Tasma mı? Denemeye Değer.. - Alp Akoğlu

Tasma mı? Denemeye Değer.. - Alp Akoğlu

Araştırmalar kaybolan kedilerin yalnızca yüzde ikisinin evlerine geri döndüğünü gösteriyor. “Ben kedimi hiç evden çıkarmıyorum, kaybolma olasılığı yok” diye düşünmeyin. Çünkü istatistiklere göre evden dışarı çıkarılmayan kedilerin kaybolma olasılıkları da şaşırtıcı derecede yüksek.

Kaybolan tüm kedilerin yaklaşık %40’ının evden çıkarılmayan kediler. Üstelik, bu kedilerin büyük çoğunun tasması olmadığından yaşamlarını sürdürebilenler ya başkaları tarafından sahipleniliyor ya da sokak kedisi olarak algılanıyor. Bu durum evcil kedilere künye taşıyan tasma takmanın ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Ne var ki çoğu kedi sahibine göre kediler tasmalardan hiç hoşlanmıyor. Siz de bir kedi severseniz, muhtemelen böyle düşünüyorsunuzdur. Nitekim birçok kedi sahibi tasma takmayı denese bile kedinin tasmayı çıkarmaya çalışırken kendisini yaralamasından çekindiği için onun tasma takması konusundaki ısrarından kısa sürede vazgeçer.

ABD’deki Ohio, Florida ve Texas’taki çeşitli üniversitelerdeki kedi sahipleri arasında yapılan bir araştırmada kedilerin takılan tasmalara ne kadar “tahammül edebildiği” incelenmiş. 338 kedi sahibinin toplam 538 kedisiyle yapılan araştırmada kedilere çeşitli özelliklerde tasmalar takılmış. Bu kedilerin 391’i, yani %72’si önceden belirlenen süre olan altı ay boyunca tasmayı takmış. Geriye kalanların 32’sinden çeşitli nedenlerle sonuç alınamamış. Bunun dışında altı ayın tamamında tasma takmamış kedilerin sayısıysa 115. Bu kedilerin sahipleri kedilerinin tasmalarını neden takmadıkları konusunda çeşitli gerekçeler göstermişler. Araştırmaya katılan kedilerin %7,1’i tasmasını kaybetmiş; %4,8’i tasmanın olduğu bölgeyi aşırı derecede kaşımış; %3,3’ü tasmayı sürekli çıkardığı için, %1,5’i de tasmayı ağzına ya da başka bir cisme taktığı için sahipleri tasmayı takmaktan vazgeçmiş. Kedi sahipleriyle yapılan görüşmelerden çıkarılan sonuçsa ilginç. Çünkü kedilerinin tasmayı ne kadar benimsedikleri kedi sahiplerinin tutumlarıyla orantılı çıkmış.

Kedilerinin tasmayı kabul etmeyeceği önyargısına sahip olan kedi sahipleri kedilerinin tasmaya alışması konusunda sabırlı değiller. Kedi tasmadan rahatsız olduğunda çok da üstelemiyorlar. Görüşmelerden, bazı kedi sahiplerinin sadece bir kez uğraştığı, sabırlı olanlarınsa beş altı kez denedikleri sonucu ortaya çıkmış. Yine araştırmaya katılan kedilerin sahipleriyle yapılan görüşmelerde kedilerin 56,3’ünün tasmaya beklenenden daha iyi tahammül ettiği sonucu çıkmış. Kedi sahiplerinin %31’i, sonucun bekledikleri gibi olduğunu kalan %8’lik kısmıysa sonucun beklediklerinden kötü olduğunu belitmiş.

Araştırmayı yürüten Linda Lord, tasmaların kediler için tehlikeli olabileceğini de belirtmekten geri kalmıyor. Araştırmaya katılan kedilerin yaklaşık %3,3’ünün tasmalarının ağızlarına ya da bir başka cisme takıldığını vurguluyor. Ancak, tasmanın oluşturduğu riskin kedilerin kaybolma riskinden çok daha küçük olduğunu da belirtiyor. Araştırmada kedilerin çoğuna tasma dışında, son zamanlarda yaygınlaşmaya başlayan bir uygulama olan mikroçipler de takıldı. Burada ki amaç mikroçiplerin ne kadar sağlıklı çalıştığını bulmaktı. Çalışma sonunda mikroçip takılan 478 kediden yalnızca üçünün mikroçipinin enjeksiyon yeri olan kürek kemiklerinin arasından kaydığı belirlenmiş. Tasmanın aksine bu mikroçipler dikkat çekmese de kayıp kediler bulunduğunda içerdikleri bilgiden kedinin kimliğinin ve sahibinin belirlenmesi mümkün. Bu mikroçiplerin dışarıdan belli olmaması kedilerin sokak kedisi olduğunu düşündürebilir. Ancak yine de tasma takamayan kediler için mikroçipler iyi bir seçenek.

Çalışmanın sonunda, araştırmaya katılan kedilerin %90’ının sahibi araştırmacılara kedilerine tasma takmayı sürdüreceklerini belirmiş. Geri kalan %10 ise yaşadıkları sıkıntıdan dolayı ya da kedilerinin kaçma olasılığının bulunmayışı dolayısıyla tasma takmayı düşünmediğini belirmiş.

01/04/2021

Keditörün Önerisi

Atatürk'ün Hayvan Sevgisi

10.11.2022

Mustafa Kemal Atatürk’ün her ne kadar üç köpeği olduğu bilinse de, hayvan sevgisi sadece ...

Kedilerde Anemi Nedir?

09.10.2023

Kırmızı kan hücrelerinin (eritrositler) sayısının, fonksiyonunun veya hemoglobin ...

Kediler Alemi

Mutlu Tüyler

22.06.2023

Kedilerin tüy dökmesi normal bir durumdur, ancak tüyleri fazla miktarda dökülürse veya ...

En Büyük Kedi Cinsleri

09.08.2023

Büyük kedi cinsleri dendiğinde aklımıza ilk olarak kaplanlar, aslanlar, çitalar ve pumalar ...

Kedileri Ne Üzer?

25.08.2023

"Kediyi ne ya da neler üzer?" sorusuna verilebilecek birden fazla yanıt olsa da dostlarımızı ...

Kediler Nelerden Korkar?

16.03.2022

Özgür, başına buyruk takılmayı seven kediler, tıpkı insanlar gibi birçok şeyden ...

Miyav Dili Ve Kedi Selamı

01.02.2023

University of Georgia’dan hayvan davranışları konusunda uzman olan Sharon Crowell-Davis, ...

Kedilere Kişilik Testi

27.05.2023

Amerika’da 45 hayvan barınağında uygulanmaya başlanan yeni bir uygulama sayesinde kedilerin ...

Kedi Aknesi Nedir?

30.12.2022

Kedi çene aknesi, kedilerde oldukça yaygın bir cilt durumudur. Çene aknesi, bir kerelik bir ...

ÖN YARGILAR SON BULDU!

15.07.2023

ÖN YARGILAR SON BULDU! Kedicilerin gönülden bildiği ve gerçekliğini savunduğu bu bilgi, ...

Kedilerin Yaşam Evreleri

07.04.2023

Kedinizin hayatın hangi aşamasında olduğunu hiç merak ettiniz mi? Kedilerin yaşam ...

Kediler Neden Hapşırır?

27.09.2022

Kedilerin zaman zaman hapşırdıklarına hepimiz şahit olmuşuzdur.  Kediler de insanlar ...