Kediler Ve Akan Sular

Kediler Ve Akan Sular

Kediler için akan su güven verir. Akan taze suyu, minik dostlarımız lıkır lıkır içerler. Kedinizin, kabında su varken gidip musluktan su içtiğine tanık olmuşsunuzdur. Peki ama neden?

Kedinizin bir kaptaki taze suyu içerken bazı tuhaf davranışlarını gözlemlemiş olabilirsiniz. Mesela patisiyle suyu sıçratma veya döküp yerden içme gibi bize değişik gelen ancak onlar için sıradan bir davranış olan bu suyu sıçratma hareketlerini hiç merak ettiniz mi? Kediler bunu ne için yapar?

Minik dostlarımızın akan suyu sevmesi belki vahşi doğadan, belki yağmur damlalarını yakalamaya çalışmaktan gelmektedir. Musluktan su akarken bir anda kediniz gelebilir ve onu patisiyle içmeye çalışabilir. Ya da taze akan suyu diliyle yakalamaya çalışabilir. Bu onun için hem bir oyun, hem de su içmesi konusunda yarar sağlar. Kedimiz için su içmek sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Her zaman taze su içmek isterler. Yeni konulmamış bir su onlar için kirli bir sudur.

Yağmur suyu veya musluktan akan suyun soğuk olduğunu bilen kediler için akan sular daha cazip gelmektedir. Paket konserve gibi yaş mamalarda bulunan yüksek su oranı sayesinde, kaptan su içmeye çok fazla ihtiyaç hissetmezler. Evdeki minik dostlarımızı su içmeye teşvik etmek için minik bir su şelalesi alabilirsiniz.

Kediler sularını paylaşmak istemezler

Minik dostlarımız sularını paylaşmaktansa bazen çamurlu bir yağmur suyunu içmeyi tercih ederler. Sularını başka bir kedinin içmesini istemezler. Bu onlara özgü olmadığını ve o suyun pis olduğunu onlara hissettirir. Akan sular onlara temiz olduğuna dair güven verir. Her zaman onlar için taze, temiz ve sadece kendi içeceği su bulundurmalıyız.

Kediler durgun su sevmezler

Minik dostlarımız yabani ortamda buldukları akan sulardan içerler. Bu da onların sağlıklı kalmasını sağlar. İçgüdüsel olarak kediler durgun su sevmezler. Bu sebeple musluktan veya yağmur suyundan içmeyi benimser ve ona güvenirler.

Su içmesi için ipuçları,

Kedinizin plastik bir kabı varsa, metal, seramik ve hatta cam bir kap deneyin.

Mama kabının yanında bulunan su kabını uzaklaştırın. Mama kabıyla yan yana duran su kapları, kedilerin daha az su tüketmesine sebep olabilir.

Başta da önerdiğimiz gib su şelaleleri, evcil dostunuzun taze su ihtiyacını karşılamak ve su içmeye teşvik etmek için güzel bir yoldur.

15/12/2022

Keditörün Önerisi

Kedi Kumu Nasıl Bulundu?

26.05.2023

Kediler ve insanlar yüzyıllardır beraber yaşıyor. İkinci dünya savaşı sırasında ...

Kediler Özler Mi?

23.04.2022

Kediler söz konusu olduğunda onların bağımsızlıklarına düşkün ve insan varlığına ...

Kediler Alemi

KARA KEDİ KAHVE KEDİ

10.09.2023

Bazı siyah kedileri gördüğünüzde hafif kahverengi ve paslı bir görünüme sahip ...

Köpeklerde Havlama

07.08.2021

Köpekler yavruyken, homurdanma ve sızlama gibi sesler çıkarır. Peki, köpekler ne zaman ...

Kediler

29.12.2022

Kediler evimizin neşesi, sokaklarda başını okşayıp, beslediğimiz birbirinden farklı ...

Elma ve Kedinin Faydaları

13.03.2021

1-Anti-Kanser Vücudu hayat emici kanserli hücrelerden koruyan güçlü anti-kanser yeteneklerine ...

Kediniz Hangi Renk?

05.02.2023

Kedilerle ilgili harika şeylerden biri, her kediyi benzersiz kılan çok çeşitli ...