Kediler Neden Güzeldir? - Ebru Erdemoğlu

Kediler Neden Güzeldir? - Ebru Erdemoğlu

Sizi asla terk etmez bu güzel sevgili. Evler değişir, ilişkiler, dostluklar biter, zaman akar gider, siz hastalanırsınız, çirkin görünürsünüz, yaşlanırsınız. Sizi, siz olduğunuz için sevmeye ve yanınızda kalmaya devam eder… Ebru Erdemoğlu’nun kaleminden kediler! Kediler güzeldir çünkü… Nereden başlamalı? Bakınca sizi kenetleyen, gizemli, büyülü, güzel gözlerinden mi? Yüzlerindeki şirin ve masum ifadeden mi? Estetiklerinden ve zarafetlerinden mi? İlk kedim bana geldiğinde, ona bakıp şöyle düşünmüştüm “dünyada ne güzel canlılar varmış.” O güne kadar böyle güzel bir şey görmemiştim çünkü. Hele ki dokunduğumda hissettiğim, o yumuşacık, sıcak his.

Kediler güzeller, çünkü güzel olmak için yaratılmışlardır. Her canlıyı sevebilirsiniz ama bir kediyle yaşadığınız, aşktır. Ona ilk görüşte aşık olursunuz ve bu aşk asla zamana yenilmez. Her sabah, evde salınarak dolaşan bu sevimli canlıya olan aşkınız tazelenir, yenilenir. O da farkındadır güzelliğinin, tüylerini yalayışından, halıda yuvarlanışına kadar, kendisine hayran bırakan edasıyla, kaçamak bakışlar atar etrafa.

Sizi asla terk etmez bu güzel sevgili Evler değişir, ilişkiler, dostluklar biter, zaman akar gider, siz hastalanırsınız, çirkin görünürsünüz, yaşlanırsınız. Sizi, siz olduğunuz için sevmeye ve yanınızda kalmaya devam eder. Asla yargılamaz, karışmaz, eleştirmez. Kaç kişi sizi olduğunuz gibi, değiştirmeye çalışmadan kabullendi? Bir kedi, sizi değiştirmeye çalışmadan sever. Sizi kabullenir, tanır. Nelere kızdığınızı, neleri sevdiğinizi, zaaflarınızı öğrenir. Tamamen kendi yöntemleriyle, kendi gözlemleriyle çok kısa sürede sizi fetheder.

Kediler güzeldir çünkü yargılamazlar. Yalan söylemez, yalandan öyle gibi davranmazlar. Kucağınızda hırıldıyorlarsa, bu gerçekten mutlu oldukları içindir. Sizinle oyun oynamak istiyorlarsa, sizinle vakit geçirmek istedikleri içindir. Ona sarılıp uyumanıza izin veriyorlarsa bu, sizi sevdiği içindir. Rengi, deseni, cinsi ne olursa olsun, kedi dürüsttür. Olduğu gibidir. Sevdi mi sever, istemezse asla rol yapmaz. Hayatımızda kaç kişi onlar kadar dürüst hiç düşündünüz mü?

Üzgün olduğunuzda yanınıza gelip, size bakarlar ve hemen anlarlar hislerinizi. Gelirler çünkü sizi teselli etmek isterler. Kucağınıza çıkmaları, size sürtünmeleri hep bu yüzdendir. “Üzülme, bu da geçer” demektir bu asil davranışın anlamı. “Bak ben yanındayım, bana sarıl ve unut” derler bir nevi. Kim sizi tam da ihtiyacınız olduğunda, sorgulamadan, detayları merak etmeden, sadece iyi hissetmenizi sağlamak için teselli etti?Olmadık şaklabanlılar yapıp güldürürken, sakarlıklarıyla eğlendirirken, meraklı bakışlarıyla etrafı süzüp neredeyse her gördüğüne şaşırırken, bize yaşattıkları biraz da hayatın keşmekeşini unutturmak değil mi?

Kediler güzeldir, çünkü saf güzelliktir onlardaki. Çıkarsız, yargısız, yalansız…

Bana kedileri neden bu kadar çok sevdiğimi soranlara verdiğim cevap bu; onları seviyorum çünkü çok güzeller ve ben güzelliğe hayran, sıradan bir canlıyım.


 


Keditörün Önerisi

Kedilerin Tüy Bakımı

31.08.2021

Kedinizin tüylerinin bakımını düzenli yapmak oldukça önemlidir. Peki kedilerin tüy bakımı ...

Kediler Alemi

Kuşlarda Stres

30.10.2021

Hayatını tehlikeye atabilecek birçok başka patolojiye yol açabilen kuşlardaki stresi iyi ...

Mezuniyete Doğru

02.06.2021

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Eğitim ve Öğretim Programları ...

Kediler İş Başında!

13.05.2021

ABD'nin Chicago şehrindeki fare istilası sorununu çözmek bir hayvan barınağındaki kediler ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER