İlk Görüşte Aşka İnanır Mısınız?

İlk Görüşte Aşka İnanır Mısınız?

Kıvrılan kuyruğu, meraklı bakışı, usulca yaklaşıp sizi koklaması… Ah o birden gözünüzde canlanan gelecek planları. Eve her geldiğinizde mutluluk gösterileri, coşkulu koşturmacalar, sarılıp uyumalar derken kucağınızda bir mırmır ile eve girdiğinizi görüyorum. Evin her noktası meraklı bir şekilde kolaçan edildiyse mırmırınız en çok nereyi beğendiyse orda biraz kestirecek. Belki de sizin yatağınızda gözü var bilemeyiz. Sonuçta ünlü düşünür mırmır ne demiş bilirsiniz “Önce kalbini çalarım, sonra yatağını”.

Peki, bu köle olma işlemleri nasıl oluyor birlikte inceleyelim mi?

Sahipleneceğiniz kedinin yetişkin ya da yavru olması fark etmeksizin ilk şart karşılıklı aşktır. İtirazı olan şimdi konuşsun ya da sonsuza kadar sussun.

Bebek kediler de aynı insan bebekler gibi anne sütüne ihtiyaç duyar. Ne yazık ki tüm yavrular annelerinin yanında en az 2 ay duramıyorlar. Sizin de iki gözünüzün çiçeği 2 aylıktan küçükse süt tozu ile beslenmesi en doğrusudur. Dikkat bu süt tozu kahve ile alakalı değildir! 2.ayını doldurmuş bebekler mamaya geçiş sağlayabilir.

Yetişkin kediler yalnız kalabilse de yavru kediler için pek önerilmez. Bu yüzden evde pek zaman geçirmiyorsanız yavru kediler yerine yetişkin kedileri düşünmenizi tavsiye edebiliriz. Yavru kediler de aynı çocuklar gibi meraklıdır. Nerde ne var bir merak bir hareket aman aman. Tabii biraz dağınıklık ve minik firarcıklar olabilir.

Yetişkin kediler ile ilk görüşte aşk olmasa bile bir hoşlantı kabulümüzdür. Yetişkin kedilerin karakteristik özellikleri oturmuş olduğu için birden can ciğer olmasını beklememek en normali. Zamanla adım adım inşa edilen güven önemlidir. Kim bilir neler yaşadı mırmır, birbirinizi tanımak için ağır adımlar ve özenle yaklaşmakta fayda var.

Yetişkin kedilerin daha az hareketli olmaları, tuvalet eğitiminin olması sizi oh rahatım dedirtmesin. Her kediye özel ihtiyacına göre mamalar veteriner hekim kontrolünde sağlanmalı. Kendisi her gün yaş mama istese de bunun işin türlü şaklabanlıklar yapsa da fazlası zarar. Tabii veteriner hekim kontrolünde vitamin ve ek besin verilebilir.

Bir diğer husus olan kısırlaştırılmış kedi, diğer kedilere göre daha az hareketlidirler ve metabolizmaları daha yavaş olduğu için hızlıca tombik bir bal arısı olabilirler. Bu yüzden kısırlaştırılmış kedilere özel mamalar tercih edilmeli ve her fırsatta hareket ettirilmelidirler.

10/06/2023

Keditörün Önerisi

Kediniz Mutlu Mu?

25.03.2023

Kanada’da hayvan sağlığı teknolojisi şirketi Sylvester.ai, bir kedinin acı hissedip ...

Kediler Alemi

Hayvanlar Aşık Olur Mu?

30.05.2023

Aşık olmak insanlara has bir duygu mudur? Hayvanlar aşık olabilir mi? Bilim insanları ...

Kediler Televizyon İzler Mi?

24.04.2023

Televizyonda bir belgesel açıksa kedilerin verdiği komik tepkileri tüm kediciler görmüştür. ...

Dikkat Kedi Çıkabilir!

18.02.2021

Sivas Belediyesi örnek bir olaya imza atarak, şehrin birçok noktasına ‘Kedi çıkabilir’ ...

Kediler Müzik Sever Mi?

08.12.2021

İnsanların büyük çoğunluğu gün içinde az ya da çok olsa da müzik dinlemektedir. Peki ...

İran’da Kedi Müzesi

29.04.2022

İran'ın başkenti Tahran'da farklı cinsteki kedilere ev sahipliği yapan kedi müzesi, ...