Vet. Hek Tarkan Özçetin’e Sorduk: Yavru Kediler Salam Yiyebilir mi?

Vet. Hek Tarkan Özçetin’e Sorduk: Yavru Kediler Salam Yiyebilir mi?

Vet. Hek Tarkan Özçetin’e Sorduk: Yavru Kediler Salam Yiyebilir mi?

Yavru kedi sahiplenen kişilerin öncelikleri arasında, yepyeni bir yaşama adım atan minik dostlarının sağlıklı ve mutlu bir hayat sürmesi yer alır. Yavru kedi sahiplenme, daha doğrusu evlat edinme süreci oldukça keyifli olsa da, yavru kediler için biraz stresli olabilir.Bu nedenle bazı konulara özen gösterilmelidir.

Kedilerin beslenmesinde kırmızı çizgilerin belirlenmesi hâliyle uzun zaman alabilir ancak insanların severek tükettiği bir çok gıdanın yavru kediler için zararlı olabileceği unutulmamalıdır. Siz de yavru bir kedi sahiplendiyseniz ve tam da kahvaltı sofrasındayken "Yavru kedi salam yer mi?" düşüncesinin aklınızdan geçtiğini fark ettiyseniz bu içeriğimiz tam size göre…

"Yavru kedilere salam vermek doğru mudur?" sorusunun yanıtlarını ve bu yanıtların gerekçelerini Veteriner Hekim Dr.Tarkan Özçetin’e sorduk.

Keyifli okumalar

Yavru Kedilerin Beslenme İhtiyaçları

- Sn. Tarkan Özçetin; yavruluk dönemi tüm canlılarda olduğu gibi kedilerde de gelişimsel açıdan kritik bir dönem olarak adlandırılıyor. Dünya’ya geldiklerinde kedilerin ne gözleri açılmıştır ne tam olarak tüyleri gelişmiştir ne de yürüyebilirler. Bu durumun nedeni nedir?

Vet. Hek Tarkan Özçetin: “Bu durumun temel nedeni kedilerin gebelik süresinin, yavruların ideal şekilde gelişebilmesi için yetersiz olmasıdır. Nitekim gelişimleri Dünya’ya geldikten sonraki erken süreçte müthiş bir hızla ilerler.” Dedi ve sözlerine şu şekilde devam etti. “Yeni doğan yavru kediler ki ben onlara kısaca “minnak” diyorum; iki aylık olana kadar anne sütü ile beslenmelidir. İlk 2 ayda herhangi bir nedenle annesinden ayrılan yavrulara anne sütü ile benzer besleyici değerlere sahip olan süt tozu verilmesi gerekir. Akabinde ise yaşamlarının geri kalanında beslenmelerinin odağını oluşturacak kuru mamaları tüketmeye başlarlar. Minnakların büyüme hızları çok yüksek olduğundan, kalori ihtiyaçları da artış gösterir. Minnak yavru kedilerin gelişimlerine özel formüle edilen yavru kedi maması çeşitleri, onların fiziksel gelişimleri için gerekli tüm bileşenleri ideal oranda almalarını sağlar.”

- Peki hocam ‘Yavru kediler, daha doğrusu minnaklar salam yer mi?’ sorusu için de bir cevap alabilir miyiz?


Vet. Hek Dr.Tarkan Özçetin:
“Öncelikle işlenmiş etlerin ne yavru, ne yetişkin ne de yaşlı kedilere verilmesi uygun değildir. “ Hatta aynı şey çocuklar ve yetişkin insanlar için de geçerlidir. Bu konuda Dünya Sağlık Örgütü (WHO) de salam, sosis, jambon benzeri işlenmiş etlerin kansere yol açtığına dair önemli açıklamalarda bulundu.

“Sucuk, sosis ve salam gibi işlenmiş, ısıl işlem görmüş etlerin içeriğinde yüksek oranda tuz bulunur. Tuza ek olarak koruyucu ve katkı maddeleri de içerdiği bilinen şarküteri ürünleri, kedilerin sağlığına zarar verebilir. Özellikle nitrat, kediler için oldukça zararlı olduğu bilinen bir maddedir. Nitrat alımı sonrası kedilerde kalp atışında hızlanma, zayıflık, oryantasyon bozukluğu, anksiyete, idrar yapma sıklığında artış, kusma, karın ağrısı ve ishal gibi semptomlar ortaya çıkabilir. Yavru kedilere salam ve benzeri işlenmiş etler verildiğinde aslında bu et ürünlerinin tam olarak pişmediğinin unutulmaması gerekir. Kedilerin salam dâhil pişmemiş et ve et ürünlerini tüketmeleri, ‘Salmonella’ gibi zararlı bakterilerin vücutlarına girmesine neden olabilir.” Dedi.

Salamın Yavru Kediler Üzerindeki Etkisi

- Salam ve benzeri etlerin kedilerde etkisi nedir hocam?

Dr Tarkan Özçetin: “Yavru kedilerin bağışıklık sistemleri henüz tam anlamıyla gelişmemiştir. Salamda bulunması muhtemel herhangi bir bakteri ya da toksin, yavru kedilerin hasta olmasına neden olabilir.” Dedi.

Kedi sahipleri yani kedicileri hem kendi kedilerini hem de sokak kedilerini beslerken salamdan uzak durmalıdır diye uyaran Vet. Hek Özçetin; “ Eğer illaki kedilere salam verilecekse miktar çok ama çok sınırlı tutulmalıdır.” Diyerek vurguladı.

