YENİLER >

Exotic Shorthair - Dr. Başak Tolga

Exotic Shorthair - Dr. Başak Tolga

Bilimsel adı: Felis catus

Renk: Gümüşi, gölgeli ya da bulutsu gri, altın sarısı veya siyah beyaz

Exotic Shorthair ırkı kediler ilk defa 1960 yılında ABD’de İran ( Persian) ve American Shorthair ırkı kedilerin çiftleştirilmesi sonucunda üretilmiştir. Avustralya’da ise daha çok Persian ve British Shorthair ırkının çiftleştirilmesi neticesi üretilen bu ırk, sonraları Persianlar’ın Burmese ve Russian Blues ırkları ile de kırılmasıyla çeşitlenmiştir.

Bu anlamda, Exotic Shorthair ve Persian kedisini birbirinden ayırmakta zorlanabilirsiniz. Her iki ırkın ortak özellikleri; yuvarlık alın, belirgin yanak, sert hatta sahip, kısa ve geniş burun yapısı, güçlü çene ve güçlü pençelerdir. Geniş ve yuvarlak gözleri mavi ya da yeşil olabileceği gibi, boyun kısa ve kalındır. Pençeleri oldukça belirgin ve geniş ve tüyleriyle örtülüdür. Kuyruk kısa ve genellikle düşüktür. Ortalama 3.5 - 6 kg ağırlığındadırlar. Sık tüylü olmaları sebebiyle olduğundan yapılı görünürler. Exotic Shorthair, British Shorthair ırkına göre daha sosyaldir. Exotix Shorthair kedi ev yaşamına adaptasyonu belki de en kolay ırktır. Biraz tembel ama oldukça ılımlı, sürekli talepkar olmayan ve birlikte yaşadıkları aileyle uyumlu bağ kurabilen bir yapıya sahiptirler. Gündüz uykuya düşkün, geceleri ise tüm kediler gibi daha aktiftir. Bu anlamda, kedinizle oyun oynamak için gece karanlığını beklemeniz akıllıca olabilir.
Mutlu ve sağlıklı bir yaşam koşulu sağlandığında ömürleri ortalama 15 yıl kadardır. Bunun için neler yapılabilir?

BAKIM


Yassı burunları sıklıkla tıkanacağından, soluk alıp vermeleri güçleşir ve göz akıntısına sebep olur. Ayrıca, geniş yapılı gözleri, dış etkenlere sürekli maruz kalır. Bu sebeple gözleri haftada 2-3 defa veteriner hekiminizin önerdiği bir solüsyon ile pamukla silinmeli, burun tıkanıklığı yine hekiminizin önerisi doğrultusunda temizlenmelidir. Aynı şekilde, tüylü kulakları da kir birikimine müsait olduğundan, nemli bir pamukla bakım sağlanması gerekir. Tırnakları uzadığında mutlaka kısaltılmalıdır. Bu işlemi zaman içerisinde kendiniz de yapabileceğiniz gibi, kliniğinizden profesyonel destek de alabilirsiniz.

FIRÇALAMA

Sert ve pütürlü dili sayesinde kediniz ölü derilerinden kurtulmak için kendini yalayarak temizliğini yapar. Böylece tüyleri temiz ve parlak görünür. Düzenli olarak kendini temizleme alışkanlığına rağmen, uzun tüylü ırklarda tüylerde topaklanma oluşabilir. Bu tüylerin sürekli yutulması sonucu kediniz bunu kusma yoluyla atmaya çalışır. Bu durumda endişelenmenize gerek yoktur. Tüylerini tarayarak, ona yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca, veteriner hekiminizin önereceği lifli bir kuru mama tüketimi ya da macun kullanımı ile bağırsakların sağlıklı çalışması sağlanarak bu tüylerin atılması kolaylaşacaktır.

BANYO


Bilinenin aksine, kediler yıkanabilir. Kedinizin bundan hoşlanacağını söylemiyoruz ancak gerekli görüldüğü takdirde Exotic Shorthair ırkı kedilere ayda bir defa banyo yaptırılabilir. Böylece, dökülen tüylerin uzaklaştırılması kolaylaşır. Bu uygulamaya genç yaşta başlamanız adaptasyonu için yerinde olacaktır. Banyo sırasında kedinize masaj yapmanız onu rahatlatır ancak şampuan kalıntısı kalmamasına mutlaka özen gösterin. Banyo sonrası tüyleri hızlıca fırçalanarak kurutulmalıdır. Banyo ayrıca burun tıkanıklığının giderilmesine de yardımcıdır.

BESLENME


Exotic Shorthair ırkı kediler taze ete düşkündürler. Ancak ev yaşamlarında mutlaka dengeli bir diyet tercih edilmelidir. Mama kaplarında sindirim sistemlerinin rahatlatılması için taze çim bulundurulabilir. Taze çim ayrıca iyi bir B vitamin, folik asit ve niasin kaynağıdır. Bu çimi evde yetiştirmeniz en sağlıklı yoldur.

Genellikle her gün yenilenmiş su içmeyi severler. Su ihtiyacı yazın artar.

Ayrıca, çiftleşme döneminde kalsiyum desteği alması önemlidir. Genellikle bir doğumda 4-5 yavru alınır.

Keditörün Önerisi

Jyotish - Ferhan Yüksel

09.05.2020

Bizler, madde ve bilinç boyutlarında yani III. ve IV. Boyutlarda varlığımızı ...

Kediler Alemi

Kedici Ol, Terk Etme!

19.07.2021

Bazı insanlar, kedici olmanın ona ömür boyu huzurlu, güvenli ve sevgi dolu bir ortam ...

Bizler Büyük Kedileriz

05.07.2021

İngiltere’de yapılan bilimsel bir araştırmada, kedilerin insanları kendilerinden büyük bir ...

Tarihte İz Bırakan Kediler

25.04.2021

Kedilerin çok zeki olduğu aşikar. Ayrıca hayatı çok daha iyi bir hale de getiriyorlar. Bazen ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER