Kediler Neden Güzeldir? - Ebru Erdemoğlu

Kediler Neden Güzeldir? - Ebru Erdemoğlu

Sizi asla terk etmez bu güzel sevgili. Evler değişir, ilişkiler, dostluklar biter, zaman akar gider, siz hastalanırsınız, çirkin görünürsünüz, yaşlanırsınız. Sizi, siz olduğunuz için sevmeye ve yanınızda kalmaya devam eder… Ebru Erdemoğlu’nun kaleminden kediler! Kediler güzeldir çünkü… Nereden başlamalı? Bakınca sizi kenetleyen, gizemli, büyülü, güzel gözlerinden mi? Yüzlerindeki şirin ve masum ifadeden mi? Estetiklerinden ve zarafetlerinden mi? İlk kedim bana geldiğinde, ona bakıp şöyle düşünmüştüm “dünyada ne güzel canlılar varmış.” O güne kadar böyle güzel bir şey görmemiştim çünkü. Hele ki dokunduğumda hissettiğim, o yumuşacık, sıcak his.

Kediler güzeller, çünkü güzel olmak için yaratılmışlardır. Her canlıyı sevebilirsiniz ama bir kediyle yaşadığınız, aşktır. Ona ilk görüşte aşık olursunuz ve bu aşk asla zamana yenilmez. Her sabah, evde salınarak dolaşan bu sevimli canlıya olan aşkınız tazelenir, yenilenir. O da farkındadır güzelliğinin, tüylerini yalayışından, halıda yuvarlanışına kadar, kendisine hayran bırakan edasıyla, kaçamak bakışlar atar etrafa.

Sizi asla terk etmez bu güzel sevgili Evler değişir, ilişkiler, dostluklar biter, zaman akar gider, siz hastalanırsınız, çirkin görünürsünüz, yaşlanırsınız. Sizi, siz olduğunuz için sevmeye ve yanınızda kalmaya devam eder. Asla yargılamaz, karışmaz, eleştirmez. Kaç kişi sizi olduğunuz gibi, değiştirmeye çalışmadan kabullendi? Bir kedi, sizi değiştirmeye çalışmadan sever. Sizi kabullenir, tanır. Nelere kızdığınızı, neleri sevdiğinizi, zaaflarınızı öğrenir. Tamamen kendi yöntemleriyle, kendi gözlemleriyle çok kısa sürede sizi fetheder.

Kediler güzeldir çünkü yargılamazlar. Yalan söylemez, yalandan öyle gibi davranmazlar. Kucağınızda hırıldıyorlarsa, bu gerçekten mutlu oldukları içindir. Sizinle oyun oynamak istiyorlarsa, sizinle vakit geçirmek istedikleri içindir. Ona sarılıp uyumanıza izin veriyorlarsa bu, sizi sevdiği içindir. Rengi, deseni, cinsi ne olursa olsun, kedi dürüsttür. Olduğu gibidir. Sevdi mi sever, istemezse asla rol yapmaz. Hayatımızda kaç kişi onlar kadar dürüst hiç düşündünüz mü?

Üzgün olduğunuzda yanınıza gelip, size bakarlar ve hemen anlarlar hislerinizi. Gelirler çünkü sizi teselli etmek isterler. Kucağınıza çıkmaları, size sürtünmeleri hep bu yüzdendir. “Üzülme, bu da geçer” demektir bu asil davranışın anlamı. “Bak ben yanındayım, bana sarıl ve unut” derler bir nevi. Kim sizi tam da ihtiyacınız olduğunda, sorgulamadan, detayları merak etmeden, sadece iyi hissetmenizi sağlamak için teselli etti?Olmadık şaklabanlılar yapıp güldürürken, sakarlıklarıyla eğlendirirken, meraklı bakışlarıyla etrafı süzüp neredeyse her gördüğüne şaşırırken, bize yaşattıkları biraz da hayatın keşmekeşini unutturmak değil mi?

Kediler güzeldir, çünkü saf güzelliktir onlardaki. Çıkarsız, yargısız, yalansız…

Bana kedileri neden bu kadar çok sevdiğimi soranlara verdiğim cevap bu; onları seviyorum çünkü çok güzeller ve ben güzelliğe hayran, sıradan bir canlıyım.


 


25/02/2021

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedilerin Sevmediği Kokular

07.04.2023

Kedilerin burunları hassastır. İyi koku alırlar, kokularla bulunduğu yeri tanırlar. Kediler ...

Calico Kediler

23.12.2022

Sokaklarda en sık karşılaştığımız kediler arasında üç renkli olanların tekir kedilerden ...

Kediler Ve Çocuklar

27.09.2021

Kediler harika dostlardır. Çocuklara sorumluluk ve evcil hayvan bakımı eğitimi vermede önemli ...

İlginç Kedi Davası

17.03.2023

ABD'nin Bellevue kentinde yaşayan bir kadın, bir başkasının mülküne izinsiz girdiği ...

Kitapçı Kedi

04.05.2020

İlk Okuma - KedilerUsborne Beginners – Cats – 2003Anna Milbourne / Çeviri: Alp ...

Onlar Eşya Değil, CAN!

27.03.2021

Hayvan sahiplenmek söz konusu olduğu zaman, onların eşya değil bir 'can' olduklarını asla ...

Toksik Oyun

12.06.2023

Oyuncu kedilerin en sevdiği oyuncaklardan biridir evde duran bitkiler. Oyunun dozunu kaçıran ...

"Önce Kedimi Kurtarın"

10.02.2023

Hatay’da çöken duvar ile tavan arasında sıkışan üniversite öğrencisi Kerem ...