- Kedilere salam yedirmek obezite yapar mı?

Dr. Tarkan Özçetin: “Salam tüketiminin yavru kediler için gündeme getirdiği bir diğer risk de bu konudur zaten.” “Vücutta aşırı yağ birikimi olarak kısaca açıklanabilen obezite, yavru minnak kedilerin gelişim sürecini olumsuz etkileyebilir. Aynı zamanda aşırı kilo ile bağlantılı sağlık sorunlarının oluşma riskini de yükseltebilir. Az önce de belirttiğim gibi, salamda yoğun miktarda sodyum içeriği bulunur, idealden fazla sodyum tüketimi yavru kedilere önerilmez. Aşırı miktarda sodyum alımı sonucunda kedilerde kusma, ishal, huzursuzluk, nöbet, nefes darlığı ve oryantasyon bozukluğu gibi veteriner hekim kontrolünü gerektiren belirtiler ortaya çıkabilir.”

“Yavru kedilere salam verilmeden önce göz önünde bulundurulması gereken bir diğer öge salam ve türevlerinin yüksek oranda doymuş yağ ve baharat içerebileceğidir. Çok az miktarda sunulduğunda ve sık sık verilmediğinde salamın kediler için çok ciddi sağlık sorunlarına neden olmayacağı bilinse de sindirim sürecinde kediler için zorluk çıkarması mümkündür. Üstelik her kedinin metabolizma hassasiyetleri farklı olabileceğinden az miktarda salamın dahi onlar için olumsuz sonuçlara yol açabileceği ihtimali göz ardı edilmemelidir.”

“Bunlara ek olarak kediciklere salam vermenin potansiyel zararlarından biri, salamın içeriğinde bulunma ihtimali olan diğer bileşenlerin kediler için zararlı olabileceğidir. Örneğin birçok şarküteri ürününde sarımsak bulunduğu bilinir. Sarımsak, kediler için toksik nitelik taşıyan besinlerden biridir. Kırmızı kan hücrelerine zarar veren sarımsak ve sarımsak ihtiva eden besinler, kedilerden muhakkak uzak tutulmalıdır.”

- Hamile kediler salam tüketebilir mi?

Vet. Hek Dr. Tarkan Özçetin: “Yavru kediler gibi hamile kediler de mümkün olduğunca salam tüketmemelidir. Nadir de olsa salamın içerisindeki bileşenler nedeniyle, diğer organlara yayılarak olumsuz sonuçlara neden olabilen durumlar gelişebilir.” Potansiyel risklerin farkında olarak kedilere çok az miktarda salam yemeleri uygun görülebilirse de kedilerin reaksiyonları gözlemlenmelidir. Salamın tolere edilebiliyor olması kedilerin bu besini sıklıkla yiyebilecekleri şeklinde yorumlanmamalıdır.

27/07/2023

Keditörün Önerisi

Bir Kedinin Kalbi

18.11.2022

Bir kedinin kalbi dakikada 100 ila 200 kere atar. Kalp kapakçıkları hızla açılıp kapanır. ...

Kedilere Kişilik Testi

27.05.2023

Amerika’da 45 hayvan barınağında uygulanmaya başlanan yeni bir uygulama sayesinde kedilerin ...

Kedi Felsefesi - Emek Ekşi

26.07.2021

“Lütfen söyler misiniz bana, buradan hangi yola gitmem gerek?”“Bu nereye gitmek istediğine ...

Sadece Sevgi...

02.02.2021

Shafieva Svetlana Nikolaevna Kırgızistan’da yaşayan bir felinolog... Kırgızistan’daki ...

Kediler Alemi

Kedilerin Mucize Patileri

12.08.2021

Dostunuzun bedenindeki en tatlı, en minik ve en mucizevi detaylardan biri olan patiler için sır ...

Nazar - Ferhan Yüksel

15.02.2021

Kedinizin genel beden tipini, potansiyel hastalıklarını ve ilerleme derecesini gözlerinden ...

Kedilerde Ağız Kokusu

16.03.2023

Kediler temizlikleriyle ün salmış canlılardır. Sürekli kendi kendini temizlemelerinin bizim ...

Kediniz Neden Oynamıyor?

18.05.2023

Kedinizin oyun oynamadığını ve uzun saatler uyuduğunu fark ettiniz. Elbette bu davranışı ...

Kedi Kumu Nasıl Bulundu?

26.05.2023

Kediler ve insanlar yüzyıllardır beraber yaşıyor. İkinci dünya savaşı sırasında ...

Mamada KDV İndirimi Yolda!

27.01.2022

Kedi ve köpek mamalarına gelen zamla, ihtiyaçların lüks tüketim olarak kabul edilmesi ...

Evde 2 Kedi

06.05.2022

Kedilerin sevimli olduğunu inkar etmek mümkün değil. Yumuşak, sevimli, enerji doludurlar. ...

KEDİLERİN GÖZDESİ

12.06.2023

Nane ailesinin en meow üyesi Nepeta cataria, catnip veya kedi nanesi olarak bilinir. Kedilerin ...

Kedilerde Duyu

03.03.2022

Kedilerin insanlara göre duyuları daha keskindir. Onlar avcılık yeteneklerini de bu duyu ...