim Umut Fikret Korkmaz koruyucu hekimlik uygulamalarına dikkat çekti.

Veteriner hekim Umut Fikret Korkmaz: “Kedi virüslerinin birçoğu bulaşıcı ve dirençli tiptedir. Kedi ve köpeklerin herhangi bir yolla vücutlarına girebilmeleri halinde doslarımızın aşı uygulamaları tam değilse ciddi sağlık sorunlarına ve hatta ölüme dahi sebep olabilirler. Aşılama basit bir mantık üzerine çalışır. Aşılama gerektiren virüslerin birçoğu ölümcüldür. Neredeyse hiçbirinin bilinen bir tedavisi bulunmaz. Bu nedenle kedi ve köpekleriniz aşılama gerektiren virüslerle karşılaştıklarında sadece semptom giderici ve bağışıklık güçlendirici bir hayatta tutma tedavisi uygulanabilir.” açıklamasında bulundu.

Kesin bir tedavisi olmayan tüm tehlikeli hastalıklar için tıpkı bizler gibi kedi ve köpeklerimizin de aşılanarak risk azaltılmalıdır. Aşılama evcil dostlarınız için en az beslenme kadar önemli bir unsurdur.

31/03/2023

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Saray Kedisi ‘Mülayim’

15.06.2022

Osmanlı saray yaşamında hayvanlar da sarayın bir parçası olarak görülüyordu. Sarayda ...

Kedilerde Solunum Sistemi

09.03.2023

“Vücudun oksijen gereksiniminin sağlanması konusunda kedilerin solunum sistemi insanlarınkine ...